klawiatura

„Zamykam się na nowości” – czyli wykluczenie cyfrowe na własne życzenie

Brak dostępu do nowinek technologicznych, czy niemożność korzystania z dobrodziejstw internetu to poważny problem będący częścią składową wykluczenia cyfrowego. Giganci branży starają się walczyć z takim stanem rzeczy, lecz pojawił się kolejny problem – niechęć użytkowników do zaznajamiania się z nowymi, przydatnymi usługami, aplikacjami, czy urządzeniami. Czym spowodowana jest owa awersja i jak sobie z nią radzić?

klawiatura

Czym tak naprawdę jest wykluczenie cyfrowe?

Jest to zjawisko, będące bezpośrednim następstwem szybkiego rozwoju świata technologii. Ogrom nowości z jakimi mierzą się użytkownicy bywa ciężki do „ogarnięcia”. Szczególnie, jeśli najzwyczajniej w świecie nie mamy dostępu do tego typu nowinek.  Największymi grupami narażonymi na wykluczenie są osoby powyżej 50 roku życia, którym poznawanie nowości sprawia trudności oraz społeczności zamieszkujące biedniejsze regiony świata, w których dostęp do technologii oraz interentu jest niezwykle utrudniony.

Jak radzić sobie z wykluczeniem cyfrowym?

Nie ma jednego, magicznego sposobu na rozwiązanie tytułowego problemu. Uboższa część społeczeństwa zapewne dalej będzie uboga, co uniemożliwi obcowanie z nowinkami technicznymi. Owszem, wielkie firmy jak Google, Facebook oraz Microsoft starają się wyjść takim osobom naprzeciw. Coraz częściej słyszy się o tym, iż wspomniane korporacje pracują nad „internetem za darmo” . To może pomóc.

Co w takim razie z drugą grupą narażoną na wykluczenie? Osobom starszym najłatwiej mogą pomóc znajomi oraz rodzina. Należy pokazać w prosty przystępny sposób jak korzystać z cyfrowych dóbr i uświadomić w jakim stopniu potrafią one ułatwić oraz uprzyjemnić życie. Jest to zadanie trudne, lecz wykonalne.

W czym problem?

W chęciach, a właściwe w ich braku. Zakładając, że posiadamy dostęp do sieci oraz komputer, czy smartfon przy odrobinie samozaparcia mamy możliwość zapobiegania „naszemu” cyfrowemu wykluczeniu. Niestety, kursy, poradniki i tym podobne narzędzia edukacyjne nie grzeszą prostotą i brakuje w nich przydatnych wskazówek jak uprościć i skrócić w czasie wykonywanie pozornie skomplikowanych działań.

(Ctrl  + F) – prosty skrót klawiszowy pozwalający odnaleźć na stronie/w dokumencie interesujące nas słowa. Wydaje się, że praktycznie każdy użytkownik komputera powinien znać doskonale tę funkcję. Tymczasem rzeczywistość jest brutalna, a procent osób, dla których wspomniany skrót to jakaś magia jest spory.

Pomożemy?

Zespół Vipmultimedia postanowił dołączyć się do walki z problemem cyfrowego wykluczenia. Nie  posiadamy ogromnych zasobów finansowych, które moglibyśmy przeznaczyć na poprawę tego stanu rzeczy, lecz jesteśmy gronem pasjonatów, którzy chcą pomóc.

Od przyszłego tygodnia na łamach Vipmultimedia oraz na naszym FanPage na Facebooku zaczną pojawiać się proste poradniki wyjaśniające podstawy działania komputerów, smartfonów oraz usług, takich jak coraz popularniejsza chmura. Ponadto z nami poznacie triki przy, których (Ctrl + F) to zbędny bajer.

Z waszej strony potrzeba jedynie chęci do poznawania nowości. Dołączcie się i walczcie z wykluczeniem cyfrowym razem z nami!

Dodaj komentarz

445 More posts in felietony category
Recommended for you
Subskrypcja VOD
Subskrypcja VOD ma także wady, o których często zapominamy

Ostatnie kilka lat pokazuje, jak łatwo zachłysnąć się czymś nowym i pozornie wygodnym, by nagle...