Sweex MI482 – idealna mysz dla kobiet…

Miałem okazję spędzić trochę czasu z myszką firmy Sweex – model MI482, można już zakupić za nieco ponad 30zł. Według powiedzenia „Ludzi biednych nie stać na tanie rzeczy” rozsądek podpowiada, iż lepiej zastanowić się nad tą inwestycją… Czy obawy okażą się mieć, jednak uzasadnienie w konfrontacji z rzeczywistością?

Mysz zapakowana została w blister. Oprócz „gryzonia”, w zestawie znajdziemy akumulatorek AA, odbiornik USB oraz miniksiążeczkę, wyjaśniającą w formie obrazkowej obsługę urządzenia. Niby nie wiele, mimo to wystarczająco. Zważywszy, że koszt urządzenia nie przekracza kwoty 50zł. Nano-odbiornik USB sprytnie umieszczony został w spodniej części myszki. Rozwiązanie takie sprawia, że po wyjęciu go z gniazdka USB, w komputerze nie musimy martwić się tym, że zagubi się gdzieś w otchłani naszego pokoju…

Design i funkcje

Pierwszym co od razu rzuca się w oczy po wyjęciu urządzenia z opakowania są jego gabaryty. Otóż: głębokość myszki wynosi 97.1 mm, szerokość to 64 mm, a jej waga kształtuje się na poziomie 50 gram. MI482 wykonana została z dwóch rodzajów materiałów. Górna część to plastik pokryty czerwonym lakierem. W użytkowaniu sprawia miłe wrażenie i nawet po dłuższym spędzeniu czasu ze sprzętem nie poczułem, żeby dłoń mocniej się spociła. Mam jednak obawy, czy po pewnym czasie czerwona farba się nie zetrze. Jeśli chodzi, o boki i spód, te otulone są antypoślizgowym tworzywem, w dotyku przypominającym gumowe. Sprawia to, że myszka dobrze leży w dłoni nawet przy szybkich i dynamicznych ruchach…

Nie wypada i nie ślizga się w palcach. Elementem, do którego co poniektórzy mogą się przyczepić jest to, iż po krótkiej styczności z gryzoniem na gumowanej powierzchni zauważyć można tłuste ślady po palcach, co jednak nie wpływa znacząco na komfort użytkowania, a po skończonej sesji nieestetyczne pozostałości zawsze można zmyć zwykłą szmatką z odrobiną wody.

Kontroler marki Sweex, wyposażony został w 4 przyciski oraz rolkę do przewijania (srebrny „buton”, po odpowiedniej liczbie kliknięć umożliwia zmianę rozdzielczości czujnika optycznego – do wyboru mamy 3 stopnie: 1000 DPI, 1500 DPI oraz 2000 DPI) i korzysta z technologii łączności bezprzewodowej. Według zapowiedzi producenta zaopatrzenie myszki w częstotliwość 2,4 GHz pozwoliło na komfortową pracę z myszką w maksymalnej odległości 10 metrów od odbiornika, co potwierdziły moje testy. Co prawda maksymalna odległość jaką mi udało się osiągnąć to około 6 metrów, ale szczerze wierzę, że urządzenie jest w stanie spełnić obietnice producenta.

Myszka bez problemów zainstalowała się na Windows XP oraz Win7. Jakby, tego było mało kompatybilna jest również z systemem Apple Mac OSX… Gryzonia napędza pojedynczy akumulatorek, który pozwala na około 500 godzin pracy. Stan naładowania akumulatora określa umieszczona na myszy dioda.

Noob Vs. Pro

Odwiecznym dylematem każdego kto szuka dla siebie odpowiedniego sprzętu jest pytanie – „Do czego jest mi on potrzebny?”. Powiedzmy sobie szczerze… Testowana myszka nie zadowoli amatorów e-sportu. Przedstawiciele, tej grupy graczy muszą poszukać sobie alternatywy. Jeśli, jednak za zawodowca się nie uważasz, możesz śmiało sięgnąć po testowane urządzenie. Z moich spostrzeżeń wynika, że z kontrolera najbardziej zadowolone będą kobiety albo mężczyźni, o małych dłoniach. Nie bez znaczenia są tu małe gabaryty myszy.

Największym zaskoczeniem, tego niedrogiego sprzętu okazał się sensor optyczny. Doskonale sprawdza się on zarówno na chropowatej, jak i śliskiej powierzchni. Szkło, plastik, czy nawet lustro nie okazały się dla niego zbyt dużym wyzwaniem. Nawet wówczas, gdy na powierzchnię nieostrożnie rozlejemy jakieś płyny… Porównywałem urządzenie Sweexa z dużo droższym modelem marki SteelSeries i ku mojemu zdziwieniu, w niektórych testach reprezentant niższej półki cenowej wykazał się dużo większą precyzją.

Podsumowanie

Za kwotę poniżej 50 zł, otrzymamy całkiem sympatyczne urządzenie, które sprawdzi się nie tylko w pracach biurowych, ale i produkcjach wideo nie wymagających zbytniej precyzji. Zatem jeśli jesteś kobietą lub mężczyzną, o niedużych dłoniach, możesz śmiało sięgnąć po wspomniany kontroler, bez świadomości, że zmarnowałeś ciężko zarobione pieniądze na bezużyteczny „bubel”.

ZALETY:

  • Sensor optyczny,
  • Stosunek ceny do jakości,
  • Nie ucieka z ręki,
  • Łączność bezprzewodowa.

WADY:

  • Nieduży rozmiar,
  • Palce zostawiają nieestetyczne ślady, po krótkim użytkowaniu,
  • Słabo radzi sobie, w produkcjach wymagających od użytkowników szybkich reakcji.

 Sprzęt do testów użyczyła  firma Sweex Europe BV

Dodaj komentarz

239 More posts in testy category
Recommended for you
Sennheiser HD 100
Sennheiser HD 100 — recenzja podstawowych słuchawek zaufanej marki

Tytułowy producent znany jest z kosztownych słuchawek wysokiej jakości, ale myli się ten, kto uważa, że...