VODKinoplex750x300

VOD w przypadku Kinoplex.pl okazało się totalną klapą. Agora zamknie serwis?

Na polskim rynku znajdziemy, co najmniej kilka interesujących serwisów z wideo „na życzenie”. Niestety, część z nich nie radzi sobie najlepiej i jest bliska upadkowi. Dobrym przykładem będzie tutaj Kinoplex.

VODKinoplex750x300

Kojarzycie tytułowy serwis VOD? Ja tak, mało tego – niejednokrotnie zdarzało mi się spędzić z materiałami tam zamieszczonymi długie godziny. Choć przeważająca ich część to produkcje budżetowe, zdarzało mi się natrafić na perełki, dzięki którym moja sympatia do usługi rosła. Przykre jest to, że z biegiem czasu jakość Kinoplexu spadała, ramówka kurczyła się, zaś treści okazywały się zwyczajnie nudne. Zastanawiałem się nad powodem takiego stanu rzeczy. Było to dla mnie dziwne, szczególnie że za usługą stoi „potężna” Agora. Po dzisiejszej informacji zamieszczonej na Wirtualnemedia.pl wszystko stało się jasne – serwis zostanie zamknięty.

Okazuje się bowiem, że Kinoplex nie spełniał oczekiwań w nim pokładanych. Dotyczy to zarówno liczby odsłon poszczególnych produkcji, jak i dochodów generowanych przez platformę. W związku, z czym ponad pięciu latach działalności Agora postanowiła serwis zwyczajnie zamknąć. Zastanawiacie się pewnie, kiedy dojdzie do tej smutnej chwili? Cóż, stanie się to jeszcze w kwietniu. Szybko. Agora zapowiada jednocześnie, że od teraz zamierza skupić się na promocji autorskich materiałów w wideo na platformach takich jak Facebook oraz YouTube.

Kto najbardziej ucierpi na zamknięciu Kinoplexa? W mojej ocenie sytuacja uderzy w najmniej zamożnych użytkowników, a szczególnie rodziców małych pociech. Treści zamieszczane na serwisie nie należały do drogich, właściwie były konkurencyjne do tych oferowanych przez inne krajowe VOD. Dodatkowo oferta obfitowała w bajki, co istotne – darmowe.

Komentujący sprawę sugerują, że jednym z głównych powodów zamknięcia serwisu może być polski debiut Netflixa, amerykańskiego giganta VOD. Osobiście nie zgodzę się z tą tezą – wyniki Kinoplexa zawodziły na długo przed premierą zachodniej konkurencji, czego dowodem są statystyki Megapanelu, według którego w grudniu ub.r. liczba użytkowników serwisu wynosiła 148,7 tys. zanotowano 695,3 tys. odsłon. Średnia czasu obecności usera zamykała się w niespełna 44 minutach. Liczby nie kłamią, zaś nikt nie chce dokładać do intratnego biznesu.

logo-kinoplex 

Co z pozostałymi rodzimymi serwisami VOD? Nie chce tutaj przytaczać konkretnych danych, ale ich sytuacja również nie maluje się zbytni kolorowo. Może nie są bliskie upadku, jednak o niebywałemu popularności mogą co najwyżej pomarzyć. Czym jest to spowodowane? W dużej mierze cenami, które niekiedy są porównywalne z kwotami, jakie trzeba zapłacić za bilet do kina. Drugą sprawą jest dostępność treści – jest to ona mizerna, w stosunku do zachodnich odpowiedników usług. Liczba produkcji to jedno, ale pamiętajmy też o aktualności seriali, o której nie chce nawet wspominać. Zważywszy na wymienione czynniki, przeciętny, choć nie tylko user zdecyduje się raczej na skorzystanie z nie do końca legalnych źródeł pozyskiwania treści wideo. Nie mówię tutaj o Torrentach, bo te są zbyt ryzykowne (udostępnianie pirackich treści jest Polsce przestępstwem). Popularnością cieszą się najzwyklejsze portale, na których umieszczane są linki do hostingów z najnowszymi filmami oraz aktualnymi odcinkami światowych seriali. Mało tego, bardzo często dostępne tam treści możemy oglądać w wysokich rozdzielczościach. Zabawne w całej sytuacji jest to, że bardzo często za dostęp do pirackich materiałów musimy zapłacić, fakt nie są to kwoty wysokie, ale jednak.

Nie pozostaje nam nic innego, jak przyjąć „poddanie” się Agory, która zdecydowała się na zakończenie projektu, jakim był Kinoplex.pl.

Źródło: Wirtualnemedia.

________________________________________________

Zapraszamy do naszego e-sklepu, gdzie znajdziecie szeroki wybór sprzętu w bardzo atrakcyjnych cenach, w tym również recenzowany właśnie model. Polecamy również profil Vip Multimedia na Facebooku.

Dodaj komentarz

6483 More posts in News category
Recommended for you
Najnowszy sterownik Radeon Software 21.12.1 przygotowany z myślą o Halo Infinite

AMD i 343 Industries współpracowały, aby zapewnić graczom z kartami graficznymi AMD Radeon najlepszą z...