Secret Service – porażka, czy sukces polskiego crowdfundingu?

W ciągu ostatnich miesięcy coraz głośniej mówiło się w sieci o akcji portalu polakpotrafi.pl, która miała na celu powrót magazynu Secret Service po trzynastu latach przerwy…

Czasopismo to było jednym z najpopularniejszych w latach dziewięćdziesiątych, ponieważ poruszano w nim tematykę nowości wśród gier, ale przede wszystkim umieszczano cenne poradniki. Charakterystyczna była także oprawa graficzna – żółty tytuł na czerwonym tle, który do tej pory u wielu wzbudza miłe wspomnienia.

Jak się okazuje, nowym wydawcą kultowego Secret Service ma być Robert Łapiński, który zajmuje się organizacją konwentu Pixel Heaven. Warta odnotowania jest także obecność jednego ze współzałożycieli dawnego magazynu, Waldemara Nowaka „Pegaza”, który będzie dbał o zachowanie tradycyjnego wyglądu oraz zamieszczanych treści.

Akcja na portalu polakportafi.pl rozpoczęła się piętnastego lipca – nowa redakcja zaproponowała progi, po przekroczeniu których obiecywała czytelnikom kolejne atrakcje. Powrót czasopisma w formie kwartalnika miała gwarantować kwota dziewięćdziesięciu trzech tysięcy. W czasie zbiórki zgromadzono jednak ponad dwieście osiemdziesiąt trzy tysiące, przez co pomysłodawcy projektu zaproponowali czytelnikom udział redakcji w targach PGA, stworzenie forum oraz prowadzenie czasopisma jako dwumiesięcznika, a nie kwartalnika.

Zbiórka wzbudziła jednak także sporo kontrowersji, ponieważ zaczęli zgłaszać się byli redaktorzy magazynu, którzy skarżyli się na brak wypłat za artykuły. Redakcja broniła się twierdząc, że nie zgłaszali się oni po swoje wynagrodzenia. Pewien niesmak wśród czytelników wywołało także ogłoszenie pakietów biznesowych, by umieszczać reklamy w czasopiśmie. Spora część internautów uważa bowiem, że jeśli sfinansowali oni powrót Secret Service, to powinien być on wolny od reklam.

http://www.youtube.com/watch?v=ev1lT_ZJKhw

Czy pojawienie się magazynu na rynku odegra znaczącą rolę w historii?

Dodaj komentarz

445 More posts in felietony category
Recommended for you
Subskrypcja VOD
Subskrypcja VOD ma także wady, o których często zapominamy

Ostatnie kilka lat pokazuje, jak łatwo zachłysnąć się czymś nowym i pozornie wygodnym, by nagle...