Stephen Hawking

Stephen Hawking — największe osiągnięcia

Wczoraj, 14 marca 2018 roku Stephen Hawking odszedł w swoim domu w Cambridge. To wielki cios dla świata nauki, ale jego skutki odczują również niczym niewyróżniający się mieszkańcy globu. Opracowania Hawkinga tłumaczyły w niezwykle przystępny sposób zagadnienia takie jak teoria względności Einsteina, zasada działania czarnych dziur czy galaktyki. To jednak nie wszystko, z czego zasłynął genialny astrofizyk.

Stephen Hawking

Stephen Hawking to ikona świata nauki. Uczony zyskał uznanie w swoim środowisku, ale w przeciwieństwie do wielu kolegów po fachu, zyskał rozgłos nawet wśród osób nieinteresujących się fizyką czy astronomią. Zaryzykuję nawet i powiem, że Hawking był swego rodzaju gwiazdą popkultury. O jego życiu, teoriach i wizjach przyszłości rozpisywały się znane gazety, czytane przez miliony. Jego opinie poznawaliśmy w programach naukowych produkcji Discovery oraz w książkach. Motyw Hawkinga pojawiał się w filmach, a nawet w kreskówce “Simpsonowie”. To człowiek, który starał się uczynić naukę przystępniejszą i zrozumiałą dla przeciętnych ludzi. Wagę jego osiągnięć każdy rozumie inaczej, dlatego też przestawię jedynie mój punkt widzenia odnoszący się do życia naukowca.

Stephen Hawking i walka z chorobą

Możecie się ze mną nie zgodzić, ale największym osiągnięciem Hawkinga był w moich oczach upór i zacięcie do walki z chorobą. Mimo stwierdzenia stwardnienia zanikowego bocznego, uczony nie poddał się i starał się kontynuować obraną przez siebie ścieżkę i możliwie długo cieszyć się życiem. Był wzorem dla osób niepełnosprawnych, udowadniał swoją historią, że nie ma rzeczy nieosiągalnych, a ograniczenia mogą być skutecznym motorem napędowym i niewyobrażalnym motywatorem.

W wieku 21 lat Stephen Hawking usłyszał diagnozę, w myśl której miało mu zostać jednie 2–3 lata życia. Jak widać, lekarze “pomylili się” o przeszło 50 lat, za co powinien dziękować cały świat nauki.

Książki

Stephen Hawking

Stephen Hawking wydał wiele publikacji, jednak kilka z nich zasługuje w mojej opinii na szczególne wyróżnienie. Ba, uważam, że pierwszą pozycję powinien przeczytać każdy dorosły mieszkaniec naszej planety, bez wyjątku.

“Krótka historia czasu” z 1988 roku szybko stała się światowym bestsellerem. Książka opisuje w sposób przystępny dla przeciętnego zjadacza chleba zagadnienia naukowe związane z astrofizyką. Czarna dziura, czasoprzestrzeń czy teoria względności Einsteina zostały tutaj prosto wyjaśnione. Warto sięgnąć również po inne pozycje Hawkinga takie jak:

  • “Czarne dziury i wszechświaty niemowlęce oraz inne eseje” 1993 rok
  • “Wszechświat w skorupce orzecha” 2001 rok — kontynuacja “Krótkiej historii czasu”

Na ekranie

Jeśli nie przepadacie za słowem pisanym, historię życia Hawkinga, widzianą oczami jego byłej żony, możecie poznać w brytyjskim firmie “Teoria wszystkiego”. Czy warto? W mojej opinii tak.

Nie są to jedyne dzieła poruszające kwestie życia i teorii wybitnego astrofizyka, którym Stephen Hawking był. Zachęcam was do zgłębiania większej liczby jego dzieł.

Dodaj komentarz

445 More posts in felietony category
Recommended for you
Subskrypcja VOD
Subskrypcja VOD ma także wady, o których często zapominamy

Ostatnie kilka lat pokazuje, jak łatwo zachłysnąć się czymś nowym i pozornie wygodnym, by nagle...