Jollasss750x300

Sailfish OS na smartfonach z Androidem?

W minionym tygodniu miała miejsce premiera pierwszego urządzenia pracującego pod kontrolą systemu Sailfish OS. Dziś, wiemy już, że system od Jolla będzie można zainstalować na innych smartfonach. Mamy tu na myśli, tylko te wyposażone w Androida.

jola750x300

Dyrektor firmy, Tomi Pienimäki potwierdził w wywiadzie dla magaznu Talouselämä plany udostępnienia Sailfish OS posiadaczom urządzeń pracujących pod kontrolą Androida.

Wiadomość, można powiedzieć świetna, lecz czy aby na pewno? Przypomnijmy sobie sytuację z Ubuntu Phone. Ten system również możemy bez większego problemu zainstalować na np. Nexusach, ale czy cieszy się popularnością? Nie bardzo. Canonical ze swoim Ubuntu jest rozpoznawalny, a mimo to nie udało im się zawojować rynku. Z tego też powodu nie powinniśmy oczekiwać, że możliwość „wgrania” Sailfish OS na inne niż dedykowane urządzenia coś zmieni.

Mimo wszystko uważam, że sam fakt otwartego podejścia firmy, działa jak najbardziej na plus. Tak czy inaczej, na tę chwilę Sailfish Os jest jedynie ciekawostką i, jeśli nawet zagości na moim smartfonie, będzie to podyktowane bardziej ciekawością niż chęcią zmiany platformy.

Jolla, nie ma większych szans na rywalizację o rynek z gigantami branży. Powodów jest kilka, a jednym z nich jest słabe zaplecze finansowe, a właściwie jego brak. Firma nie będzie w stanie podejmować jakichkolwiek ryzykownych działań, które niekiedy są potrzebne w procesie popularyzacji produktu. Poza tym, bądźmy szczerzy – Jolla ze swoim Sailfish OS jest znane jedynie wąskiej grupie Geeków, a co za tym idzie firmie będzie trudno przebić się do świadomości przeciętnego Kowalskiego. Choć w tym przypadku sprawa jest złożona. Jak wiemy Jolla  składa się z byłych pracowników Nokii i, jeśli Ci postanowią budować markę na dawnej chwale Fińskiego producenta mogą wiele zyskać.

Czy to wystarczy? Na tę chwilę uważam, że nie. Może z biegiem czasu zmienię zdanie, lecz jeszcze nie teraz.

Źródło: talouselama.fi 

Dodaj komentarz

6483 More posts in News category
Recommended for you
Najnowszy sterownik Radeon Software 21.12.1 przygotowany z myślą o Halo Infinite

AMD i 343 Industries współpracowały, aby zapewnić graczom z kartami graficznymi AMD Radeon najlepszą z...