YouTube

YouTube ma już trzynaście lat. Pamiętacie filmy w rozdzielczości 240p?

Dokładnie wczoraj minęło 13 lat od umieszczenia w serwisie YouTube pierwszego filmiku. Jak przez ten czas zmieniła się usługa i czy dziś przyświecają jej te same, co na początku założenia? Warto na chwilę zatrzymać się przy temacie.

YouTube

Uwielbiam wracać myślami kilka- lub kilkanaście lat wstecz. Wspomnienia bywają mgliste, ale pozwalają mi docenić to gdzie jestem teraz i to gdzie znajduje się teraz rozwój mojej ulubionej dziedziny — nowinek technicznych. Rozmyślając o przeszłości nie sposób nie wspomnieć początków YouTube’a, który dawniej nie przypominał nawet tego, czym jest dziś. W związku z wczorajszą trzynastą rocznicą umieszczenia pierwszego filmu w serwisie, wypadałoby wspomnieć o zmianach, jakie zaszły od tego czasu.

Pierwszy film na YouTube

23 kwietnia 2005 roku, Jawed Kaim z PayPala dodał do YT pierwszy film traktujący o słoniach, a konkretnie rzecz ujmując — o wizycie w zoo. Rozdzielczość 240p wraz z mizerną jakością wideo oraz audio nie przeszkadzała w sukcesywnym zdobywaniu popularności. W nieco ponad rok po starcie, YouTube został zakupiony przez Google. Kwota 1,65 mld dolarów mówi wiele o wartości serwisu i perspektywach przed nim stojących.

Pierwsze materiały w rozdzielczościach 144p oraz 244p wydają się dziś wręcz śmieszne. 4K przy 60 klatkach na sekundę są dzisiejszym standardem, który niebawem zostanie zastąpiony przez 8K, które jest już obsługiwane przez YouTube’a. Istotę serwisu stanowił jej społecznościowy charakter, który utrzymuje się w nim aż do dziś. Różnicą jest kwestia profesjonalizmu i wkładu w tworzenie oraz rozwijanie kontentu.

YouTube dziś i jutro

Zabawne filmy, życiowe sytuacje, reportaże i materiały związane z grami — tak przez długi czas wyglądał serwis. Dziś YouTube jest istną skarbnicą wiedzy. Poza wspomnianymi wcześniej treściami, znajdziemy tutaj poradniki, wideo naukowe, wywiady, a nawet analizy ekonomiczne. Naprawdę cieżko wymienić kategorie, które nie pojawiałyby się na YouTubie. Szczerze zastanawia mnie to, w którym kierunku portal będzie zmierzał przez kolejne lata.

YouTube’a najwygodniej ogląda się na urządzeniach mobilnych. Te możecie nabyć w naszym sklepie internetowym.

Źródło: YouTube

Dodaj komentarz

3830 More posts in artykuły category
Recommended for you
HP OMEN 27c Gaming Monitor – nowy monitor dla najbardziej wymagających graczy

HP prezentuje OMEN 27c Gaming Monitor dla najbardziej wymagających graczy Firma HP wciąż udoskonala i...