You are here
Wspólne VOD od TVN i Polsatu – czy rośnie konkurencja dla Netflix? artykuły News 

Wspólne VOD od TVN i Polsatu – czy rośnie konkurencja dla Netflix?

Wraz z pojawieniem się serwisów streamingowych wieszczono, że oto nadciąga koniec telewizji w jej klasycznym rozumieniu. Podobnie z kinem, które tak samo jak telewizja, dalej ma się doskonale. Nie da się jednak zaprzeczyć, że konkurencja jest potężna dla obu mediów, a decyzja o tym, by powstało wspólne VOD od TVN i Polsatu, zdaje się być na to odpowiedzią. Tylko czy nie jest już za późno na takie ruchy?

Wspólne VOD od TVN i Polsatu
Fot. Pixabay

Jak donosi BusinessInsider, niedługo możemy spodziewać się kolejnego gracza na rynku serwisów streamingowych. Przypomnijmy, że są już polskie tego typu serwisy, a wśród nich chociażby Ipla czy Player. Okazuje się jednak, że miejsce na coś nowego da się znaleźć zawsze i widocznie do takich samych wniosków doszli włodarze TVN oraz Polsatu. Ich projekt wprawdzie zdaje się być jeszcze w powijakach, ale niewykluczone, że czeka nas niedługo niemała niespodzianka.

Wspólne VOD od TVN i Polsatu

Czy wspólne VOD od TVN i Polsatu ma jeszcze rację bytu, skoro do wyboru widzowie mają nie tylko wspomniane Ipla i Playera, ale także Netflixa, HBO Go czy Amazon Prime Video? Według Macieja Steca, wiceprezesa ds. strategii Cyfrowego Polsatu i Polkomtela, jak najbardziej. Tak wypowiedział się o samej inicjatywie w komunikacie prasowym:

„Cieszymy się, że współtworzymy projekt, który może stać się realną konkurencją dla międzynarodowych serwisów.”

Serwis ma powstać we współpracy trzech podmiotów: Cyfrowego Polsatu, Discovery Communications Europe Ltd. oraz TVN. Ma to być serwis typu OTT, czyli Over-the-top-media service, a to oznacza, że będzie niezależny od jakiegokolwiek dostawcy i dostępny za pośrednictwem łącza internetowego. Nie ma więc sytuacji takiej, jak jeszcze jakiś czas temu była w przypadku HBO Go, z którego można było korzystać tylko posiadając abonament na kanały HBO. Tak o serwisie mówi Katarzyna Kieli, prezes i dyrektor zarządzająca Discovery w regionie EMEA:

„To nowe wspólne przedsięwzięcie wpisuje się w naszą strategię międzynarodową. Wierzymy, że właśnie teraz jest najlepszy moment, aby nadawcy telewizyjni tworzyli wspólnie produkty odpowiadające na potrzeby konsumentów.”

Co zaoferuje nowe VOD?

Dobrą informacją jest to, że wspólne VOD od TVN i Polsatu będzie darmowe i dostępne dla każdego. Przynajmniej na początku, bo z czasem może pojawić się także opcja subskrypcyjna, więc zakładamy, że pierwszy wariant będzie po prostu zawierał reklamy. Jeżeli chodzi o samo finansowanie, to Cyfrowy Polsat ma posiadać 50 procent udziałów w spółce i finansowanie ma się odbywać w podziale 50:50. Maksymalny, początkowy wkład od Cyfrowego Polsatu oraz Discovery będzie wynosił 30 milionów złotych. Czego możemy się spodziewać na platformie?

Konkretnych tytułów jeszcze nie ujawniono, ale spodziewamy się, że będą to częściowo materiały z obu telewizji plus oczywiście nowe treści. W komunikacie prasowym dość jasno to podkreślono:

„Nowy serwis zapewni widzom dostęp do polskich filmów, seriali, dokumentów, programów sportowych oraz rozrywkowych w jednym miejscu. W ofercie znajdzie się szeroki zakres lokalnych produkcji TVN, Polsatu, kontent zakupiony u zewnętrznych producentów, a także produkcje własne realizowane przez nowy podmiot.”

Konkurencja dla Netflix i HBO Go?

Czy taka platforma może stanowić konkurencję dla gigantów zza Oceanu? Oczywiście, że tak, ale pod warunkiem, że dostarczane na nią treści, będą satysfakcjonujące dla użytkowników. Tym, co obecnie jest wyświetlane w obu telewizjach, nie ma raczej szans na zdobycie nowej widowni. Kluczem będą unikatowe i nowe treści o bardzo wysokiej jakości. Netflix ma Stranger Things, a niedługo pojawi się Wiedźmin. HBO Go ma Watchman czy wcześniej Grę o Tron, a na Amazon Prime Video królują The Boys i Dobry Omen. Nowa platforma powinna więc pokazać coś, co naprawdę przyciągnie widzów. Stare materiały, nieważne jak interesujące, nie zdadzą tutaj egzaminu.

Nowe smartfony oraz laptopy, znajdziecie w naszym sklepie internetowym, wchodząc pod ten adres.

Źródło: BusinessInsider / TVN / Polsat / Opracowanie własne

Related posts

Leave a Comment