Wyciek egzaminu gimnazjalnego może oznaczać unieważnienie testu

Wczoraj o godzinie 10:42, czyli niespełna dwadzieścia minut przed rozpoczęciem testu sprawdzającego wiedzę z gimnazjalistów, na Twitterze zrobiło się naprawdę gorąco. Okazuje się, że jeden z użytkowników serwisu opublikował tweeta zawierającego jedno z pytań zawartych w arkuszu egzaminacyjnym. Oznacza, że wyciek egzaminu gimnazjalnego musi być zbadany przez CKE oraz policję.

Wyciek egzaminu gimnazjalnego

Egzaminy, czy to gimnazjalne, czy maturalne, zawsze wiążą się z ryzykiem wycieku. Zaskakujące jest to, że do takich sytuacji dochodzi niemal co roku i choć ich skala jest zmienna, problem pozostaje problemem. W tym roku CKE również nie udało się udaremnić wycieku, jednak jego przedmiotem było jedynie jedno pytanie. Niestety, istotne. Konsekwencje incydentu mogą być odczuwalne dla wszystkich gimnazjastów.

Wyciek egzaminu gimnazjalnego — analiza zdarzenia

Wyciek miał miejsce w serwisie społecznościowym Twitter, na którym to nijaki @sawbastille2411 opublikował tweet z informacją o temacie mającym pojawić się na egzaminie. Co ważne, użytkownik ćwierkacza potwierdził, że informacje uzyskał dzięki otwarciu arkusza egzaminacyjnego wraz z nauczycielem.

Choć konto zostało już skasowane, w serwisie Wykop pojawiły się zrzuty ekranowe z rzeczoną dyskusją na Twitterze.

Konsekwencje

To, że miał miejsce wyciek, jest pewne. Sprawę zbada policja, która ustali winę użytkownika @sawbastille2411 oraz zaangażowanego w sprawę nauczyciela. Pytanie, czy Centralna Komisja Egzaminacyjna zdecyduje się na ponowne przeprowadzenie egzaminu?

Wygląda na to, że wyciek egzaminu gimnazjalnego nie wpłynie na podjęcie wspomnianej decyzji.

W sieci pojawiły się informacje o planowanym powtórnym egzaminie, które wywołały spore zamieszanie. Na szczęście CKE wydała oficjalny komunikat o tym, w myśl którego większość gimnazjalistów może spać spokojnie. Możliwe, że sprawie pojawią się wyjątki, zaś egzamin powtórzyć będą musieli uczniowie ze szkół, w których doszło do wycieku.

Źródło: Wykop, Twitter

Dodaj komentarz

3830 More posts in artykuły category
Recommended for you
HP OMEN 27c Gaming Monitor – nowy monitor dla najbardziej wymagających graczy

HP prezentuje OMEN 27c Gaming Monitor dla najbardziej wymagających graczy Firma HP wciąż udoskonala i...