You are here
Roboty budują roboty – nadciąga przyszłość i zaczyna od Chin artykuły News 

Roboty budują roboty – nadciąga przyszłość i zaczyna od Chin

Już teraz, jeden na trzy roboty, które pojawiają się na rynku, pochodzi z Chin. W przyszłości ten rynek będzie jeszcze większy i potwierdzają to ostatnie doniesienia od ABB. Szwajcarska firma ABB ogłosiła bowiem, że zamierza zainwestować grube miliony w fabrykę, gdzie roboty budują roboty. I to stanie się już niedługo.

Roboty budują roboty

Sztuczna inteligencja, badania związane z robotyką oraz uczeniem maszynowym. To wszystko ciągle jest rozwijane, a wydaje się, że zostało jeszcze bardzo dużo rzeczy do odkrycia w tej dziedzinie. Potwierdza to ABB, które ma zamiar zainwestować 150 milionów dolarów w stworzenie najnowocześniejszej fabryki na świecie. Budynek zlokalizowany zostanie w Szanghaju, a w jego wnętrzu będzie zaskakująco mało ludzi. W sumie stają się oni coraz mniej potrzebni.

Roboty budują roboty

Już dziś wiele firm korzysta z rozwiązań związanych z robotyką. Przykładem może być tutaj przemysł samochodowy, gdzie duża część części tworzona jest przez maszyny, a ludzie zajmują się po prostu ich składaniem. I to nie zawsze. Jednak zawsze dużą rolę w całym procesie ogrywał właśnie człowiek, a nowa inwestycja od ABB ma tą rolę zmarginalizować. I nie ma w tym nic złego, bo tak działa postęp. Nie oznacza to jednak, że nowa fabryka będzie całkowicie pozbawiona czynnika ludzkiego. To jest jeszcze nie możliwe. Roboty i ludzie będą więc na jej terenie ze sobą współpracować.

Ciekawe jest to, jakiego sprzętu ma zamiar używać ABB w swojej nowej inwestycji. Ta oczywiście ma być naszpikowana nowoczesnymi technologiami, ale wśród nich znajdzie się pewien specjalny model robotycznego ramienia. Chodzi o model YuMi, czyli pojedynczego ramienia, które swojego czasu nawet dyrygowało orkiestrą symfoniczną. Ten robot będzie miał za zadanie zajmować się małymi częściami używanym w produkcji, a tym samym zapewnić wyjątkową szczegółowość. Żeby wszystko w fabryce przebiegało zgodnie z tym, jak wymyślili to sobie inżynierowie firmy, zostanie wdrożony specjalny program. Chodzi o SafeMove2, którego zadaniem będzie takie rozłożenie zadań oraz pracy, by zarówno ludzie, jak i roboty, nie przeszkadzały sobie wzajemnie. Oczywiście sam program będzie też czuwał nad bezpieczeństwem.

Czy roboty zabiorą nam pracę?

Celem ABB nie jest stworzenie fabryki, gdzie roboty budują roboty i tym samym pozbawiają ludzi pracy. Zdaje się, że ich głównym założeniem jest to, żeby tą współpracę wynieść na wyższy poziom. Wykorzystanie m.in. robo tycznego ramienia sprawi, że w portfolio firmy pojawią się nowe produkty. Takie, które będą odpowiadały potrzebom klientów z całego świata. Sama fabryka ma zostać też skonstruowana w zupełnie innej formie, niż jesteśmy do tego przyzwyczajeni. Możemy zapomnieć o klasycznej taśmie produkcyjnej, bo ona tylko ograniczała przestrzeń.

Specjalna konstrukcja całej fabryki ma polegać na tym, że będzie ona transformowała w razie konieczności. Roboty będą mogły produkować inne materiały w zależności od potrzeb, a nie będą uzależnione od przestrzeni. Każde z zadań, które będą miały wykonywać roboty, będzie na bieżąco monitorowane przez obecną na miejscu obsługę. Sprawi to, że ewentualne błędy będą na miejscu korygowane, a tym samym szybkość reakcji na nie ma się zwiększyć. Nowa fabryka od ABB to nie tylko duża inwestycja, ale także znak nadchodzących zmian. Automatyzacja pracy może przynieść ogromne zyski oraz przyśpieszyć rozwój techniki. Zawsze jednak pozostaje pytanie, czy przypadkiem nie oznacza to końca pracy dla ludzi w tego klasycznym rozumowaniu.

Częściowo może tak się zdarzyć, bo przecież roboty budują roboty po to, żeby ludzie nie musieli. Jednak zanim w pełni to nastąpi, człowiek dalej będzie potrzebny. Między innymi właśnie do nadzorowania czy poprawiania ewentualnych błędów. ABB to pionier jeżeli chodzi o rozwój robotyki i mamy nadzieję, że ten projekt przyniesie znacznie więcej dobrego, niż złego. W końcu chodzi o to, żeby nam wszystkim żyło się wygodniej.

Nowe technologie znajdziecie także w naszym sklepie internetowym pod tym adresem.

Źródło: ABB / YouTube / Engadget

Related posts

Leave a Comment