Sygic

Sygic przedstawia Driving Assistant, głosowego asystenta kierowcy

Każdy, kto choć trochę interesował się oprogramowaniem do nawigacji samochodowej, powinien kojarzyć markę Sygic. Producent zasłyną z rozwiązań takich jak tryb AR (rozszerzonej rzeczywistości) pozwalający nakładać na obraz z kamery dane nawigacji. Teraz, do portfolio usług firmy dołącza funkcja Driving Assistant. Początkowo ficzer trafi jedynie do właścicieli samochodów marki Ford, jednak przyszłość może przynieść rozszerzenie dostępności rozwiązania.

Sygic

Przyznam się (bez bicia), że sam od dawna nie korzystam z dodatkowych urządzeń nawigacyjnych. Jako centrum zarządzania lokalizacjami oraz planowania trasy uważam smartfon, który sprawdza się w tej roli świetnie. Zdaję sobie jednak sprawę z jego bolączek i braków, dlatego co jakiś czas sprawdzam nowinki z rynku dedykowanych nawigacji samochodowych. Przeważnie nie znajduje nic wartego uwagi, z czego nie mógłbym korzystać na smartfonie. Są jednak wyjątki. Jednym z nich jest asystent kierowcy od Sygic.

Sygic Drive Assistant

Tytułowy producent oprogramowania nawigacji samochodowych raz aplikacji dla smartfonów zaprezentował w Barcelonie swoje najnowsze rozwiązanie dla systemów Sync 3 AppLink Forda. Początkowo podchodziłem do narzędzia sceptycznie, ale kiedy zacząłem zastanawiać się nad jego możliwościami i użytecznością, zmieniłem podejście.

Pamiętajmy o tym, że rynek nawigacji samochodowych znacznie różni się od rynku aplikacji nawigacyjnych instalowanych na smartfonach. Użytkownicy tych drugich często zarzucają systemom dedykowanym leciwe rozwiązania, przestarzałość technologii oraz szeroko rozumiane braki. Zarzuty nie są do końca w porządku, gdyż gros dedykowanych nawigacji posiada funkcje, o których przeciętny kierowca korzystający ze smartfona nawet nie myśli. Mam tu na myśli między innymi ograniczenia drogowe, jakie można napotkać na polskich i zagranicznych drogach. Co ważne, nie chodzi o kwestię prędkości, ale wagi pojazdu. Wielokrotnie okazuje się, że pojazdy przewyższające określoną wagę nie mogą poruszać się konkretnymi drogami. Google Maps ani Apple Maps was o tym nie poinformują. Podobnych przykładów jest więcej.

Niemniej, dedykowana nawigacja również może uczyć się od smartfonów. Widać to po Sygic i wdrożeniu funkcji Driving Assistant do wybranych aut marki Ford. Główną zaletą asystenta ma być ograniczenie rozpraszania kierowcy dodatkowymi czynnościami dokonywanymi w aplikacji nawigacji.

Ta nowa funkcja jest jak dodatkowy pasażer, który pomaga w dotarciu do celu i dba o Twoje bezpieczeństwo – mówi Francisc Juras, dyrektor ds. produktów motoryzacyjnych w Sygic.

Bez odrywania oczu od drogi i rąk od kierownicy nakażesz nawigacji znaleźć najbliższe miejsce do odpoczynku lub najbliższą stację gazową, poszukasz objazdu korka albo dojedziesz do wybranej restauracji.

Sygic

Co dokładnie potrafi asystent Sygic?

Po naciśnięciu dedykowanego przycisku kierowca może wydawać komendy głosowe takie jak:

  • Znajdź hotel
  • Znajdź stację paliw
  • Znajdź restaurację
  • Jakie jest natężenie ruchu na trasie

Wygodne, zwłaszcza że Driving Assistant potrafi przemówić w aż 23 językach. W tym miejscu warto dodać, że subskrybenci usługi Sygic Premium otrzymają wsparcie dla Fuel Assitant oraz Tire Pressure. Oznacza to możliwość otrzymania komunikatu głosowego w przypadku niewystarczającego ciśnienia w oponie oraz niskim poziomie paliwa.

Źródło: Sygic

Dodaj komentarz

3830 More posts in artykuły category
Recommended for you
HP OMEN 27c Gaming Monitor – nowy monitor dla najbardziej wymagających graczy

HP prezentuje OMEN 27c Gaming Monitor dla najbardziej wymagających graczy Firma HP wciąż udoskonala i...