Retro ThinkPad

Retro ThinkPad w fazie testowej — Lenovo potwierdza

Na wiadomość będącą potwierdzeniem prac nad Retro ThinkPad czekałem naprawdę długo. Teraz mogę już przestać się martwić o los następcy jednego z najlepszych komputerów przenośnych w historii.

Retro ThinkPad

Swojego czasu byłem wielkim fanem Lenovo i prawdę mówiąc, dalej darzę markę ogromną sympatią. Najbardziej doceniam wkład firmy w rynek komputerów osobistych, którym firma zawładnęła jeszcze za czasów IBM. Tak, ThinkPady początkowo były produktem IBM, dopiero później trafiły w ręce Lenovo. Urządzenia te są istną legendą, dodam — kontynuowaną, choć w nieco nowocześniejsze formie. Nie przypominają protoplasty w sposób, w jaki życzyliby sobie tego fani marki. W zasadzie sam, z wielką chęcią “przytuliłbym” urządzenie wyglądem zbliżone do klasycznego ThinkPada od IBM i wygląda na to, że niebawem będę miał ku temu okazję.

Retro ThinkPad — trwają prace

Kilka lat temu w sieci zaczęły pojawiać się plotki związane z wielkim powrotem klasycznej konstrukcji ThinkPada, ale jak to z plotkami bywa, wiarygodność informacji była wątpliwa. Do czasu, gdyż pewien jegomość, wysoki szczeblem pracownik Lenovo — Christian Teismann wspomniał o urządzeniu Retro ThinkPad, nie wchodząc zanadto w szczegóły. Efekt? W internecie zawrzało, każdy wyglądał nowych doniesień związanych z rzeczonym sprzętem, oczywiście bez efektu, gdyż firma trzymała wszystko w tajemnicy aż do dziś.

Jeśli mam być dokładny — do wczoraj. To właśnie 21 czerwca 2017 roku na blogu Lenovo pojawił się wpis potwierdzający, już oficjalnie, plotki na temat prac nad Retro ThinkPad. Dlaczego zwlekano z upublicznieniem tej jakże istotnej informacji? Firma chciała zyskać na czasie i skalkulować opłacalność przedsięwzięcia, co wydaje się argumentem niezwykle sensownym.

Co wiadomo o Retro ThinkPad?

Chciałbym zaprezentować wam pełną specyfikację techniczną oraz ujawnić smaczki konstrukcyjne, ale nie zrobię tego z jednego powodu — Lenovo nie podzieliło się z nikim takimi informacjami. Nie oznacza to, że o sprzęcie nie wiemy zupełnie niczego, przeciwnie.

Urządzenie to sprzęt z edycji specjalnej, który zagości na półkach sklepowych z okazji 25 rocznicy istnienia linii. Retro ThinkPad będzie, jak zapewniają twórcy, prezentował najwyższą jakość wykonania każdego z elementów takich jak czarna matowa obudowa, TrackPointy oraz klawiatura. Zastanawia mnie kwestia wielkości, a konkretnie grubości konstrukcji. ThinkPady nie były zbyt smukłe, szczególnie jeśli zestawimy je z dostępnymi dzisiaj na rynku ultrawydajnymi laptopami.

Bardzo istotne jest to, że sprzęt wbrew wcześniejszym doniesieniom nie będzie kosztował 5000 dolarów. Nie powiem, żeby mnie to specjalnie uspokoiło. Powinniśmy liczyć się z tym, że Retro ThinkPad nie będzie tani, choćby ze względu na to, że laptop będzie przedstawicielem edycji specjalnej.

Trwają testy

Zastanawiacie się pewnie, dlaczego Lenovo jest oszczędne w kwestii udostępniania informacji o Retro ThinkPad. Cóż, okazuje się, że firma testuje kilka wariantów komputera i nie jest jeszcze pewne, która wersja zostanie finalnie zaakceptowana.

Niestety nie znamy też nawet przybliżonego terminu premiery Retro ThinkPad. Czy wprowadzenie do sprzedaży opisywanego kawałka elektroniki użytkowej jest czymś odległym? Nie sądzę. Czuję, że Lenovo zaprezentuje sprzęt najpóźniej w 2018 roku. Macie inne zdanie?

Źródło: Lenovo Blog

Dodaj komentarz

3834 More posts in artykuły category
Recommended for you
Historia gameingu na świecie: od początków do najnowszych wynalazków

Gaming to zjawisko, które od ponad półwiecza skutecznie przyciąga uwagę milionów ludzi na całym świecie....