Remote Access od Samsunga

Remote Access od Samsunga, czyli steruj swoim PC z poziomu telewizora

Jeżeli zapytalibyście kogoś, kto przespał ostatnie kilka lat, do czego służy telewizor, odpowiedź byłaby jedna. Do oglądania telewizji. Jednak dużo się w tej kwestii ostatnio zmieniło, a zapowiada się na jeszcze większe zmiany. Niedługo Remote Access od Samsunga pozwoli na przeglądanie i sterowanie komputerem z poziomu SmartTV. Po co?

Remote Access od Samsunga

Zapewne nie jeden raz w swoim życiu podłączaliście laptopa lub PC-ta pod telewizor. Jeżeli ktoś ma ochotę obejrzeć film czy serial na dużym ekranie, to zazwyczaj nie ma wyjścia. Szczególnie wtedy, kiedy jego odbiornik nie jest wyposażony w funkcje smart lub nie ma zewnętrznego sprzętu, który posłuży od odbierania staremu (np. Chormecast). Takie podłączanie może być uciążliwe, bo i trzeba się czasem namęczyć z kablami HDMI lub po prostu samym ustawieniem odpowiedniej rozdzielczości. Widać Samsung doszedł do podobnego wniosku, bo w 2019 roku szykują się całkiem poważne zmiany w tej kwestii.

Remote Access od Samsunga

W telewizorach producenta ma niedługo pojawić się nowa opcja. Czym ma być Remote Access od Samsunga? Czymś, co w pierwszej chwili wydało nam się zupełnie niepotrzebnym dodatkiem, ale po głębszym zastanowieniu, widzimy w tym sens. Otóż Remote Access, jak sama nazwa wskazuje, ma być funkcją pozwalającą na zdalny dostęp do urządzeń peryferyjnych. Tylko, że w tym przypadku, będzie to dostęp z nie tej strony, której się spodziewaliśmy. Zazwyczaj bowiem kontrola nad sprzętami odbywała się z poziomu komputera lub smartfona, a teraz jej ciężar zostanie przerzucony na telewizor.

Jak będzie to działało? Otóż Samsung zakłada, że lubimy czasem komplikować sobie życie. Choć tak naprawdę, jeżeli Remote Access będzie działało tak, jak zapowiedziano, to nasze życie może się znacznie ułatwić. Otóż z poziomu SmartTV będziemy mogli połączyć się z naszym komputerem, smartfonem czy tabletem i przeglądać jego zawartość. Ta zostanie pokazana w odpowiednio dopasowanej rozdzielczości na ekranie telewizora. Jeżeli zastanawiacie się, jakim cudem macie przeglądać np. pliki na komputerze, to pędzimy z odpowiedzią. Na szczęście nie trzeba będzie robić tego za pomocą pilota, bo to byłoby wyjątkowo frustrujące. Otóż Samsung pozwoli podłączyć pod telewizor klawiaturę oraz mysz. Wprawdzie nie powiedziano jeszcze, jak dokładnie, ale zakładamy, że będzie to przez Wi-Fi lub Bluetooth. Nie wyobrażamy sobie podłączania do odbiornika dodatkowych kabli.

Dostęp do wszystkiego

Remote Access od Samsunga ma pozwolić nie tylko na przeglądanie naszego komputera i np. odpalenie gry i cieszenia się z niej na 50 calach. Wtedy cała moc obliczeniowa przerzucona jest oczywiście na komputer. Usługa ma także pozwalać na dostęp do komputerów w sieci dzięki współpracy z VMware i ich infrastrukturze. By dodatkowo zadbać o bezpieczeństwo danych użytkowników Remote Access zostanie zintegrowane z Knox. To oczywiście dobra wiadomość, bo nic tak nie boli, jak utrata firmowych danych, które chcieliśmy sprawdzić w domu siedząc wygodnie na kanapie.

Dostęp do różnych sprzętów z poziomu telewizora to kolejny ruch ze strony Samsunga, by zatrzeć granicę między urządzeniami. Przecież ich flagowce, a w szczególności Galaxy Note 9, może pełnić rolę przenośnego komputera. W przyszłości będzie można smartfon podłączyć do telewizora i spoglądać na dane z zupełnie innej perspektywy. Nie podano jeszcze konkretnej daty, ani tym bardziej modeli telewizorów, które będą posiadały funkcję Remote Access. Na to przyjdzie nam pewnie jeszcze trochę poczekać, ale dobrze, że przynajmniej wiemy na co. Ciekawi nas, jak funkcja będzie sprawdzała się w rzeczywistości i czy faktycznie da w miarę bezproblemowy dostęp do sprzętów peryferyjnych. Pozostaje także pytanie o cenę, bo za nowości zawsze trzeba było sporo płacić. I tutaj nie podejrzewamy, żeby było inaczej. A już na pewno nie na sam start. Cóż, przekonamy się o tym w 2019 roku, ale nie wiadomo nawet, czy będzie to w jego pierwszej połowie.

Nowe smartfony, laptopy oraz PC-ty, znajdziecie a naszym sklepie internetowym, wchodząc pod ten adres.

Źródło: Samsung / The Verge

Dodaj komentarz

3830 More posts in artykuły category
Recommended for you
HP OMEN 27c Gaming Monitor – nowy monitor dla najbardziej wymagających graczy

HP prezentuje OMEN 27c Gaming Monitor dla najbardziej wymagających graczy Firma HP wciąż udoskonala i...