Scotty Allen

Scotty Allen i iPhone za 300 dolarów

Scotty Allen, podróżnik i YouTuber pokazał na przykładzie Shenzen Allen, jak korzystając tylko z części nabytych u “przydrożnych” sprzedawców złożyć spranie działającego iPhone’a. Co istotne — koszt przedsięwzięcia wyniósł go jedyne 300 dolarów.

Scotty Allen

Właśnie za takie materiały cenię YouTube’a. Nie rozumiem i nie chce rozumieć śmiesznych wojenek nijakiego Meduzy i Danielmagical. Prawdziwa siła serwisu drzemie w autorach, którzy wnoszą do niego treści potrzebne, treści ciekawe, treści, które przedstawiają historię. Rzucanie krzesłem o podłogę, podpalenia i wyrzucanie TV przez okno z pewnością nie zaliczają się do kategorii materiałów ambitnych. Zostawmy jednak YouTube’ową patologię i zajmijmy się istotą dzisiejszego wpisu…

Scotty Allen i iPhone za 300 dolarów

Scotty Allen jest podróżnikiem, który postanowił sprawdzić pogłoski o rzekomej “ulicznej” dostępności materiałów potrzebnych do złożenia iPhone’a. YouTuber postawił sobie za cel stworzenie iPhone’a 6s jedynie z części, które uda mi się kupić u przydrożnych sprzedawców oraz w małych warsztatach. Oczywiście liczył się także koszt całego przedsięwzięcia, do którego wrócimy później.

Jak nie trudno zgadnąć cały “projekt” został zakończony powodzeniem i opisany w 24-minutowym materiale wideo. Dowiemy się z niego, że autorowi udało się nabyć wszystkie potrzebne do budowy urządzenie komponenty u ulicznych sprzedawców. Ekran, obudowa, a nawet śrubki — w Chinach dostaniesz wszystko. Prawie, gdyż jedna część składowa iPhone’a pochodzi od modelu z demontażu. Mimo wszystko chylę czoła cierpliwości, gdyż cała akcja trwała około czterech miesięcy. Ponad siedemnaście tygodni tułaczki po bazarach i warsztatach, aby stworzyć iPhone’ za 300 dolarów? Wydaje się to nieopłacalne, ale to nie wszystko.

Rzeczywisty koszt

Autor przyznaje, że w ogólnym rozrachunku koszt “budowy” smartfona wyniósł o wiele więcej. Mowa o kwocie 1000 dolarów, czyli ponad trzykrotnie większych pieniądzach. Skąd taka rozbieżność? To proste — problemy z niektórymi częściami oraz ich montażem (kilkukrotny zakup) były nie do przewidzenia. Podobnie jak koszta związane z poszukiwaniem części do budowy. Po zsumowaniu okazało się, że koszt produkcji iPhone’a wyniósł 1000 dolarów, a co gorsze, trwało to aż cztery miesiące. Nie zmienia to jednak faktu, że przy założeniu braku problemów, kwota zamknęłaby się w 300 dolarach.

Nie traktujcie filmu jako swoistego poradnika — jest to raczej ciekawostka, z którą warto się zapoznać.

Źródło: YouTube, PhoneArena

Dodaj komentarz

3833 More posts in artykuły category
Recommended for you
Vivo X30 Pro
Rynek smartfonów w 2023 roku

2023 rok będzie przełomowym momentem dla rynku smartfonów. W ciągu najbliższych kilku lat możemy spodziewać...