You are here
SMS-owy romans – rola krótkich wiadomości tekstowych? artykuły 

SMS-owy romans – rola krótkich wiadomości tekstowych?

Z badania przeprowadzonego przez firmę „Infobip” wynika, że krótkie wiadomości tekstowe wciąż odgrywają dużą rolę w codziennym życiu Polaków. Przy ich pomocy romansujemy, wyznajemy miłość lub kończymy nieudany związek. Ponad 19% badanych dzięki SMS-om poznało nowego partnera, a 51% przyznało, że dzięki takiej formie komunikacji łatwiej im było skłamać.

Sms i jego rola Slide

Na pytanie, czy kiedykolwiek zdradziłeś swoją partnerkę przez SMS-y, twierdząco odpowiedziało 20% badanych*. Z kolei aż 45% potwierdziło, że za pomocą krótkich wiadomości tekstowych romansuje z innymi osobami. Takie flirtowanie dla 19% przepytywanych osób skończyło się znalezieniem nowego partnera, a 34% wyznało miłość innej osobie właśnie poprzez wiadomość SMS. 29% respondentów wskazało, że zdarzyło im się spędzić całą noc na pisaniu SMS-ów z partnerem. Dla 40% uczestników badania jednym z tematów był seks. Polacy nie tylko poznają nowe osoby i zakochują się poprzez SMS-y, ale taką formę komunikacji wybierają również, aby powiadomić partnera o zakończeniu związku. 16% ankietowanych przyznało, że zrobiło to właśnie poprzez wysłanie wiadomości tekstowej.

To badanie pokazuje, jak bardzo obecne w naszym życiu codziennym są SMS-y. Dla większości z nas odbieranie i wysyłanie wiadomości tekstowych stało się normalną czynnością dnia codziennego. Istnieje już pokolenie Polaków, które nie zna świata bez telefonów komórkowych. Z naszych ustaleń wynika, że SMS uważany jest za naturalną i bezpieczną formę komunikacji, za pośrednictwem której przesyłamy również treści bardzo wrażliwe. W odróżnieniu od komunikatorów mobilnych treść tych konwersacji nie zapisuje się na serwerach, tylko pozostaje w telefonie. To na pewno buduje poczucie bezpieczeństwa wśród tych, którzy wykorzystują wiadomości tekstowe do flirtowania – powiedział Marcin Papiński, Dyrektor ds. Rozwoju w firmie Infobip.

Sms i jego rola Screen 1

82% ankietowanych zadeklarowało, że aktywnie korzysta z usługi SMS, zarówno odbierając, jak i wysyłając wiadomości, jedynie 3% nie używa tej formy komunikacji. Odebranie SMS-a wywołuje natychmiastową reakcję u zdecydowanej większości badanych, 66% z nich stwierdziło, że odczytuje i odpisuje na wiadomość zaraz po jej otrzymaniu.

Na pytanie, o czym najczęściej piszą w SMS-ach, aż 48% uważa, że przesyła jedynie ważne wiadomości, 19% stuka w klawiaturę, aby zwyczajnie pogadać, a 16% za pomocą telefonu przesyła życzenia urodzinowe i świąteczne. Dla 51% ankietowanych dzięki SMS-owi łatwiej było skłamać, niż np. przez telefon, lub w bezpośredniej rozmowie. Niespełna połowa respondentów nie przywiązuje większej wagi do przestrzegania zasad gramatyki i interpunkcji podczas tworzenia wiadomości. Z kolei zupełnie zanikł sposób pisania SMS-ów JednymCiągiemOdzielającWyrazyDużąLiterą.

Sms i jego rola Screen

Duży wpływ na taki sposób pisania wiadomości tekstowych miały z pewnością wysokie ceny SMS-ów w przeszłości. Dziś, gdy praktycznie każdy dysponuje pakietem bezpłatnych SMS-ów, użytkownicy nie muszą już przejmować się liczbą znaków. Potwierdza to informacja, że aż 81% badanych wysyła wiadomości z jednym słowem (Tak, Nie, OK). Kiedyś taka ekstrawagancja była nie do pomyślenia. Martwi trochę ignorowanie zasad polskiej pisowni w SMS-ach, stąd kampanie społeczne takie jak realizowana kilka lat temu „Język polski jest ą-ę” – dodaje Papiński.

*) W badaniu zrealizowanym przez firmę „Infobip” wśród ponad 150 respondentów metodą wywiadu internetowego (CAWI) wzięło udział 54% kobiet i 46% mężczyzn w wieku od 18 do 50 roku życia.

Źródło: Infobip, Binarychief.com

________________________________________________

Zapraszamy do naszego e-sklepu, gdzie znajdziecie szeroki wybór produktów w bardzo atrakcyjnych cenach. Polecamy również profil Vip Multimedia na Facebooku.

Related posts

Leave a Comment