Roccat Apuri – zapanuj nad kablem od myszki
Cierpicie na brak dodatkowych gniazdek USB, a na domiar tego denerwuje Was ciągnący się kabel od myszki? Niemiecki producent sprzętu progamingowego ma na to radę. Roccat Apuri, w zestawie z mouse bungee pozwoli Wam zapanować nie tylko nad plączącymi się na biurku kablami, ale też podłączyć do komputera dodatkowy sprzęt.
Wstęp
Gracze lubią oddawać się swojej rozrywce, w komfortowych warunkach, a szurający po całej powierzchni blatu, bądź podkładki przewód od myszki skutecznie może, tą przyjemność utrudnić. Ciągnący się kabel nie dość, że przeszkadza w grze, to jeszcze może się przetrzeć od krawędzi biurka. Z problemem takim postanowił się zmierzyć producent sprzętu komputerowego rodem z Finlandii, firma Roccat. W recenzji tej spróbujemy odpowiedzieć na pytanie czy gadżet spełnia swoją rolę, czy jest tylko błyskotką, dla lubiących szpan użytkowników.
Jestem Twoim przeznaczeniem…
Apuri mieści się w niedużym pudełku w czarno-błękitnych barwach. Na opakowaniu wyszczególnione są podstawowe funkcje urządzenia, więc nie zaglądając do środka, można zaznajomić się z możliwościami sprzętu. Prócz samego produktu dostajemy kilka dodatków w postaci: krótkiej instrukcji obsługi, kabelka z gniazdkiem mini-USB, oraz sieciowego zasilacza. Nawet najmniej zaawansowany użytkownik powinien poradzić sobie z zainstalowaniem urządzenia, dzięki automatycznej konfiguracji w systemie Plug and Play.
Apuri prawie w całości wykonany jest z plastiku powleczonego gumą. Trzy gumowe podkładki i uchwyt kabla (z opcją demontażu) sprawiają wrażenie solidnej konstrukcji. Głównym zadaniem naszego sprzętu jest zadbanie o to, aby uciążliwy kabelek od myszki został okiełznany. Pomaga nam w tym elastyczne ramię. Giętkość wysięgnika umożliwia bezproblemową pracę z myszką. Dodatkowo urządzenie pełni funkcję hub’u USB. We froncie oraz prawym boku znajdziemy po dwa porty USB, natomiast bok lewy skrywa gniazdo zasilania oraz wtyk mini-USB.
Sprzęt Roccata’a, wyposażono w trzy diody, które świecą niebieską poświatą. Pełnią one rolę nie tylko designerską, ale pozwalają też na komfortową zabawę w całkowitej ciemności. Całość napędza port USB lub zasilacz sieciowy (w drugiej opcji aktywne jest wyłącznie podświetlenie). Gdy uda nam się podpiąć oba przewody możemy podłączyć bardziej prądożerne urządzenia np. zewnętrzne dyski twarde.
Poligon doświadczalny
Ramię utrzymuje kabel w dwóch miejscach, a siła uchwytu zależy od średnicy przewodu. W przypadku gwałtowniejszych ruchów cienki kabel (2mm średnicy) potrafi się „wypiąć” z mocowania. Kiedy nasza myszka posiada z kolei średni i gruby (odpowiednio 3mm i 3,5-4mm średnicy) przewód pozostaje on na swoim miejscu praktycznie w każdej sytuacji. Szurania kablem o podkładkę możemy uniknąć stosując się do kliku trików.
W przypadku miękkiego i sztywnego kabla musimy na początku ustalić długość z jaką ten kabel będzie swobodnie zwisał z urządzenia. Pozwoli, to na uczucie jakbyśmy pracowali na bezprzewodowej myszce, co zdecydowanie zwiększy komfort z użytkowania hub’a. Przy ruchach, które lekko poruszają uchwytem Apuri stoi pewnie, a gumowe podkładki sprawiają, że urządzenie nie ślizga się po powierzchni biurka. Jednak gdy dojdziemy do maksymalnego ustalonego przez nas zasięgu kabla w naszym mouse bungee, to Apuri „staje” na 2 nóżkach, co powoduje znaczny spadek komfortu przy użytkowaniu sprzętu, ale daje za to ochronę przed wyrwaniem kabla od myszki podczas gwałtownych ruchów. Zatem musimy wybrać, czy wolimy bezpieczeństwo, czy zmniejszony komfort grania.
Końcowa ocena
Głównymi minusami mouse bungee Roccat’a są: brak zamiennego uchwytu na wyższy i dłuższy, brak opcji włączenia/wyłączenia podświetlania, zbyt krótki kabel zasilający oraz dosyć sztywny uchwyt.
Osoby, którym nie zależy na względach estetycznych i nie czują potrzeby lansu czy posiadania dodatkowych gniazdek USB, mogą podobny efekt osiągnąć domowymi sposobami np. podklejając kabel pod monitor, bądź przygniatając go jakimś obciążnikiem. Nie wspominam tu o użytkownikach myszek bezprzewodowych, bo za mniejsze pieniądze można już dostać hub’y o podobnym jakościowo wykonaniu.
Jeśli, natomiast mamy na zbyciu około 100 złotych, a dodatkowo lubimy bajery, w postaci świecących gadżetów, a nasza przestrzeń na biurku jest mocno ograniczona, z czystym sumieniem polecam produkt fińskiego producenta.
http://www.youtube.com/watch?v=D-kq6xCdQjM
Bliżej ze sprzętem firmy Roccat zapoznać się możemy w naszym sklepie, gdzie aktualnie mamy na niego promocję.