Surface Laptop to komputer jednorazowy — dosłownie
Spece z serwisu iFixit postanowili wziąć na warsztat najnowszy komputer Microsoftu — Surface Laptop. Okazało się, że sprzęt jest w zasadzie nienaprawialny, przez co uzyskał on notę 0/10 punktów. Co to oznacza?
iFixit to serwis zajmujący się sprawdzaniem możliwości samodzielnej naprawy urządzeń, wśród których znajdziemy między innymi przenośne komputery osobiste oraz smartfony. Specjaliści starają się “rozbierać” konstrukcje, przy minimalnym, a najlepiej zerowym ich uszkodzeniu. Czasami okazuje się to niemożliwe lub niemożliwości bliskie. Idealnym tego przykładem jest Surface Laptop, którego nie dało się bezproblemowo rozłożyć na części. Co gorsze, sprzęt Microsoftu nie jest przypadkiem jednostkowym.
Jednorazowy Surface Laptop to cena miniaturyzacji
Od kilkunastu lat obserwujemy trend miniaturyzacji, który w ostatnich czasach mocno się nasilił. Dzisiejsze konstrukcje komputerowe, tudzież smartfonowe muszą pomieścić potężną moc w relatywnie małych obudowach. To rodzi problemy natury technicznej, których rozwiązaniem jest próba “upchania” komponentów, w jak najskromniejszej przestrzeni. Świetnie, powinniśmy się z tego cieszyć — przecież właśnie dzięki temu otrzymujemy ultra smukły, lekki sprzęt, który przyciąga wzrok zazdrośników. Wszystko jest świetnie… do czasu.
Pierwsze problemy pojawiają się przy chęci wymiany baterii lub próby naprawy/wymiany jednej z części sprzętu. Nagle okazuje się, że możemy wymienić w nim, co najwyżej — folię na ekranie. Teraz na poważnie — nowe urządzenia, szczególnie te mające zachwycać smukłością cechują się niską podatnością na naprawę, o modyfikacjach nie wspominając. Komponenty upchane w “kupki”, lutowanie poprawione słuszną warstwą wiążącego kleju oraz połączenia utrudniające rozłączenie danego podzespołu to standard w dzisiejszych komputerach i bardzo często — smartfonach. Niektóre komputery radzą sobie w tej kwestii lepiej, inne gorzej. Niestety Surface Laptop należy do tej drugiej grupy.
Zero punktów na dziesięć możliwych
Wynik, jaki uzyskała hybryda Microsoftu, nie jest zły. Jest tragiczny i pozwala na stwierdzenie, iż Surface Laptop nie jest laptopem. Tak przynajmniej twierdzą specjaliści z iFixit, którym nie udało się rozebrać sprzętu bez jego uszkodzenia.
Na filmie załączonym do wpisu, który właśnie czytacie, widać, w jaki sposób spece próbowali dobrać się do trzewi Surface Laptopa. Niestety, choć zrobili to skutecznie, nie obyło się bez poważnych uszkodzeń. Samo odklejenie pokrywy z alcantary skutkowało uszkodzeniem materiału oraz kilku klawiszy. Nic dziwnego, w końcu, aby dokonać “rozbiórki” konieczne było podgrzanie przedniego panelu, na którym znajduje się klawiatura.
“W środku” nie było lepiej. Wymiana procesora lub pamięci RAM jest w przypadku Surface Laptop niewykonalna. Podobnie prezentuje się kwestia ekranu. Tak, aby go wymienić, należy najpierw “uszkodzić” pozostałą część sprzętu. Jest to dla mnie niezrozumiałe, szczególnie że rozmawiamy o komputerze kosztującym w najtańszym wariancie aż 5 000 złotych (najdroższa opcja z procesorem i7, 16 GB RAM oraz dyskiem 512 GB to wydatek rzędu 11 000 złotych). Jednorazowy laptop za pięć “patyków”? To brzmi jak szaleństwo, ale nie jest to przypadek jednostkowy.
To nie wada, to moda
Stosowanie upakowanych konstrukcji, w przypadku których wymiana komponentów jest praktycznie niemożliwa, nie jest niczym nowym. Serwis iFixit podobnie ocenia wiele innych modeli w tym ubiegłoroczne MacBooki, które otrzymały notę 1/10 punktów. Wygląda na to, że musimy przyzwyczaić się do tego, iż zepsuty sprzęt nadaje się co najwyżej na śmietnik.
Źródło: iFixit Foto: Microsoft