You are here
WiFi Calling i VoLTE w Orange oraz Play – użytkownicy iPhone’ów zachwyceni artykuły News 

WiFi Calling i VoLTE w Orange oraz Play – użytkownicy iPhone’ów zachwyceni

WiFi Calling i VoLTE – technologię trafiają do kolejnych userów mobilnych. Sprawdźmy, z jakimi udogodnieniami wiąże się użytkowanie wspomnianych usług.

WiFi Calling i VoLTE

Klienci sieci Orange i Play otrzymali właśnie możliwość wykorzystania nowych usług związanych z połączeniami głosowymi i transmisją danych. Wszystko dzięki aktualizacji iOS do najnowszej wersji systemu oznaczonej numerami 10.3, umożliwiającej działanie WiFi Calling i VoLTE na iPhone’ach.

Usługi działały już wczesnej w sieci T-Mobile, dlatego fakt ich pojawienia się u konkurencji cieszy. Na swoją kolej muszę poczekać jeszcze abonenci Plusa.

WiFi Calling i VoLTE – z czym to się je?

Pierwsza ze wspomnianych technologii pozwala na wykonywanie połączeń głosowych z innymi użytkownikami telefonów komórkowych, nie poprzez sieci 2G,  3G ani 4G, ale właśnie poprzez infrastrukturę WiFi. Usługa działa bez potrzeby połączenia z siecią komórkową, a więc w miejscach nieobjętych odpowiednim zasięgiem. Rozwiązanie sprawdzi się idealnie podczas zagranicznych wycieczek. Jak nie trudno zgadnąć tego typu połączenia nie będą obarczone wysokimi opłatami.

VoLTE to nieco inna koncepcja, choć nie mniej użyteczna. Otóż tradycyjne połączenia, nawet w zasięgu LTE oznaczały konieczność automatycznego przełączenia się urządzenia na sieć 3G lub niższą. Dla użytkownika było to „prawie” niezauważalne. W praktyce wiązało się to z koniecznością dłuższego oczekiwania na nawiązanie połączenia. Rozmowy po 2G lub 3G mają jeszcze jedną wadę, a mianowicie nie do końca ciekawą fonię. Właśnie te minusy wyeliminuje VoLTE, gdyż rozmowy prowadzone będą w obrębie sieci 4G. Rozmowy będą brzmiały lepiej, transfer nie zwolni, dodatkowo połączymy się z wybranymi osobami znacznie szybciej. Bonusem jest też dłuższy czas pracy urządzenia na jednym ładowaniu baterii – brak konieczności ciągłego przełączania się pomiędzy sieciami jest tutaj znaczący.

Warunki

Oczywiste jest to, że sieci stawiają pewne warunki, których spełnienie jest konieczne do uzyskania w pełni działającego rozwiązania.

Po pierwsze, chcąc cieszyć się VoLTE oraz WiFi Calling należ posiadać odpowiedni model smartfona. W przypadku drugiej opcji mówimy o iPhone’ach od 5C wzwyż, z rozwinięcia LTE skorzystają jedynie użytkownicy iPhone’ów od 6 wzwyż (również SE).

Kiedy mamy już pewność korzystania z odpowiedniego urządzenia powinniśmy sprawdzić pozostałe czynniki, takie jak wersja oprogramowania iOS oraz wersja ustawień operatora. Pierwsza powinna zostać oznaczona numerem 10.3, druga zaś 28.3. To oczywiście nie wszystko, gdyż musimy jeszcze aktywować wspomniane usługi w menu telefonu. W celu uruchomienia VoLTE konieczne jest przejście do odpowiedniej zakładki (sieć komórkowa) i wybranie opcji LT Głosowe i Dane. Banalnie proste, podobnie jak aktywacja WiFi Calling

Tutaj przechodzimy do Ustawień, następnie Telefon, aż dotrzemy do funkcji opisanej Rozmowy przez WiFi. Zaznaczamy co trzeba i gotowe.

Male wielkie zmiany?

Struktury sieci komórkowej stale się rozwijają. Jesteśmy świadkami jednej z największych zmian, które wpływają na nas – użytkowników końcowych. Szybsze połączenia, wygodniejsze rozwiązania, obniżanie kosztów – to i wiele innych usprawnień ma ogromne znaczenie dla finalnego odbioru usług operatorów komórkowych.

Zastanawia mnie tylko przyszłość SMS-ów, które pomimo, że są technologią przestarzałą zdają się nigdzie nie wybierać.

ŚCIĄGAWKA

VOLTE

Ustawienia – Sieć komórkowa – opcje danych komórkowych – włącz LTE – Głos i dane

WIFI CALLING

Ustawienia – telefon – rozmowy przez WiFi

Źródło: Orange, Apple.

Related posts

Leave a Comment