Spider-Man wymiata

Spider-Man wymiata konkurencję – co z drugą częścią?

Można się było spodziewać, że nowa produkcja Insomniac Games sprzeda się więcej, niż dobrze. W zeszłym tygodniu, czyli po premierowym weekendzie tytuł okupował pierwsze miejsca list sprzedażowych w Wielkiej Brytanii. Okazuje się, że to nie koniec dobrej passy, a Spider-Man wymiata konkurencję. Czy możemy być pewni tego, że kolejna część powstanie?

Spider-Man wymiata

To bardzo dobry rok dla PlayStation jako systemu. Zaczęło się od wielkiego hitu pod postacią God of War ze studia Santa Monica Studios, a od razu po wakacjach Sony dołożyło do tego jeszcze Spider-Man’a. Warto wspomnieć, że oba tytuły są produkcjami ekskluzywnymi dostępnymi jedynie na tej właśnie platformie. Nie da się zaprzeczyć, że sukces nowego tytułu od Insomniac Games to wynik doskonałego marketingu oraz mocnego uniwersum Marvela. Jak teraz tytuł poradził sobie na listach sprzedażowych? Dalej rewelacyjnie.

Spider-Man wymiata konkurencję

Zazwyczaj po pierwszym szale i w momencie, kiedy zaczynają spływać pierwsze recenzje tytułu, zainteresowanie konkretną grą trochę maleje. I tak też jest w przypadku Spider-Man, ale spadki nie są tak duże, jak można było przypuszczać. Sprzedaż spadała o 42% w porównaniu do tygodnia premierowego, ale to nie przeszkodziło Insomniac Games wspiąć się na szczyt sprzedażowej listy z Wielkiej Brytanii. To może trochę dziwić, bo przecież dosłownie przed chwilą swoją premierę miał kolejny tytuł AAA, czyli Shadow of the Tomb Raider.

Spider-Man wymiata konkurencję i tak samo stało się właśnie z nową przygodą Lary Croft. Tytuł od Eidos Montreal zajął drugą pozycję w rankingu. Szkoda, że twórcy nie poczekali z premierą na kolejny miesiąc, bo jednak duża część graczy z tych dwóch premier, zdecydowała się na zakup przygód „pajączka”. Wydaje się, że Spider-Man miał lepiej przemyślaną kampanię reklamową, a dodatkowo był nowym tytułem, a nie kolejną wersją tego, do czego gracze zdążyli się już przyzwyczaić.

Niestety, ale Shadow of the Tomb Raider nie miał na siebie pomysłu promocyjnego i do odbiło się na wynikach sprzedaży. Tytuł poradził sobie lepiej, niż przy okazji Rise of the Tomb Raider i to o aż 25%. Wtedy gra pojawiła się jednak tylko na jednej platformie (Xbox), a teraz zaatakowała z pełną siłą. Niemniej w porównaniu do pierwszej części rebootów, wyniki nowej odsłony są mocno średnie. W porównaniu z tytułem z 2013 roku, Lara poradziła sobie gorzej o aż 70%. Czy to oznacza, że odpoczniemy od panny Croft na kilka lat? Zapewne tak, bo zresztą ta część miała być epizodem zamykającym.

Co dalej na listach sprzedaży?

W Wielkiej Brytanii Spider-Man okupuje pierwsze miejsce na listach sprzedażowych, a tymczasem w Japonii doszło do ciekawego zdarzenia. Otóż ponoć z półek sklepowych zniknęły praktycznie wszystkie fizyczne egzemplarze gry. W tygodniu od 3 do 9 września Japończycy zakupili ponad 120 tysięcy kopii Spider-Man’a. Gracze musieli przenieść się do PlayStation Store, bo ponoć aż 96% fizycznych nośników zostało sprzedanych. Jedyne co ostało się na półkach, to używane egzemplarze. Takiego szału nie było na żadną grę, a już na pewno nie tą, która miała premierę w tym roku.

Jeżeli chodzi o UK i tamtejszą listę, to tutaj zaskoczeń wielkich nie będzie. Podium (po Spider Man oraz SotTR) zamyka NBA 2K19, które także jest nowością. Ogromny skok na liście sprzedażowej zaliczyło za to The Elders Scrolls Online, które z miejsca 27, wbiło się na pozycję ósmą. Dalej doskonale radzi sobie Grand Theft Auto V, które jest tym razem na miejscu szóstym, a przed nim znalazło się Crash Bandicoot: N.Sane Trilogy (pozycja 4) oraz Mario Kart 8: Deluxe (pozycja 5). Na miejscu siódmy mamy F1 2019, a koniec TOP10 należy już do LEGO The Incredibles i Super Mario Odyssey.

Kiedy kontynuacja Spider-Man?

Na chwilę obecną Insomniac Games skupia się na tym, by do rąk graczy trafiły DLC. Tych ma być aż trzy i według tego, co powiedział dla IGN Bryan Intihar (dyrektor kreatywny Insomniac), ich celem będzie nie tylko „polatanie” po mieście, ale mają wprowadzić do fabuły coś interesującego Chcąc utrzymać zainteresowanie fanów (o co jak widać nie trudno), nowe DLC mają pojawić się jeszcze w tym roku. Pierwszy set będzie skupiony wokół postaci Black Cat i Intihar zapowiedział, że gracze mogą liczyć na ciekawe twisty fabularne.

Raczej nie ma wątpliwości, że Spider-Man doczeka się kontynuacji, ale nie wiadomo jeszcze kiedy rozpoczną się nad nią pracę. My nie mielibyśmy nic przeciwko, gdyby Insomniac Games zajęło się innymi superbohaterami z uniwersum Marvela. W końcu to, co stało się na końcu ich gry sprawia, że furtki są otwarte. Zobaczymy, co z tego wyniknie, bo teraz zapewne wszyscy w firmie świętują to, że Spider-Man wymiata konkurencję i zostawia ją daleko w tyle.

Nowe gry oraz konsole znajdziecie w naszym sklepie internetowym.

Źródło: DualShockers / GameIndustry / InsomniacGames / EuroGamer

Dodaj komentarz

1245 More posts in Gry category
Recommended for you
Najnowszy sterownik Radeon Software 21.12.1 przygotowany z myślą o Halo Infinite

AMD i 343 Industries współpracowały, aby zapewnić graczom z kartami graficznymi AMD Radeon najlepszą z...