Według Kaspersky Lab ponad połowa urządzeń mobilnych na świecie jest podatna na cyberataki
Wyniki najnowszego badania przeprowadzonego przez „Kaspersky Lab” wykazały, że ponad połowa urządzeń mobilnych na całym świecie jest podatna na cyberzagrożenia z powodu braku odpowiedniej ochrony. Badanie odzwierciedla brak świadomości odnośnie tego, jak skutecznie chronić urządzenia mobilne.
Wyniki badania „Kaspersky Lab” zostały opublikowane w celu wsparcia kampanii „Europolu” w zakresie podnoszenia świadomości dotyczącej mobilnego szkodliwego oprogramowania, w ramach „Europejskiego Miesiąca Bezpieczeństwa Cybernetycznego” (ECSM). Celem badania było określenie świadomości użytkowników na temat zagrożeń, z jakimi można zetknąć się online, oraz sposobów zabezpieczenia się przed nimi.
Projekt, w którym wzięło udział 12 000 respondentów z 21 państw, ujawnił, że tylko 57% tabletów ma zainstalowane rozwiązanie bezpieczeństwa, a w przypadku smartfonów odsetek ten wynosi 53%. Użytkownicy w większym stopniu chronią swoje komputery (88%) niż urządzenia mobilne, co stanowi błąd, jeśli weźmiemy pod uwagę to, jak wiele istotnych i osobistych informacji jest obecnie przechowywanych na smartfonach i tabletach.
Badanie sugeruje, że użytkownicy nie są świadomi potrzeby zabezpieczenia swoich urządzeń mobilnych przy użyciu rozwiązania bezpieczeństwa. Według 54% ankietowanych ich komputery stacjonarne i laptopy zdecydowanie wymagają oprogramowania bezpieczeństwa IT, lecz zaledwie 42% myśli tak samo o smartfonach czy tabletach. W rzeczywistości tylko jeden na pięciu (21%) użytkowników nie jest nawet w pełni świadomy mobilnego szkodliwego oprogramowania.
Część osób – chociaż prawdopodobnie zbyt mało – próbuje chronić swoje urządzenia mobilne. Jednak użytkownicy w większości ograniczają tę ochronę do haseł – 81% posiada je na swoim komputerze, a 82% chroni w ten sposób swoje smartfony. Jest to niepokojące, ponieważ o ile hasła zabezpieczają urządzenie fizyczne przed wykorzystaniem przez niepowołane osoby, nie zapewniają ochrony przed szkodliwym oprogramowaniem, oszustwami czy atakami phishingowymi, które mogą się zdarzyć, gdy niczego nieświadomi użytkownicy korzystają z własnych urządzeń. Tylko 41% konsumentów chroni swoje urządzenie mobilne przy użyciu zarówno hasła, jak i rozwiązania bezpieczeństwa, co oznacza, że ponad połowa urządzeń mobilnych na świecie jest podatna na zagrożenia.
Wyniki te są mocno niepokojące, zważywszy na rozpowszechnienie zagrożeń online, na jakie narażony jest sprzęt przenośny oraz jego użytkownicy. Wiele z tych zagrożeń wynika z naszej codziennej aktywności online i wiąże się z tym, że przechowujemy dane na naszych urządzeniach mobilnych oraz dzielimy się nimi każdego dnia. Z badania wynika, że spośród osób, które zetknęły się z cyberzagrożeniami, 18% doświadczyło infekcji swojego smartfona z systemem Android, a 22% – przechwycenia danych.
– Urządzenia mobilne stanowią istotny element naszego życia. Nie tylko przechowujemy na nich ważne informacje, ale również stanowią one bramę do bankowości online, wiadomości e-mail, udostępniania zdjęć, komunikacji z najbliższymi i pozwalają na wykonywanie wielu innych działań. Jeśli chcemy chronić to, co dla nas najcenniejsze, nie możemy zapominać o zabezpieczaniu tych urządzeń. Jednak zważywszy na to, że tylko połowa urządzeń mobilnych jest skutecznie zabezpieczana, czeka nas jeszcze wiele pracy, zanim będziemy bezpieczni. W „Kaspersky Lab” chcemy pomóc ludziom zyskać większą świadomość zagrożeń, na jakie są narażeni. Wówczas będą oni lepiej przygotowani na świat online i zagrożenia, jakie ze sobą niesie – powiedział Wiktor Jabłokow, dyrektor działu odpowiedzialnego za produkty mobilne „Kaspersky Lab”.
Aby pomóc zapewnić ochronę urządzeń mobilnych przed cyberprzestępczością, „Kaspersky Lab” stworzył aplikację „Kaspersky Internet Security for Android”. Rozwiązanie to chroni smartfony i tablety przed niebezpiecznymi programami i stronami internetowymi, zapewnia użytkownikom prywatność dzięki filtrowaniu połączeń i wiadomości tekstowych, podczas gdy funkcja ochrony przed kradzieżą strzeże bezpieczeństwa danych użytkowników, gdy urządzenie zostanie zgubione lub skradzione. Podstawowa funkcjonalność aplikacji jest dostępna bezpłatnie.
Mobilne szkodliwe oprogramowanie stanowi również temat kampanii Europolu w związku z tegorocznym „Europejskim Miesiącem Bezpieczeństwa Cybernetycznego”, corocznej kampanii „Unii Europejskiej”, która odbywa się w październiku i ma na celu zwiększenie świadomości dotyczącej cyberzagrożeń, promowanie bezpieczeństwa wśród obywateli i zapewniania aktualnych informacji dot. ochrony poprzez edukację i wymianę dobrych praktyk.
Więcej szczegółów na temat aplikacji firmy „Kaspersky” oraz kampanii „Europolu” znajdziecie w linkach dostępnych poniżej:
Natomiast z pełnymi wynikami badania, o którym mowa w niniejszym artykule zapoznacie się tutaj.
http://www.youtube.com/watch?v=FZrrijWnNAo
Źródło: Kaspersky Lab Polska
________________________________________________
Zapraszamy do naszego e-sklepu, gdzie znajdziecie szeroki wybór produktów w bardzo atrakcyjnych cenach. Polecamy również profil Vip Multimedia na Facebooku.