You are here
Tablet Yarvik Xenta 8c z 3g – recenzja mobile 

Tablet Yarvik Xenta 8c z 3g – recenzja

Coraz częściej spotykamy tablety z wbudowanym modemem 3G, lecz bez możliwości wykonywania połączeń głosowych w sieciach GSM. Na rynku znajdziemy raptem kilka urządzeń wyposażonych w tę ciekawą funkcję. Jednym z nich jest tablet Yarivika – model Xenta 8c 3G.

slajd2

Wykonanie – pierwsze wrażenia po otrzymaniu urządzenia były jak najbardziej pozytywne. Zwarta, idealnie spasowana konstrukcja może być wzorem do naśladowania. Materiały, z których wykonano Xente 8c również zasługują na pochwałę.

Przód to jedna duża tafla szkła z niewielkimi, nie rzucającymi się w oczy ramkami. Na samej górze tuż nad ekranem umieszczono kamerkę do wideo rozmów pozwalającą nagrywać w rozdzielczości 0.3 Mpix.

DSC 0016

Tylna powierzchnia została wykonana w większości ze szczotkowanego aluminium co daje poczucie elitarności. Dodatkowo przy każdym z gumowych, doskonale osadzonych przycisków znajdziemy przyjemny dla oka grawer z opisem danego klawisza. Miłym zaskoczeniem jest też tylny aparat o rozdzielczości 2Mpix, który pomimo słabych parametrów radzi sobie całkiem nieźle.

„Obwódka” tabletu to gumowane tworzywo sztuczne zapewniające pewny chwyt. Na bokach znajdziemy gniazda MicroUSB, Jack 3.5 mm oraz sloty na kartę SD i SIM. Niestety, owe sloty zostały zakryte niewygodną zaślepką, co czyni z prostego zadania wymiany karty, nie lada wyczyn.

DSC 0032

Ekran – 8 calowy wyświetlacz cechuje się przyzwoitą rozdzielczością 1024 x 768 pikseli. To jedyne dobre wiadomości na temat ekranu, gdyż został on wykonany w przestarzałej technologii TFT, przez co patrzenie na obraz nawet pod niewielkim kątem nie należy do rzeczy przyjemnych. Ponadto responsywność panelu dotykowego pozostawia wiele do życzenia.

Łączność – poza, wcześniej wspominanym złączem MicroUSB 2.0 z urządzeniem można komunikować się dzięki modułom bezprzewodowym takim jak: Bluetooth 4.0, WiFi w standardzie b/g/n oraz poprzez sieć GSM (3G).

shot 2014-02-07 09-45-33

Zatrzymajmy się na chwilę przy modemie 3G. Poza możliwością korzystania z bezprzewodowego dostępu do internetu (po sieci GSM) producent zdecydował się umożliwić użytkownikowi wykonanie połączeń głosowych a nawet wysyłanie wiadomości SMS. Brawo – pomysł wręcz genialny, szczególnie jeśli weźmiemy pod uwagę to, że na rynku tabletów, podobnych urządzeń jest jak na lekarstwo. Sprawdzaliśmy jakość połączeń zarówno na wybudowanym głośniki jak i na zewnętrznych słuchawkach i jedno co można powiedzieć – jest dobrze. Rozmówca był słyszany wyraźnie, bez szumów i zniekształceń.

System i wydajność – tablet pracuje pod kontrolą Androida JellyBean w wersji 4.1 z „tabletowym” interfejsem, co w teorii powinno gwarantować płynne działanie. Praktyka okazuje się zbliżona, gdyż odnotowałem zaledwie kilka mniejszych przycięć, za to wielozadaniowość jak na 1GB RAM działa więcej niż zadowalająco.

shot 2014-02-07 09-32-47

Nie znajdziemy tutaj obciążającej urządzenie nakładki na system. Android 4.1 występuje w najczystszej wersji. Producent dołączył do oprogramowania jedynie kilka najpotrzebniejszych aplikacji takich jak: menager plików ES File Expolrer, czytnik FB Reader oraz pakiet biurowy Office Suite.

Wydajność stoi na przyzwoitym poziomie, mimo że podzespoły nie należą do najświeższych. Urządzenie jest napędzane dwurdzeniową jednostką ARM Cortex A9 z zegarem taktowanym częstotliwością 1.2 GHz, czterordzeniową grafikę oraz 1GB pamięci DDR3 RAM.

shot 2014-02-07 09-44-43

Podsumowanie – Yarvik Xenta 8c jest bardzo dobrze wykonanym urządzeniem, wyróżniającym się niecodziennym designem i świetnym wykonaniem. Nie bez wpływu na ocenę jest też zastosowanie tabletowego UI oraz zaimplementowanie funkcji połączeń głosowych po GSM. Pomimo kilku bolączek takich jak ekran oraz lekkie przycięcia, sprzęt jest wart swojej ceny (700zł).

Jeśli szukacie niedrogiego tabletu z możliwością dzwonienia, z czystym sumieniem polecamy opisywany model Yarvika.

 

 

Sprzęt mogliśmy testować dzięki uprzejmości firmy: Sweex Europe BV

 

Related posts

Leave a Comment