Utrata danych Slide

Awaria zasilania wygrywa z wirusem – jak ustrzec się przed utratą danych?

Wedle powszechnego mniemania, jednym z najpoważniejszych zagrożeń dla użytkowników nowoczesnych urządzeń komputerowych jest obecnie złośliwe oprogramowanie oraz internetowi przestępcy. I choć zjawisk tych absolutnie nie należy lekceważyć, to statystyki wykazują, że niewiele mniejszym a w wielu scenariuszach większym zagrożeniem są awarie wywołane przez problemy z zasilaniem.

Utrata danych Slide

Jednym z poważniejszych zagrożeń dla naszych urządzeń są awarie wywołane przez problemy z zasilaniem. Dlatego eksperci zdecydowanie zalecają, by jednym z podstawowych elementów firmowego czy domowego „ekosystemu informatycznego” był odpowiednio dobrany zasilacz awaryjny, czyli „UPS” (Uninterruptible Power Supply).

Oczywiście, wraz z popularyzowaniem się urządzeń przenośnych, wyposażonych we wbudowane akumulatory (np. tabletów czy notebooków), dla części użytkowników zasilacz „UPS” przestał być niezbędny. Jednak w przypadku zaawansowanych użytkowników domowych oraz w firmach urządzenia to jest obecnie potrzebne bardziej niż kiedykolwiek – ponieważ to właśnie „UPS” skutecznie chroni nas przed jednym z najpoważniejszych zagrożeń dla integralności danych. W szczególności dotyczy to bardziej zaawansowanych urządzeń, wykorzystywanych do uruchamiania aplikacji czy przechowywania danych – czyli przede wszystkich serwerów oraz urządzeń „NAS” (Network Attached Storage).

Ze statystyk cytowanych przez przedstawicieli firmy „CyberPower” (producenta urządzeń UPS) wynika, że awarie i inne problemy związane z zasilaniem są obecnie główną przyczyną utraty danych – gwałtowny skok napięcia lub zaniknięcie zasilania powoduje uszkodzenie danych nawet 15 razy częściej niż złośliwe oprogramowanie.

Utrata danych Screen

Problem jest o tyle istotny, że dotyczy urządzeń takich jak NAS-y, które dla wielu użytkowników – zarówno domowych, jak i biznesowych – stanowią podstawowe repozytorium cennych danych. Oczywiście, odpowiednio wybrany i skonfigurowany do pracy w trybie RAID NAS potrafi skutecznie ochronić dane nawet podczas awarii, jednak uszkodzenie jednego czy więcej dysków oznacza koszty i może oznaczać przestój w pracy. Dodajmy, że problemy z zasilaniem są również bardzo niekorzystne dla dysków SSDmogą bowiem powodować utratę danych – wyjaśnia Dariusz Glowacki, Business Development Manager „CyberPower”.

Warto wspomnieć, że wedle danych agencji „IDC”, problemy z zasilaniem mogą być przyczyną nawet 1/3 wszystkich odnotowywanych awarii serwerów, zaś eksperci z „AT&T Labs” szacują, że nawet 87% sprzętowych problemów występujących w komputerach to właśnie efekt gwałtownego spadku napięcia. Problem dotyczy zresztą nie tylko sprzętu stricte komputerowego – zanik zasilania może uszkodzić np. również projektory (typową awarią jest np. zniszczenie lampy, która bez prądu przestaje być chłodzona).

Nic więc dziwnego, że producenci serwerów oraz NAS-ów zdecydowanie zalecają użytkownikom swojego sprzętu zaopatrzenie się w odpowiedni zasilacz UPS.

Utrata danych Screen 1

Nasze urządzenia projektowane są tak, by działały niezawodnie w każdych warunkach, jednak pewnych ograniczeń nie sposób obejść – podatność na awarie związane z zanikiem zasilania jest immanentną cechą zarówno klasycznych dysków talerzowych, jak i nośników SSD, montowanych przez nabywców naszych NAS-ów – komentuje Grzegorz Bielawski, Country Manager polskiego oddziału firmy „QNAP”.

Dlatego też zdecydowanie zalecamy naszym klientom zaopatrzenie się w zasilacz awaryjny UPS, których może skutecznie ochronić serwer storage przed awarią związaną z problemami z zasilaniem i tym samym przyczynić się do zabezpieczenia danych użytkownika. Aby ułatwić wybór takiego zasilacza, prowadzimy program certyfikacyjny, w ramach którego rekomendujemy urządzenia przetestowane pod kątem zgodności z QNAP NAS – listę kompatybilnych urządzeń znaleźć można na naszej stronie. Warto dodać, że pierwszymi UPS-ami, które uzyskały taką rekomendację, były urządzenia „CyberPower” – dodaje Bielawski.

Na koniec warto dodać, że ceny zasilaczy UPS, odpowiednich do współpracy z serwerami NAS, zaczynają się od ok. 400 zł. Dla porównania – za usługę odzyskiwania danych z uszkodzonego dysku zapłacimy kilka tysięcy złotych, zaś za nowy dysk 1 TB – co najmniej 200-300 zł.

Źródło: QNAP, CyberPower, Mediaboxhq.com, Techwhirl.com

________________________________________________

Zapraszamy do naszego e-sklepu, gdzie znajdziecie szeroki wybór produktów w bardzo atrakcyjnych cenach. Polecamy również profil Vip Multimedia na Facebooku.

Dodaj komentarz

3830 More posts in artykuły category
Recommended for you
HP OMEN 27c Gaming Monitor – nowy monitor dla najbardziej wymagających graczy

HP prezentuje OMEN 27c Gaming Monitor dla najbardziej wymagających graczy Firma HP wciąż udoskonala i...