VoIP – z czym to się je ?

Spora część z Was korzysta z tego rozwiązania na co dzień, nawet nieświadomie. Technologia jest wykorzystywana chociażby przez jeden z najpopularniejszych komunikatorów głosowych – Skype.

 

voip750x300

 

Voice over Internet Protocol – tak brzmi pełna nazwa technologii umożliwiającej przekaz dźwięku przy pomocy łączy internetowych. Przysyłanie danych odbywa się poprzez protokół IP.

Wszystko zaczęło się w 1995 roku, kiedy to firma Vocaltec opracowała pierwszą aplikacje pozwalającą na prowadzenie rozmów wykorzystując adresy IP. Początkowym zamysłem idei połączeń internetowych było obniżenie kosztów rozmów, lecz z biegiem czasu usługa znacznie się rozrosła. W wielu firmach telefony stacjonarne zostały zastąpione technologią VoIP. Wielu gigantów branży technologicznych dziś opiera swoje usługi właśnie na wyżej wspomnianym protokole. W czym tak naprawdę VoIP jest lepszy od tradycyjnych łączy telefonicznych?

Koszty – są o wiele niższe niż w przypadku korzystania z usług tradycyjnych operatorów. Ponadto rozmowy wewnątrz sieci są zazwyczaj zupełnie darmowe. Zaletą z pewnością jest też brak konieczności podpisywania długoterminowych umów wiążących klienta z danym operatorem.

Wygoda – do korzystania z VoIP nie potrzeba żadnych dodatkowych urządzeń. Wymagane jest jedynie stałe podłączenie do sieci. Rozmowy możemy wykonywać z poziomu komputera osobistego, a nawet smartfonu. To gwarantuje mobilność, znaną z usług operatorów sieci komórkowych, jednakże praca na wielu urządzeniach daje nam więcej możliwości.

Przyszłość – VoIP jest integralną częścią popularnych komunikatorów, za pomocą których możemy przesyłać nie tylko dźwięk (mowę), ale także obrazy oraz pliki multimedialne. W przyszłości z pewnością doczekamy się poszerzenia tej funkcjonalności.

Niestety technika VoIP ma też wady, z pośród których trzeba wymienić:

– Do poprawnego funkcjonowania koniecznie jest stale połączenie z internetem, najlepiej jak najlepszej jakości,

– Zawodność rozwiązań VoIP,

– Podatność bramki VoiP na ataki typu DOS,

Mimo wyżej wymienionych minusów, nie powinniśmy się zrażać do wspomnianej technologii. Rozwiązanie jest wygodne i pozwala na znacznie więcej niż tradycyjna telefonia.

Dodaj komentarz

117 More posts in poradniki category
Recommended for you
Haptic Touch
Haptic Touch vs 3D Touch — jakie są różnice pomiędzy rozwiązaniami?

Haptic Touch, następca wcześniej stosowanego 3D Touch zadebiutował przy okazji premiery iPhone'a XR. Rozwiązanie trafiło...