You are here
Ile potrwa rzeczywiste wsparcie Google Pixel? artykuły News 

Ile potrwa rzeczywiste wsparcie Google Pixel?

Google Pixel, duchowy spadkobierca serii Nexus nie będzie cieszył się wiecznym wsparciem w postaci aktualizacji systemowych. Sprawdźmy, jak długo gigant z Mountain View zamierza “dbać” o użytkowników swoich urządzeń.

Google Pixel

Android jest tworem szalenie popularnym, ale obarczonym wieloma minusami. Wśród wad systemu najdotkliwsza okazuje się fragmentacja. Tylko skromny procent użytkowników Zielonego Robota korzysta z najnowszej wersji mobilnego OS-a Google’a. Co ciekawe, nawet liczba osób pracujących na kilkuletnich “Androidach” jest w tym momencie wyższa. To pokazuje, że problem jest poważny, choć nie dotyczy wszystkich.

O jakimkolwiek sensownym wsparciu mogą pomarzyć użytkownicy smartfonów budżetowych. Firmom zwyczajnie nie opłaca się aktualizować oprogramowania, tłumacząc się zbyt wysokimi kosztami operacji. W przypadku średniej półki cenowej jest nieco lepiej, ale tutaj dochodzi element losowości. Tak, tego, czy otrzymamy jeden lub więcej update’ów nie da się w żaden sposób przewidzieć. Chcąc mieć “pewność” przynajmniej dwuletniego wsparcia (licząc od dnia premiery urządzenia) należy celować w najwyższą półkę cenową. Oczywiście mówimy tutaj cały czas o Androidzie, gdyż sytuacja iOS maluje się zupełnie inaczej.

Decydując się na zakup flagowca cieszącego się uznaniem producenta, możemy spać spokojnie. Oczywiście do czasu, gdyż żadna firma nie będzie aktualizowała oprogramowania w nieskończoność. Mam tu na myśli również Google…

Wsparcie Google Pixel

Smartfony Google Pixel zastąpiły dotychczasową linię urządzeń referencyjnych z Androidem — Nexus. W zasadzie idea powstania Pixeli jest zbliżona do tej z Nexusów, z ta różnicą, że nowa seria produkowana jest przez samo Google, a nie partnerów (sygnowanie marką). Czym charakteryzują się Google Phone’y? To świetnie zoptymalizowane urządzenia pracujące pod kontrolą czystego, wzorcowego Androida, które są wspierane przez samego giganta z Mountain View. Ten dba o aktualizacje oprogramowania, a co za tym idzie, paczki z updatem trafiają do użytkowników niemal natychmiastowo. Nie jest to może szybkość, jaką oferuje Apple, ale w świecie Androida jest to coś nadzwyczajnego.

Jak już wspomniałem, nawet giganci muszą wyznaczać sobie terminy końcowe wsparcia, Google również. Co ciekawe, koncern nie określił się w tej kwestii wcześniej. Użytkowników Pixeli o okresie wsparcia poinformowano (oficjalnie) dopiero wczoraj. Wcześniej były to jedynie mgliste słowa tudzież zapowiedzi.

Do kiedy?

Smartfony z rodziny Pixel, a więc wersja podstawowa oraz XL mają zagwarantowane aktualizacje systemu Android do października 2018 roku. Łatki bezpieczeństwa dedykowane rzeczonym urządzeniom będą “wypuszczane” do userów do października 2019 roku. Mówimy więc o dokładnie dwuletnim wsparciu produktu, które nie jest w zasadzie sztywno ograniczone. Google w dokumencie przekazuje jedynie informacje dotyczące minimalnego okresu wsparcia. Całkiem realne wydaje się to, że może je nieznacznie przedłużyć, co będzie najprawdopodobniej podyktowane terminem premiery rynkowej poszczególnych wersji Androida.

Cóż, po Google’u i jego Pixelu spodziewałem się nieco lepszego wsparcia w zakresie aktualizacji systemowych. Chcąc konkurować rzeczonym urządzeniem z iPhone’ami trzeba wykazać się między innymi właśnie w tej kwestii. Czyżby firmie nie zależało? Wątpię i myślę, że jak zwykle powodem decyzji są względy finansowe.

Źródło: Google

Related posts

Leave a Comment