Quiz

Quiz osobowości ujawnił dane 50 mln kont na Facebooku!

Quiz osobowości „thisisyourdigitallife”, w którym wzięło udział 270 tys. użytkowników Facebooka, posłużył do stworzenia profili psychologicznych ponad 50 mln. osób. Dziennikarskie śledztwo Observer oraz New York Times pokazało, że dane zebrane przez Cambridge Analytica (twórców Quizu) mogły zostać wykorzystane w kampanii prezydenckiej Donalda Trumpa, ale to nie koniec niepokojących informacji. Szykuje się naprawdę gruba afera.

Quiz

Z pozornie niewielkiego doniesienia, które skutkowało analizą łańcucha przyczynowo-skutkowego, zrodziła się afera, przez którą użytkownicy uciekają z Facebooka, zaś akcje samego giganta tracą na wartości. Aby zrozumieć, co tak właściwie się stało i jakie mogą być tego konsekwencje, trzeba poznać szczegóły sprawy, a przynajmniej jej zarys.

Quiz Cambridge Analytica na Facebooku

Firma Cambridge Analytica założona w 2013 roku stworzyła quiz „thisisyourdigitallife“, w którym użytkownicy mogli określić swoją osobowość. Osoby korzystające z Facebooka lubują się w tego typu ”zabawach“, dlatego zainteresowanie narzędziem okazało się duże. Z quizu skorzystało 270 tysięcy osób, co jest wartością znaczną, ale trzeba zaznaczyć w tym miejscu, że liczba jest jedynie punktem wyjściowym. Okazuje się, że osoby uczestniczące w „thisisyourdigitallife” świadomie lub nie, wyrażały zgodę na pozyskanie informacji o swoich znajomych. Zespół danych użytkowników posłużył do stworzenia niezwykle dokładnych profili psychologicznych ponad 50 milionów użytkowników Facebooka. Jak Cambridge Analytica spożytkowało wspomniane informacje?

Im głębiej w “las”, tym ciekawiej. Okazuje się, ze sam quiz został stworzony przez obywatela Rosji, zaś firma Cambridge Analytica, na zlecenie której działał, została zakupiona przez sztab Donalda Trampa ubiegającego się o Urząd Prezydenta Stanów Zjednoczonych. Łatwo zgadnąć, że zbiór odpowiednio skatalogowanych profili psychologicznych obywateli mógł pomóc w opracowaniu skutecznej kampanii wyborczej.

Co na to Zukceberg?

Facebook wydał oficjalny komunikat w rzeczonej sprawie, z którym możecie zapoznać się TUTAJ. W notatce firma tłumaczy, że użytkownicy biorący udział w quizie podawali swoje dane dobrowolnie, bez przymusu, co jest niestety prawdą. Faktem jest, że FB zawiesiło konto Cambridge Analytica ze względu na naruszenie zasad społeczności Facebooka. To jednak małe pocieszenie biorąc pod uwagę skalę afery. Afery, która już dziś wpływa na ceny akcji Facebooka.

Quiz

Akcja #deletefacebook

W sieci zawrzało. Serwisy technologiczne wyszły z inicjatywą #deletefacebook, w myśl której nawołuje się do usuwania konta na Facebooku. Jestem daleki od przekonywania was do tejże czynności, jednak czysto informacyjne, dla osób chętnych, poniżej zamieszczam poradnik, jak dokonać usunięcia profilu FB.

Na początek odwiedzamy TEN adres i klikamy w “Usuń moje konto”. Następnie czytamy krótką notkę o konsekwencjach i potwierdzamy naszą tożsamość hasłem. W tym momencie następuje dezaktywacja profilu, którą można cofnąć przez okres 14 dni. Po dwóch tygodniach przywrócenie konta nie będzie już możliwe.

Sam nie zamierzam usuwać konta, gdyż osobiście czepię z niego mnóstwo korzyści. Warto jednak korzystać z Facebooka rozważnie i uważać na akcje takie jak Quiz osobowości.

Źródło: New York Times, Facebook, Twitter

Dodaj komentarz

3830 More posts in artykuły category
Recommended for you
HP OMEN 27c Gaming Monitor – nowy monitor dla najbardziej wymagających graczy

HP prezentuje OMEN 27c Gaming Monitor dla najbardziej wymagających graczy Firma HP wciąż udoskonala i...