windowsphone750x300

Windows Phone 8.1 oraz Windows 8.1 Update, czyli podsumowanie nowości zaprezentowanych na Microsoft Build 2014

Wczoraj w San Francisco rozpoczęła się deweloperska konferencja Microsoftu, na której Microsoft zaprezentował nadchodzące nowości. Naturalnie, w tym roku tematem przewodnim były aktualizacje dla Windows – zarówno wersji desktopowej jak i tej mobilnej. Sprawdźmy jak zmienią się systemy giganta z Redmond…

windowsphone750x300

W przypadku „pełnej wersji” Windows dla komputerów osobistych aktualizacja nie wnosi wielkich zmian. Nazwałbym je raczej drobnymi udogodnieniami oraz odpowiedzią na głosy użytkowników domagających się pewnych funkcji.

Windows 8.1 Update – pierwsza widoczna zmiana przywita nas już na starcie. Dotychczasowo system domyślnie uruchamiał się w trybie modernUI, zaś przejście do pulpitu wymagało kliknięcia właściwiej ikonki. Od teraz to użytkownik zdecyduje które środowisko będzie uruchamiane przy starcie systemu. Miłym gestem dla osób nie korzystających z dotykowych ekranów jest dodanie do ekranu „kafelkowego” przycisku wyłączania systemu. Uprzednio, dotarcie do funkcji „shut down” wymagało od nas kilku, wcale nie takich oczywistych kroków.

Kolejną zmianą, tym razem podyktowaną prośbami użytkowników jest częściowe połączenie interfejsu kafelkowego z tradycyjnym trybem pulpitu. Od teraz możliwe stanie się uruchamianie aplikacji modernUI w okienkach. Dodatkowo zyskają one przyciski pozwalające na minimalizowanie bądź zamykanie apletów.

Ostatnią, lecz najbardziej oczekiwaną jest powrót menu START. Tak, Microsoft ugiął się pod żądaniami userów i wprowadził w najnowszej aktualizacji, usunięty wcześniej element.

To tyle jeśli chodzi o desktopową wersję Windowsa. Sprawdźmy jakie nowości czekają osoby korzystające ze smartfonów, pracujących pod kontrolą WP8.

lumia-range-600x338

Windows Phone 8.1 – Tutaj zmian jest zdecydowanie więcej. Nie są to jakieś drobne poprawki tylko nowe potężne ficzery, które zbliżają funkcjonalności WP do innych systemów mobilnych.

To czego zdecydowanie brakowało w mobilnych kafelkach to centrum powiadomień, skupiające wiadomości z wielu aplikacji, poczynając od SMS, przez aktualną pogodę, a kończąc po odpowiedziach ze śledzonego na forum tematu. Gigant z Redmond wraz z aktualizacją WP 8.1 wprowadza do swojego systemu Action Center – centrum powiadomień z dodatkową belką szybkich ustawień.

Microsoft pozazdrościł konkurencji animowanych tapet oraz efektu paralaksy i postanowił zaimplementować w najnowszym update autorskie rozwiązanie czerpiące z obydwu pomysłów. Wzorowanie się na dobrych pomysłach jest w moim odczuciu jak najbardziej  na plus. Ale do rzeczy: Użytkownicy zyskają możliwość umieszczenia tapety będącej tłem kafelków. Co ciekawe, ta będzie przesuwać się wraz z ekranem. Wizualnie zapowiada się ciekawie, lecz to nie koniec zmian na ekranie.

Dodanie kolejnego rzędu kafelków w przypadku smartfonów z dużymi ekranami, zdaniem Microsoftu sprawdziło się doskonale. Z tego też powodu rozwiązanie trafi wraz aktualizacją do wszystkich słuchawek pracujących pod kontrolą Windows Phone 8.

Asystent głosowy, lub jak kto woli personalny – Cortana. Przed wczorajszą prezentacją mówiono o tym, że ów funkcja ma być czymś pomiędzy Siri z iPhone oraz Google Now z Androida. Dziś kiedy, zostaliśmy zaznajomieni z tym jak Cortana działa, możemy śmiało powiedzieć – będzie to coś naprawdę „personalnego”. System będzie uczył się zachowań i przyzwyczajeń, dzięki czemu pomoże efektywniej wykorzystywać czas użytkownika. Niestety, jako, że rozwiązanie jest obecnie na etapie beta testów, jego dostępność została ograniczona do Stanów Zjednoczonych.

Aktualizacja pełnej wersji Windowsa powinna zacząć pojawiać się u użytkowników już w przyszłym tygodniu, zaś osoby korzystające z mobilnych kafelków będą musiały poczekać do lata.

Dodaj komentarz

6483 More posts in News category
Recommended for you
Najnowszy sterownik Radeon Software 21.12.1 przygotowany z myślą o Halo Infinite

AMD i 343 Industries współpracowały, aby zapewnić graczom z kartami graficznymi AMD Radeon najlepszą z...