You are here
TP-Link RE270K — test inteligentnego gniazdka z funkcją wzmacniacza sygnału Wi-Fi Sprzęt testy 

TP-Link RE270K — test inteligentnego gniazdka z funkcją wzmacniacza sygnału Wi-Fi

Od pewnego czasu testowałem dla was smart gniazdko TP-Link RE270K, które pełni również inną ważną rolę. Smart Plug jest jednocześnie wzmacniaczem sygnału sieci W-Fi. Postanowiłem sprawdzić, jak urządzenie radzi sobie z zadaniami, do jakich zostało przeznaczone.

TP-Link RE270K

Połączenia Wi-Fi to temat rzeka, ale jedna kwestia pozostaje niezmienna. Niezależnie od tego, z jakiego routera korzystamy, zawsze będziemy narzekać na jakość sieci oraz jej zasięg. Router umieszczony w jednym pokoju, nie zawsze radzi sobie z przekazywaniem sygnału dalej. Ściany, urządzenia elektryczne, a także przecinające się sygnały od innych sprzętów sieciowych skutecznie utrudniają korzystanie z internetu. Z pomocą przychodzą nam wzmacniacze Wi-Fi, takie jak omawiamy TP-Link.

Unboxing i wygląd zewnętrzny TP-Link RE270K

Sprzęt przyjechał do mnie w pudełku, w którym poza wzmacniaczem i papierologią producent umieścił jedynie kabel Ethernet. Skromnie, ale wystarczającą.

Skromny nie jest za to wygląd samego urządzenia, na które patrzy się naprawdę przyjemnie. TP-Link przyłożył się do projektowania wzmacniacza. Połączenie wysokiej jakości tworzywa sztucznego w kolorze białym oraz jasnoszarym z diodami informacyjnymi, oraz wysuwaną anteną mogą się podobać.

Po lewej stronie obudowy znajdziemy podpisane diody informujące o sygnałach sieci 2.5 GHz, 5 GHz, statusie połączenia oraz zasilaniu. Pod spodem umieszczono dwa przyciski “LED” oraz “Reset”. Prawa krawędź skrywa gniazdo sieciowe do podłączania urządzeń niewyposażonych w moduł Wi-Fi.

Tył to oczywiście wtyczka sieciowa, na temat której nie muszę się chyba rozpisywać. Front prezentuje logo producenta, pod którym umieszczono włącznik urządzenia oraz gniazdko. Tak, TP-Link RE270K, mimo że zabiera nam fizycznie domowe gniazdo, udostępnia jednocześnie jego ekwiwalent. Wygodne prawda? Takie rozwiązanie pozwala na dodatkowe zarządzanie innymi urządzeniami, ale o tym za moment.

Charakterystyka produktu

Urządzenie jest połączeniem dwóch przeznaczeń i choć nie jest to rozwiązanie idealne dla każdego, bardzo je sobie chwalę. Do rzeczy.

TP-Link RE270K to przede wszystkim wzmacniacz sygnału Wi-Fi działający w dwóch zakresach. Dzięki jego działaniu zasięg domowej sieci jest znacznie większy. Dodatkowo, jeśli mieszkacie w miejscu “zasianym” routerami, RE270K nieco poprawi jakość połączenia. Drugim ważnym aspektem testowanego urządzenia jest inteligentne gniazdko. Możemy z dowolnego miejsca włączać oraz wyłączać urządzenie podpięte do smart pluga. Czy przydatne? Wszystko zależy od wyobraźni użytkownika.

Aplikacja KASA i konfiguracja sprzętu

Aby zarządzać TP-Link RE270K oraz pozostałymi częściami ekosystemu smart home potrzebna jest aplikacja KASA. To swoiste centrum dowodzenia naszym domostwem. Niestety poza gniazdkiem testowałem równolegle jedynie smart żarówkę, ale mimo to wiem, jak wygodny jest oferowany przez TP-Link program. Poza standardowymi opcjami w aplikacji możemy zaplanować na przykład schematy aktywności sprzętu.

Aby RE270K działał tak, jak tego chcemy, musimy najpierw skonfigurować połączenie. Proces ten jest banalnie prosty i nie powinien sprawiać nikomu problemu. Aplikacja sama podpowiada kolejne kroki.

Wzmacniacz sygnału

Mógłbym tutaj wstawić wyniki pomiarów, ale uznałem, że nie ma to większego sensu. TP-Link RE270K w każdym mieszkaniu, domu czy biurze będzie działał nieco inaczej. Nie ma jednakowych warunków dla działania sieci Wi-Fi, przez co skuteczność funkcji urządzenia będzie przedstawiać się nieco inaczej.

Mogę jedynie powiedzieć, że TP-Link RE270K zapewnił w moim przypadku około 30 proc. większy zasięg i ku mojemu zaskoczeniu poprawił jego jakość. Nie spotkałem się również przypadkowymi rozłączeniami sygnału czy irytującymi przerwami.

Podsumowanie

TP-Link RE270K to kawał świetnej elektroniki użytkowej. O ile funkcja inteligentnego gniazdka nie jest mi niezbędna, choć bywa pomocna, o tyle wzmacniacz sygnału Wi-Fi to rozwiązanie genialne. Urządzenie możecie nabyć w cenie około 199 złotych, co jak dla mnie, jest opcją atrakcyjną.

Zalety:

  • Dwuzakresowe działanie
  • Świetny wygląd i wykonanie
  • Pomoce przy słabym zasięgu sieci Wi-fi
  • Prostota obsługi aplikacji

Wady:

  • Brak języka polskiego w aplikacji (ta jest jednak intuicyjna)

Related posts

Leave a Comment