[MWC 2017] Sony prezentuje smartfony Xperia XZ Premium, XA1oraz XA1 Ultra

Sony Xperia XZ, XA1 oraz XA1 Ultra – przyznacie, że można pogubić się w kwestii nazewnictwa urządzeń Japońskiego producenta? Do listy powinniśmy doliczyć jeszcze jeden model, ale nie będzie on dostępny na naszym rynku, dlatego też został przeze mnie celowo pominięty. Przyjrzyjmy się tym, dedykowanym Polsce.

Xperia XZ

Metoda doboru nazw nowych urządzeń mobilnych odkąd pamiętam, wzbudzała moje zainteresowanie. Niektóre modele oznaczane były ciągami nie do końca zrozumiałych symboli, niemówiących przeciętnemu Kowalskiemu nic. Doszło do tego, że przeciętny użytkownicy kojarzy modele takie jak – Xperia, Galaxy, Mate i koniec. Jeśli uświadamiam kogoś o tym, że każda z wymienionych serii co roku wzbogaca się o co najmniej kilka smartfonów, rozmówcy patrzą na mnie, jak na kosmitę.

Niestety, producenci idą w zaparte i na siłę próbują obstawać przy skomplikowanych ciągach liter, cyfr i znaków. Szkoda, że podobnie nie podchodzą do kwestii designu… prawda Sony?

Sony Xperia XZ Premium, XA1, XA1 Ultra – sprawdzona konstrukcja

Wygląd bryły nowych urządzeń jest do siebie niesamowicie zbliżony, co możecie zaobserwować na filmikach i zdjęciach umieszczonych w tym wpisie. Co ciekawe, design nie zmienił się znacząco od premiery modeli Xperia mających miejsce dobrych kilka lat temu. Owszem, producent umieścił w nowych smartfonach kilka smaczków konstrukcyjnych, jak na przykład inne umiejscowienie aparatu, gładsze ścięcie krawędzi, czy potężne ograniczenie ramek w modelach XA. Wszystko to wpływa oczywiście na pozytywny odbiór danego modelu, ale wydaje mi się (nie tylko mi), że jest to zbyt mało.

Nie oznacza to oczywiście, że smartfony Sony są nudne. Przeciwnie – oferują wiele, naprawdę wiele możliwości. Weźmy na początek nadchodzącego flagowca Xperia XZ Premium, który trafi na półki sklepowe wiosną bieżącego roku. Dostępny będzie w dwóch wersjach kolorystycznych – świetlistym chromie oraz głębokiej czerni. Ceny pozostają na razie tajemnicą, ale mamy dla was coś znacznie ciekawszego niż one. Przyjrzyjmy się ficzerom.

Xperia idzie w Slow Motion, 4K oraz HDR

Właściwie chęci wykorzystywania coraz głębszych wrażeń płynących z konsumpcji wysokiej jakości multimediów przyświecały producentowi już od dawna. Teraz przyszła pora na konkretne działania, czego efekty możemy obserwować w nowym flagowcu.

5,5-calowy potwór z ekranem o rozdzielczości 4K wspierającej HDR (wtedy 2160 x 3840 pix) robi wrażenie. Żaden producent nie może pochwalić się dziś zastosowaniem podobnego rozwiązania, a co za tym idzie – szczerze wątpię w to, że Sony podziel się „matrycą” z innymi, a przynamniej nie stanie się to szybko. Podobnie wygląda kwestia aparatu Motion Eye.

19 Mpix matryca pozwoli nagrywać filmy w zwolnionym tempie do 960 kl./s (oczywiście czasowo po 6 sekund). Niestety, przy takiem Slow Motion nagramy materiały w skromnym 720p. W pozostałych przypadkach możemy śmiało „atakować” filmikami 4K, które bez zająknięcia odtworzymy na ekranie smartfona.

Tak potężny sprzęt potrzebuje mocy. Zapewni ją układ Qualcomm Snapdragon 835. Pozostała cześć specyfikacji prezentuje się następująco:

  • LTE
  • USB-C
  • Czytnik linii papilarnych
  • Hi Res Adio
  • IP65/68
  • Corning Gorilla Glass piątek generacji

Mamy jeszcze średniaki

W ofercie pojawią się także propozycje ze średniej półki cenowej. Pierwszym z nich jest Xperia XA1, który pracuje pod kontrolą ośmiordzeniowej jednostki MediaTek Helio P20 i może pochwalić się 5-calowym ekranem 720p, 3 GB RAM oraz 32 GB pamięci wewnętrznej. Zdjęcia wykonanym aparatem głównym z matrycą o rozdzielczości 2 Mpix – Exmor RS 1/2,3 ze światłem f/2,0 i hybrydowym autofocusem. Do selfie przewidziano przednią kamerką o rozdzielczości 8 Mpix.

  • Bluetooth 4.2
  • NFC
  • LTE
  • Akumulator 2300 mAh

Druga propozycja to Xperia XA1 Ultra, czyli większy brat wcześniej wymienionego urządzenia. Różnice? 6-calowy ekran FHD, 4 GB RAM, lepsza kamerka do selfie oraz pojemniejszy akumulator.

Niestety, na chwilę obecną nie znamy jeszcze oficjalnych cen sprzętu.

Źródło: Sony

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

3829 More posts in artykuły category
Recommended for you
Tomb Raider
Nowa gra mobilna Tomb Raider. A kiedy kolejna wersja tej popularnej gry video?

Minęły już dwa lata od ostatniej gry z bardzo popularnej serii Tomb Raider i wielu...