Smartfony z windows 10

Te smartfony z Windows 10 otrzymają aktualizację Creators Update

Znamy już listę urządzeń wytypowanych do Creators Update. Jakie smartfony z Windows 10 otrzymają stosowną aktualizację. Sprawdzamy.

Smartfony z windows 10

Mobilne okienka nie mają łatwego “życia”. Właściwie od samego początku Windows Phone miał pod górkę i nie można winić za to samego systemu, który był więcej niż ciekawy. Problemem był czas. Microsoft zwyczajnie przespał rozwój mobile, czego efektem były trudy w popularyzacji OS-u. Jako że firma dysponowała naprawdę solidnymi zapasami gotówki, które mogła pompować w pracę nad Windows Phone oraz Windows 10 Mobile, system też “życie” do dzisiaj. Ba — wygląda na to, że niektóre urządzenia otrzymają update do jego najnowszej wersji, czyli Creators Update.

Smartfony z Windows 10 typowane do otrzymania Creators update

Zanim opublikuję listę urządzeń, które w teorii powinny otrzymać wspomnianą aktualizację, chciałbym poświęcić chwilę na wyjaśnienie pewnej kwestii. To, że sprzęt w teorii powinien zyskać niebawem powiew świeżości w postaci update’u, nie oznacza, że go na pewno otrzyma. Wszystko zależy tak naprawdę od operatorów sieci komórkowych. To właśnie oni testują najnowsze rozwiązanie i to oni decydują, kiedy paczka trafi na nasze smartfony. Mówimy oczywiście o urządzeniach sprzedawanych w salonach operatorów komórkowych. Te pochodzące z tak zwanej wolnej sprzedaży powinny otrzymać powiadomienie o dostępności aktualizacji już 25 kwietnia.

Smartfony z Windows 10 (nieoficjalna lista szczęśliwców)

 • Alcatel Idol 4S
 • Alcatel OneTouch Fierce XL
 • HP Elite X3
 • Lenovo Softbank 503LV
 • MCJ Madosma Q601
 • Microsoft Lumia 550
 • Microsoft Lumia 640
 • Microsoft Lumia 640 XL
 • Microsoft Lumia 650
 • Microsoft Lumia 950
 • Microsoft Lumia 950 XL
 • Trinity NuAns Neo
 • VAIO VPB051 (Vaio Phone Biz)

Jak widzicie, lista jest skromna i obejmuje jedynie 13 urządzeń. Co z pozostałymi i równie ciekawymi modelami? Cóż, większość z niewymienionych konstrukcji nie jest już objęta gwarantowanym wsparciem technicznym, a co za tym idzie, ich użytkownicy nie powinni spodziewać się otrzymania Creatos Update. Sprawa nie jest jednak przesądzona…

Może okazać się, że Microsoft udostępni “własnymi siłami” stosowną aktualizację, tak jak miało miejsce w przypadku HTC 8X. Nie jest to jednak nic pewnego, zwłaszcza że sam gigant porzucił “produkcję” smartfonów z Windows 10, pozostawiają platformę zewnętrznym partnerom. Ci, choć wspierają obecne na rynku urządzenia, nie zaskakują rynku nowymi premierami, a szkoda. Taka sytuacja zdaje się dobijać i tak ciężko radzącą sobie platformę.

O co tyle krzyku?

O ile użytkownicy PC mogą być podekscytowani na myśl o zbliżającej się aktualizacji, o tyle smartfony z Windows 10 Creators Update nie wzruszą nikogo. Nowości mające trafić na “małe” urządzenia mobilne są, delikatnie mówiąc skromne i ograniczają się do kilku elementów.

Nowe okienka wesprą 3D, a właściwie kwestię skanowania i modelowania przestrzennego, co osobiście uważam za strzał w “dziesiątkę”. Oczywiście pod warunkiem poprawnie wykonanej funkcji. Zmian, a właściwie usprawnień doczeka się również przeglądarka Microsoft Edge, w której znajdziemy wbudowany czytnik e-booków. Firma poprawi także system udostępniania, który będzie teraz efektywniejszy i efektowniejszy. Oczywiście to nie wszystko, ale w mojej ocenie tylko powyższe elementy zasługiwały na to, aby zostać wymienione. Na tą chwilę uzbroję się w cierpliwość i poczekam na pierwsze aktualizacje. Wtedy ocenimy, czy mają one jakikolwiek większy wpływ na użytkowanie systemu.

Źródło: Microsoft Blog, Phone Arena

Dodaj komentarz

3830 More posts in artykuły category
Recommended for you
HP OMEN 27c Gaming Monitor – nowy monitor dla najbardziej wymagających graczy

HP prezentuje OMEN 27c Gaming Monitor dla najbardziej wymagających graczy Firma HP wciąż udoskonala i...