ThinQ, czyli polski asystent w telewizorach LG OLED
LG zaprezentowało właśnie nową linię telewizorów OLED, wśród których znajduje się prawdziwy 77-calowy potwór o potężnych możliwościach. Wraz z urządzeniami południowokoreański producent pokazał ThinQ — asystenta głosowego, który wykorzystuje zaawansowane algorytmy sztucznej inteligencji, ucząc się użytkownika. Najistotniejsza dla nas Polaków jest jednak możliwość obsługi w języku polskim, którą ThinQ oferuje.
Sztuczna inteligencja jest jedną z ważniejszych technologii ostatnich lat. Rozwój SI postępuje, co daje nowe możliwości producentom elektroniki. Rozwiązanie z powodzeniem wykorzystywane jest dziś w segmencie mobilnym, motoryzacyjnym, a nawet w branży TV. Niestety, SI wykorzystywane w asystentach głosowych nie do końca radzi sobie z językiem polskim, w zawiązku, z czym obsługa głosowa inteligentnego telewizora w naszym ojczystym języku była dotychczas niemożliwa. To zmienia się wraz z nowym portfolio LG.
ThinQ w telewizorach LG OLED
Działanie ThinQ w języku polskim jest naprawdę naturalne, co widać na załączonym do wpisu filmie. Mamy tutaj do czynienia z technologią uczącą się zachowań, nawyków, a nawet wad wymowy użytkownika, dzięki czemu komunikacja na linii user-sprzęt odbywa się w możliwie wygodny i efektywny sposób. Poza wydawaniem poleceń możemy pytać ThinQ o pogodę, mecze lub ciekawostki ze świata. Możliwości zdają się nieograniczone. API rozwiązanie jest otwarte, a co za tym idzie — w przyszłości asystent może komunikować się z konkurencyjnymi tworami jak Google Assistant, Apple Siri czy Amazon Alexa. Wiele zależy także od wsparcia zewnętrznych deweloperów.
Przetwarzane języka naturalnego dostępne w ThinQ robi wrażenie. Przynajmniej w teorii, gdyż opisujemy nowość na bazie udostępnionych przez producenta materiałów. Pozostaje nam czekać na możliwość przetestowania technologii na żywo.
Źródło: LG