Satoru Iwata odchodzi w wieku 55 lat

Czwarty prezydent Nintendo of Japan, Iwata Satoru zmarł 11 lipca. Iwata chorował już od zeszłego roku, w którym przeszedł operację usunięcia guza z przewodów żółciowych.


W 2002 roku, kiedy Hiroshi Yamauchi ustąpił z fotela prezydenta Nintendo na jego miejsce przyszedł Satoru Iwata – pierwszy przewodniczący firmy, który nie był spokrewniony z rodziną Yamauchi rządzącą do tej pory Nintendo, ani przez krew ani przez małżeństwo. Iwata już od początku swojej kariery był pewny, że chce pracować przy tworzeniu gier elektronicznych – po skończeniu Instytutu Technologii w Tokii zaczął pracę w Hal Laboratories, wewnętrznym studiu first party tworzącym gry dla Nintendo. Gry nad którymi pracował to jedne z najważniejszych tytułów dla wczesnej ery Famicom/NES, między innymi Balloon Fight, Earthbound czy kultowa seria gier z Kirbym. Kiedy studio wpadło w głęboki kryzys na początku lat 90, Satoru Iwata przyjął pozycję prezydenta studia i pomógł przywrócić równowagę w firmie. Współpracował również przy tworzeniu sukcesu marki Pokemon, a także przy zmianie i adaptacji strategii Nintendo w latach dwutysięcznych, która zaowocowała takimi konsolami jak Nintendo DS czy Wii.

http://www.youtube.com/watch?v=BdQg43n2OaM

W swoich czasach pracy w HAL był znany jako „Super Programmer” dzięki temu, że potrafił bez wytchnienia pracować nad kodem gry, pisał i sprawdzał kod do aplikacji działających na NESie szybciej niż jakikolwiek programista z wydziału EAD Nintendo. Do końca swojej pracy uwielbiał uczestniczyć w tworzeniu kodu gry i był uznawany za autorytet w tej dziedzinie – kiedy świeżo przejął fotel prezesa Nintendo firma akurat wydawała nowe Super Smash Bros. na nową wtedy konsolę GameCube, jednak gra miała problemy z licznymi błędami w kodzie, które uniemożliwiały jej wydanie, wobec czego Iwata został poproszony o pomoc. Jako tymczasowy przewodniczący działu debug dokonał dogłębnej oceny i analizy kodu gry, poprawił błędy, a także wskazał pozostałym pracownikom najważniejsze elementy kodu do naprawienia. Iwata podobno kochał pracę nad kodem do tego stopnia, że gdy jego kariera skupiła się na zadaniach typowych dla zarządzającego managera firmy, Satoru zabierał do domu na noce i weekendy niedokończone fragmenty kodów gier, aby nad nimi pracować, a potem pomóc swoją pracą reszcie kodujących. W ostatnich latach Iwata zdobył ogromną popularność jako host programu Nintendo Direct, w którym opowiadał o najbliższych planach firmy. Cała branża rozrywki elektronicznej jest pogrążona w smutku: do Nintendo spływają kondolencje od wielu osób, między innymi od Hideki Kamiyi, Shuhei Yoshidy, Phila Spencera i wielu, wielu innych. Satoru Iwata pomagał zmieniać i rozwijać całą branżę elektronicznej rozrywki przez wiele lat swojej wytężonej pracy, teraz może odpocząć w spokoju zapamiętany jako jedna z najważniejszych postaci związanych z historią Nintendo.

Źródło: Nintendo

 

 

 

 

 

 

___________________

Zapraszamy również do polubienia naszego profilu na Facebooku oraz zapoznania się z ofertą naszego sklepu internetowego.

 

 

Dodaj komentarz

6483 More posts in News category
Recommended for you
Najnowszy sterownik Radeon Software 21.12.1 przygotowany z myślą o Halo Infinite

AMD i 343 Industries współpracowały, aby zapewnić graczom z kartami graficznymi AMD Radeon najlepszą z...