Aplikacja na smartfon do zwiedzania…obozu koncentracyjnego

312
Przyzwyczailiśmy się, że na smartfonach można dowiedzieć się i sprawdzić niemal wszystko. Historycy z Muzeum Stutthof i informatycy z Politechniki Gdańskiej postanowili stworzyć aplikację, która będzie prowadzić edukację z zakresu ludobójstwa II wojny światowej. Pozwoli na wirtualne zwiedzanie obozu koncentracyjnego. Aplikacja o nazwie „Stutthof. Nowy wymiAR” (z ang. augmented reality – rozszerzona rzeczywistość) ma umożliwić wirtualne zwiedzanie terenu dawnego niemieckiego Konzentrationslager Stutthof. Zesłano tam łącznie prawie 110 tysięcy ludzi z całej Europy, z których około 65 tysięcy poniosło śmierć.

 
Przewodnikiem po dawnym obozie jest były więzień Felicjan Łada, który w 1943 roku trafił do obozu wraz z ojcem za działalność konspiracyjną. Starszy Łada zmarł w obozie, Felicjan w styczniu 1945 roku uciekł w trakcie ewakuacji KL Stutthof. Jego historia i opowieści będą towarzyszyły podczas wirtualnego zwiedzania za pomocą smartfona.
oboz120
 
– Relacje pana Felicjana nagrywaliśmy zarówno w jego domu, jak i na terenie byłego obozu – w miejscach, gdzie autentycznie rozgrywały się opisywane przez niego zdarzenia – powiedział historyk Piotr Chruścielski, adiunkt w dziale naukowym Muzeum Stutthof, który odpowiadał za przygotowanie materiału użytego w aplikacji.
 
Ściągający aplikację będzie miał przed sobą niemal dwugodzinną trasę, podczas której zwiedzi 23 stanowiska. Każde miejsce opatrzone jest komentarzem przewodnika oraz byłego więźnia i materiałem archiwalnym. Na razie aplikacja dostępna jest na tabletach muzealnych, niemalże na dniach ma się pojawić jej wersja komórkowa. Pomysł by każdy mógł obcować ze zbrodniami III Rzeszy w dowolnym miejscu może wydawać się przekombinowanym, ale to właśnie intymność opowieści człowieka, który trafił do obozu razem z ojcem, który ojca pochował i sam zbiegł z transportu może zainteresować masowego odbiorcę historią, o której pamięć nie powinna zaginąć.
 

____________________

Zapraszamy do naszego e-sklepu, gdzie znajdziecie szeroki wybór sprzętu w bardzo atrakcyjnych cenach. Polecamy również profil Vip Multimedia na Facebooku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

4097 More posts in News category
Recommended for you
Asystent Google trafia do Polski. Otrzymałeś już dostęp do usługi?

Po mglistych zapowiedziach pojawienia się polskiej lokalizacji usługi Asystent Google, wiedziałem jedno. Narzędzie trafi do...