You are here
Projekt Internet felietony 

Projekt Internet

Wyobrażaliście sobie kiedyś świat, w którym w środku brazylijskiej dżungli robicie zdjęcie, wstawiacie na Facebooka i czekacie na lajki? A właśnie to chce nam zaserwować Mark Zuckenberg.

global-communication-background003

Twórca tego popularnego portalu społecznościowego, chce zcyfryzować cały świat, dosłownie. Aby do tego doszło, nad ziemią mają krążyć drony zasilane energią słoneczną, mogące utrzymać się w przestworzach przez 5 lat bez przerwy na wysokości stratosfery, konkretnie 20-30 km nad poziomem morza. To ogromne przedsięwzięcie logistyczne, prawne i marketingowe. 

Oprócz Facebooka zaangażowane są takie firmy jak: Ericsson, Nokia, Samsung, Mediatec, Qualcomm. Flota pochodzi od Titan Aerospace, które zaś wchłonął Google. Nikt nie chce przepuścić okazji otwarcia na nowe rynki. Wg statystyk, niewiele ponad 3 miliardy ludzi na świecie ma dostęp do Internetu. Projekt chwali się szczytnymi celami swojej operacji (możliwość dostępu do lokalnych danych, ofert pracy, wiadomości dotyczących kwestii medycznych).

file4111342838965

Oprócz tych górnolotnych obietnic, cała akcja nie jest non profit, jak chwalą się autorzy. Po pierwsze jest to olbrzymia inwestycja, która odpowiednio zarządzana, nie ma szansy na niepowodzenie. Pewne regiony zostały już objęte działaniem „Internetu”: Ghana, Zambia,  Kenia, Tanzania, Kolumbia oraz Indie. Po drugie to doskonała zagrywka PR. Ociepla się wizerunek firmy, ściągają użytkownicy, zwiększa się liczba odbiorców reklam, wzrasta „klikalność”, pieniądze się zwracają. Po trzecie, kiedy to wypali, Zuckenberg stanie się jednoosobowym ultramocarstwem, bo supermocarstwem jest już teraz. Informacja jest obecnie cenną walutą, a Amerykanin ma jej pod dostatkiem.

Chcę podkreślić, że nie jestem przeciw temu projektowi. Wręcz przeciwnie, uważam, że Internet jest wielkim darem, ułatwieniem, które służy nie tylko studentom w nauce. Każdy powinien mieć możliwość dostępu do niego. Praktycznie w każdej dziedzinie życia jest pomocny. Zwracam jednak uwagę na zagrożenia, które za sobą niesie tak daleko idąca informatyzacja świata.

Źródła: internet.org, titanaerospace.com, worldometers.info, morguefile.com

Related posts

Leave a Comment