Windows Mobile był błędem? Bill Gates ma na ten temat jasne zdanie
Obecnie wybór systemu operacyjnego na smartfony ogranicza się tak naprawdę do dwóch platform – Android oraz iOS. Jeszcze nie tak dawno temu było odrobinę inaczej, o czym wypowiedział się ostatnio sam Bill Gates. Czy Windows Mobile było błędem według niego? Tak, ale nie w takim stopniu, jak mogliśmy się spodziewać. O co dokładnie chodzi?
Świat nowych technologii jest częściowo nieprzewidywalny o czym przekonało się bardzo boleśnie wiele firm. Wśród nich także światowy gigant, jakim jest Microsoft. Ich system operacyjny, czyli popularne „okienka”, dalej przynosi niebotyczne zarobki firmie, ale ta od zawsze dążyła do dominacji w konkretnych segmentach rynku. Tylko, że w przypadku urządzeń mobilnych, poniosła klęskę. I to całkiem sporą, co zdaje się do dziś boli jednego z założycieli firmy.
Windows Mobile było błędem
Kiedyś było lepiej… Zapewne tak mogą myśleć pracownicy Microsoft, którzy kiedyś pracowali nad rozwojem systemu Windows Mobile. Przecież nie należy zapominać o tym, że ten całkiem nieźle radził sobie na rynku smartfonów, ale przed erą, kiedy Android i iOS zaczęły przyciągać coraz większą liczbę użytkowników. W momencie kiedy na scenę wkroczył iPhone, a ludzie oszaleli na jego punkcie, nastąpiło spore przetasowanie kart. Microsoft chcąc dorównać stale rosnącej w sile konkurencji, zaczął popełniać błąd za błędem. I niestety, ale wiemy, jak to wszystko się skończyło. Zresztą bardzo trafnie podsumował to Bill Gates w ostatnim wywiadzie dla Tech Crounch, który można podsumować stwierdzeniem, że Windows Mobile było błędem:
„W świecie oprogramowania, szczególnie na jego platformach, istnieją rynki typu „zwycięzca bierze wszystko ”. Największym błędem jest więc jakakolwiek niegospodarność, w którą zaangażowałem się, a która spowodowała, że Microsoft nie jest tym, czym jest Android. Oznacza to, że Android jest standardową platformą dla telefonów nie-Apple. Dla Microsoft było naturalne, że chciał wygrać. Tak naprawdę, zwycięzca weź wszystko. Jeżeli jesteś na rynku i masz połowę aplikacji lub 90 procent aplikacji, jesteś na najlepszej drodze do zagłady. Jest miejsce na dokładnie jeden system operacyjny firmy innej niż Apple i ile jest to warte? 400 miliardów dolarów, które zostałyby przeniesione z firmy G na firmę M.”
Co poszło nie tak?
Takich słów po jednym z założycieli firmy, chyba nikt się nie spodziewał. To, że Windows Mobile było błędem lub raczej to, że niekorzystnie pokierowano jego rozwojem, to jedno. Drugie to sam fakt, że tak otwarcie się o tym mówi, bo do tej pory unikano wypowiedzi na podobne tematy. Za to bardzo chętnie wyśmiewano Apple i ich system na smartfony, który z początku miał być skazany na porażkę. Przynajmniej według Microsoft, który wróżył mu szybkie zapomnienie, bo ten nie był stworzony dla biznesu. Podobnie myślało BlackBerry i dobrze wiemy, gdzie jest firma obecnie.
Ciekawe jest to, że dziś Microsoft przegrał z Androidem, ale powodem dla którego tak się stało, był sam… Microsoft. Kiedy Google wykupiło platformę w 2005 roku ich głównym celem było pokonanie właśnie oprogramowania Gates’a. Oprogramowania, które wtedy zaczęło mieć spore problemy, bo zaczęto konkurować z… Apple i ich iOS. Każda z firm próbował swojej strategii, a gdzieś po drodze Microsoft postanowił, że ich system będzie działał na podobieństwo właśnie iOS, czyli czegoś zamkniętego na developerów zewnętrznych. Użytkownicy pozbawieni niektórych aplikacji zwyczajnie odwracali się od firmy i wybierali coraz popularniejszego Androida. Przecież urządzenia z nim na pokładzie były w podobnej cenie, a dawały więcej swobody.
Microsoft dalej rządzi, ale nie na mobile
Pozycji Androida nikt już nie zaszkodzi i nie ma się co oszukiwać. Gates miał też rację mówiąc w wywiadzie, że na konkretne platformy, zwycięzca może być tylko jeden. I choć iPhone zdaje się przeczyć tej tezie, to możemy go traktować odrobinę jako „wypadek przy pracy”. To marka, która zaistniała w czasach, gdy smartfony dopiero zyskiwały na popularności. Dziś taki wybieg skończyłby się zupełnie inaczej. Microsoft niepodzielnie rządzi na rynku komputerów osobistych, a jego usługi chmurowe stają się coraz potężniejsze, więc nie powinien mieć powodów do obaw.
Microsoft nie jest wprawdzie liderem i już nie będzie na platformie systemów skierowanych na urządzenia mobilne, czego do tej pory nie może odżałować Gates, ale to dobrze, że tak się nie stało. Wprawdzie może brakować nam tego, co daje iOS, czyli spójnego ekosystemu na tabletach, komputerach oraz smartfonach, ale rosnący w siłę Android sprawia, że może już niedługo nie będziemy musieli o tym nawet myśleć.
Nowe komputery i oprogramowanie dla firm, znajdziecie w naszym sklepie internetowym, wchodząc pod ten adres.
Źródło: Tech Crounch / YouTube / The Verge / Opracowanie własne