You are here
Profil Zaufany — wszystko, co musisz o nim wiedzieć poradniki 

Profil Zaufany — wszystko, co musisz o nim wiedzieć

Cyfryzacja urzędów postępuje, czego efektem są coraz to nowsze i wymyślniejsze udogodnienia dla petentów. Lwią część spraw administracyjnych możemy “załatwić” bez wychodzenia z domu, ale tylko pod warunkiem, że posiadamy tak zwany Profil Zaufany. Sprawdźmy więc, czym dokładnie jest elektroniczne poświadczenie prywatności, do czego konkretnie możemy je wykorzystać i jak się o nie ubiegać.

Profil Zaufany

Nie oszukujmy się — jesteśmy wygodni i możemy “zawdzięczać” to rozwojowi technologi przesyłu informacji. Internet przyzwyczaił nas do szybkiego i w miarę bezproblemowego rozwiązywania spraw, zarówno prywatnych, jak i tych zawodowych. Niestety, sieć nie do końca sprawdza się w przypadku kwestii urzędowych, choć nie ukrywam — z roku na rok wygląda to coraz lepiej. Profil Zaufany, może przyczynić się, a raczej przyczyni się na pewno do spopularyzowania kontaktu z urzędami przy pomocy specjalnych witryn internetowych. Najpierw jednak trzeba takowy profil założyć. Jak to zrobić?

Profil Zaufany — czym jest elektroniczne poświadczenie tożsamości?

Jak wynika z powyższego, wspomniany profil pozwala nam “udowadniać” w sieci to, kim jesteśmy. Nasza tożsamość musi zostać wcześniej zweryfikowana, ale o tym za moment. Skupmy się najpierw na sytuacjach, w których rzeczony dokument może się przydać. Większość “zadań” wykonamy przy pomocy usług ePUAP.

  • Gminy i samorządy — tutaj będziemy mogli złożyć wniosek o dowód osobisty dla siebie lub dla dziecka. Możliwe będzie także zgłoszenie zaginięcia dokumentów takich jak dowód i prawo jazdy
  • Urzędy Stanu Cywilnego — będziemy w stanie możliwie prosto uzyskać odpisy najważniejszych dla nas aktów (małżeństwa, urodzenia i zgonu)
  • Zakład Ubezpieczeń Społecznych — “zmora” petentów nie musi być uciążliwa. Zwłaszcza jeśli zdecydujemy odwiedzić jego internetową stronę, na której to sprawdzimy status ubezpieczenia (to czy pracodawca odprowadza składki) oraz aktualne zwolnienia
  • Urzędy Skarbowe — skontrolujemy tutaj nasze rozliczenia podatkowe, a także zdeklarujemy spadki
  • Krajowy Rejestr Karny — jak nie trudno zgadnąć uzyskamy tutaj zaświadczenie o niekaralności
  • Urząd Pracy — zarejestrowanie się jako osoba bezrobotna bez wychodzenia z domu? Owszem

Nie są to naturalnie wszystkie możliwości wykorzystania potwierdzenia tożsamości, ale powyższe uznałem za najistotniejsze. Wiemy już, do czego może przydać się Profil Zaufany, wyjaśnijmy więc jak go uzyskać.

Bez wychodzenia z domu

Chcąc założyć Profil Zaufany, powinniśmy udać się do jednego z tak zwanych punktów potwierdzających, w których złożymy odpowiedni wniosek oraz dopełnimy formalności. Chcąc skrócić wspomniany proces, możemy potrzebne dokumenty pobrać i wypełnić jeszcze przed wizytą w jednym z punktów potwierdzających. Nie mniej, istnieją jeszcze wygodniejsze metody. Niestety, nie każdy może z nich skorzystać.

Aby założyć Profil Zaufany bez wychodzenia z domu, należy dokonać tego w jednej z czterech instytucji bankowych — PKO BP, Pekao SA, Bank Millenium oraz ING Bank Śląski. Jako że przy zakładaniu konta musieliśmy zostać przez bank zweryfikowani (weryfikacja tożsamości), proces uzyskania Profilu Zaufanego nie będzie ani czasochłonny, ani problemowy.

Czy warto?

Profil Zaufany dopiero raczkuje, ale już dziś możemy przy jego pomocy załatwić wiele spraw urzędowych. To naprawdę szybka i wygodna metoda kontaktu z instytucjami państwowymi. Rozwiązanie na miarę XXI wieku? Owszem, ale niestety niesie ono za sobą pewne zagrożenia. System wbrew pozorom nie jest zupełnie szczelny, zwłaszcza że całą platformą administruje zewnętrzna firma. To może budzić obawy co do bezpieczeństwa naszej tożsamości. Czy jest się czego obawiać? Z pewnością, ale możemy powiedzieć tak o każdej innej usłudze, choćby logowaniu się do bankowości internetowej. Wybór należy do was.

Źródło: Obywatel.gov.pl, pz.gov.pl,

Related posts

Leave a Comment