Sony 4K HDR – nowe telewizory BRAVIA trafiły do sklepów

TV Sony 4K HDR wylądowały właśnie na Polskich półkach sklepowych. Rzekłbym UHD pełną gębą, ale przyjrzyjmy się szczegółom.

Sony 4K HDR

Na początku roku, Las Vegas przemieniło się w stolice technologi użytkowej. Wszystko dzięki targom CES (Consumer Electronics Show), na których to mogliśmy zobaczyć między innymi nowości z segmentu TV. Nie mogło zabraknąć tam produktów Japończyków. Ci ze swoją marką Sony na dobre zakorzenili się w świadomości wymagającego klienta oczekującego konkretnych wrażeń płynących z konsumpcji materiałów multimedialnych.

Najciekawszymi propozycjami okazały się modele, a właściwie serie E80, E90 oraz E93, które idealnie wpisują się w obecną modę na prezentowanie obrazu w wysokiej rozdzielczości oraz wysokiej rozpiętości tonalnej.

Sony 4K HDR, czyli wykorzystajmy max możliwości

Każde ze wspomnianych wcześniej urządzeń pracuje pod kontrolą platformy systemowej Google’a, czyli Android TV. Zapewnia to przede wszystkim dostęp do ogromnego repozytorium materiałów filmowych, choć nie tylko.

Popatrzmy na wzrost popularności wideo w wysokich rozdzielczościach, przy czym mam tu na myśli zarówno streaming, konsolę do gier PlayStation 4, jak i płyty Blue-ray. Nie sposób nie zauważyć postępu, jaki dokonał się w technologiach prezentacji obrazu i nie powinniśmy dziwić się temu, że producenci starają się dopasować do nich sprzęt. Weźmy takie Sony…

Sony E93

To potężna seria telewizorów LED wykorzystujących technologię podświetlenia Slim Black Drive+, będącej rozwiązaniem podobnym do HDR. Szeroka rozpiętość tonalna to klucz do naprawdę efektownych efektów wizualnych – zaciemnione miejsca stają się przejrzyste, prześwietlenia zaś nie kłują w oczy.

Urządzenie wyświetli obraz w rozdzielczości 4K, z którą poradzi sobie dzięki procesorowi HDR X1 Extreme.

Sony E90 oraz E80

To niższa linia TV, która ustępuje co prawda potężnej serii E93, ale dalej prezentuje świetne możliwości. Znajdziemy w nich przetworniki wykorzystujące technologię TRILUMINOS Display oraz 4K X-Reality PRO.

Jak najprościej podsumować możliwości powyższych modeli? To proste – idealna jasność, realizm scen, ciekawy design, walory HDR w rozdzielczości 4K. Czegóż chcieć więcej? No dobrze, jest coś, co można było zmienić – mam tu na myśli wysokie ceny. Tak, telewizory Sony wchodzące w skład nowych linii nie są urządzeniami najtańszymi.

Dostępność materiałów

Oby w pełni wykorzystać możliwości najnowszych telewizorów potrzeba odpowiednich materiałów – filmów, teledysków czy gier, które obsłużą HDR w 4K. Na chwilę obecną jest z tym średnio, ale rynek ten powinien nasycić się w stosunkowo krótkim czasie. Skąd moje przypuszczenia?

Wystarczy krótki research, aby dowiedzieć się, że liczba urządzeń obsługujących 4K oraz HDR stale rośnie. Wszystko wskazuje na to, że wspomniane technologie okażą się sukcesem, a nie porażką jak to miało miejsce z 3D. Trójwymiar w telewizorach zwyczajnie nie wypalił. Powody? Nie możemy mówić o żadnych konkretnych – to zbiór niepowiązanych ze sobą negatywnych opinii w odbiorze, które finalnie rozwinęły się w niechęć do 3D. Skoro użytkownicy nie chcą konsumować tego typu materiałów, zaś autorzy nie chcą ich tworzyć – produkowanie sprzętu pozwalającego na wyświetlanie takowych wideo wydaje się bezsensowne. Wiemy to my, wiedzą o tym również firmy, giganci branży TV.

Jeśli wysokie ceny nie są dla was problemem i chcielibyście sprawdzić Sony 4K HDR na własnej skórze (oczach) macie ku temu świetną okazję – urządzenia wylądowały właśnie na Polskich półkach sklepowych.

Źródło: Sony

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

3829 More posts in artykuły category
Recommended for you
Tomb Raider
Nowa gra mobilna Tomb Raider. A kiedy kolejna wersja tej popularnej gry video?

Minęły już dwa lata od ostatniej gry z bardzo popularnej serii Tomb Raider i wielu...