Przechowywanie plików w chmurze? Proszę bardzo…

Pamiętam czasy, kiedy główną metodą na backup danych było wypalenie ich na płytach cd/dvd. Ba, pamiętam nawet jeszcze czasy dyskietek 3.5 calowych. Te czasy odeszły w zapomnienie, bo pojawiły się pamięci Flash takie jak: pendrive, karty SD oraz coraz popularniejsze dyski SSD. Przyjemnie jest posiadać pliki zapasowe na fizycznym nośniku, co jednak gdy potrzebujemy ich w chwili w której nie mamy do nich dostępu? Tutaj z pomocą przychodzą rozwiązania sieciowe…

 loga

Coraz większą popularnością cieszy się przechowywanie danych w chmurze. Zaczynamy pchać tam dosłownie wszystko, od plików tekstowych przez zdjęcia, aż po pełną kopie systemu. Przyjrzyjmy się uważniej kilku z nich i wybierzmy dla siebie najodpowiedniejszy.

Google Drive – jest to usługa udostępniona przez właściciela najpopularniejszej wyszukiwarki w internecie, w której otrzymamy na start 5GB przestrzeni dyskowej za darmo. Możemy rozszerzyć pamięć do 25 GB za jedyne 2.5 $ miesięcznie. Dodatkowo mamy możliwość pracy z dokumentami zapisanymi na naszym wirtualnym dysku. Google Drive jest dostępny z na platformach PC, Mac, Chrome, iOs oraz Android.

iCloud – to z kolei rozwiązanie od Apple i niestety jest dostępne tylko dla produktów z logiem nadgryzionego Jabłka. Podobnie jak w przypadku dysku Google dostaniemy bez żadnych opłat 5GB przestrzeni, ale możemy wykupić rozszerzenie pamięci masowej w postaci 10, 20, 50 GB. Zapłacimy za nią odpowiednio 16, 32 i 80 Euro za rok użytkowania.

Skydrive – Microsoft też nie mógł zostać w tyle i oferuje nam przechowywanie danych w chmurze. Do zapełnienia swoimi plikami mamy aż 7GB w wersji podstawowej, lecz za 169zł rocznie możemy wykupić aż 100GB. Aplikacje obsłużą systemy Windows 7, Windows 8, MacOs oraz Windows Phone.

Dropbox – Tutaj niestety nie ma szału, gdyż na start dostajemy 2GB bezpłatnej przestrzeni dyskowej, a za 9.99$ miesięcznie możemy wykupić 100GB. Na uwagę zasługuje z pewnością możliwość zamówienia aż 1 Terabajta.

Na wybór jednego z dysków z pewnością powinno mieć wpływ to, z jakiego systemu mobilnego korzystamy. Dla posiadaczy iPhone’ów zalecam iCloud, dla wielbicieli Androida oczywiście Google Drive. Skydrive zadowoli na pewno osoby na co dzień korzystające z Windows Phone. Jeśli zaś chodzi o Dropbox, to ten będzie uniwersalnym rozwiązaniem. Wybór należy do was.

Dodaj komentarz

6483 More posts in News category
Recommended for you
Najnowszy sterownik Radeon Software 21.12.1 przygotowany z myślą o Halo Infinite

AMD i 343 Industries współpracowały, aby zapewnić graczom z kartami graficznymi AMD Radeon najlepszą z...