suicide

Samobójstwo online na Periscope

We Francji doszło do zdarzenia, które karze nam przemyśleć jedną kwestię. Jak bardzo jesteśmy znieczuleni na otaczający nas świat.

suicide

Jak donosi New York Times, francuskie władze rozpoczęły właśnie śledztwo w sprawie domniemanego samobójstwa pewnej młodej dziewczyny. Niedaleko Paryża na stacji Égly doszło do tragedii. Wczoraj popołudniu pod koła nadjeżdżającego pociągu rzuciła się dziewiętnastolatka. I choć wydarzenie samo w sobie jest tragiczne, niestety nie jest zjawiskiem nowym. Samobójstwa wśród młodych ludzi zdarzają się wyjątkowo często, ale rzadko kiedy są transmitowane na żywo w sieci.

Rzekomo do tego właśnie doszło wczoraj. Nagranie dziewczyny pojawiło się na Periscope. Obecnie nie znajduje się już w serwisie, ale jego kopie krążą po YouTube. Nie widać na nich nic drastycznego, ani samego aktu samobójstwa. Widać za to przemowę kobiety siedzącej w mieszkaniu, która jest w pełni opanowana. Następnie video staje się czarne, a pod sam jego koniec można usłyszeć tylko głosy, które zostały przetłumaczone przez dziennikarzy NYT jako „Jestem pod pociągiem z ofiarą. Muszę ją teraz wyciągnąć”. Głosy miały należeć do ratowników medycznych przybyłych na miejsce.

suicide 1

Wygląda na to, że cała sytuacja nie jest niestety głupim dowcipem, który miał za zadanie przyciągnąć ciekawskich widzów. Wprawdzie nie potwierdzono jeszcze czy samobójstwo na torach zostało popełnione przez tą samą osobę, która widać na filmie, ale transmisja pokazała mroczne oblicze sieci. Podczas streamingu pojawiały się komentarze, które można odczytywać jako „zachęcające”. Nie wszyscy oglądający brali dziewczynę na poważnie, ale czy to upoważniało ich do pisania słów takich jak „Czekamy”? Internet sprawił, że staliśmy się wyjątkowo bezduszni, a często wydaje nam się, że to co dzieje się na ekranie smartfona jest tylko zabawą.

Przypadek samobójstwa we Francji nie jest jedynym tego typu przykładem na bezduszność. W USA trwa proces kobiety, która nagrywała gwałt i transmitowała go na żywo. Dodajmy tylko, że doskonale się przy tym bawiła i zachęcała napastnika. Posypały się polubienia. Czy wchodzimy w okres, gdzie technologia będzie łączyła się nierozerwalnie z przemocą, a ludzie głodni wrażeń będą dostarczali ich na żywo?

Źródło: NYT/TheVerge
Fot: jw., Periscope

_____________________________________
Zapraszamy do naszego sklepu, który znajdziecie pod tym adresem oraz na nasz profil Vip Multimedia na Facebooku.

Dodaj komentarz

6483 More posts in News category
Recommended for you
Najnowszy sterownik Radeon Software 21.12.1 przygotowany z myślą o Halo Infinite

AMD i 343 Industries współpracowały, aby zapewnić graczom z kartami graficznymi AMD Radeon najlepszą z...