Robot Boston Dynamics niczym pies z Black Mirror

Roboty Boston Dynamics robią na mnie ogromne wrażenie. Po ostatnim “urządzeniu” potrafiącym wykonywać salto w tył firma zdecydowała się pokazać coś nowego, równie mocnego. Niech nie zmyli was to, że robot-pies otworzył jedynie drzwi. Siła rozwiązania tkwi w ruchu, inteligentnej decyzji oraz współpracy.

Boston Dynamics

Pisząc o nowej technologii, mam możliwość testowania oraz poznawania inteligentnych systemów, oraz urządzeń, które nie tak dawno oglądałem w filmach popularnonaukowych. To niesamowite, jak zmienia się świat i rozwiązania stosowane przez człowieka. Nowinki technologiczne ułatwiają życie i pomagają nam w codziennych obowiązkach. Są jednak urządzenia oraz systemy, których sens tworzenia jest dla mnie nie tylko wątpliwy, ale również przerażający. Jednym z takowych jest nowy robot Boston Dynamics, który od razu przywołał mi na myśl postapokaliptyczną wizję z serialu Black Mirror.

Boston Dynamics i Black Mirror

Ostatnim mocnym akcentem Boston Dynamics była prezentacja robota zbliżonego wyglądem do człowieka, który był w stanie wskoczyć na przeszkodę oraz zeskoczyć z niej za pomocą salta. Początkowo tworzone roboty humanoidalne bawiły nieporadnością, a co za tym idzie — progres był już mocno zarysowany. Jeśli zrobiły na was wrażenie wcześniejsze dzieła Boston Dynamics, najnowsza prezentacja zachowania robota-psa spowoduje u was opad szczęki.

Film, który zamieściłem we wpisie, który właśnie czytacie, pokazuje sytuację, w której robot-pies napotyka przeszkodę w postaci ciężkich samo zatrzaskujących się drzwi. Jako że urządzenie nie może poradzić sobie z rozwiązaniem problemu, “woła” na pomoc drugiego robota, który wyposażony jest w specjalne ramię z wysięgnikiem. Drugi z bohaterów opowieści, przy zachowaniu gracji ruchów otwiera drzwi, czyniąc to w zauważalnie inteligentny sposób. Co ciekawe — zanim przeszedł przez przeszkodę, przepuścił przez drzwi robota bez wbudowanego wysięgnika. Pełna współpraca wygląda kapitalnie, ale u mnie, poza zachwytem wzbudziła lęk.

Boston Dynamics budzi strach

Jeśli mieliście okazję oglądać najnowszy sezon świetnego serialu Black Mirror ukazującego świat nowych technologii w “mroczny” sposób, z pewnością kojarzycie odcinek “Metalhead”. To właśnie w nim pojawiły się przerażające roboty-psy, których głównym zadaniem było zabijanie. Sprytne, szybkie i szalenie niebezpieczne twory przypominają to, co pokazało Boston Dynamics. Ba — widząc takowego robota na żywo, miałbym niepohamowaną ochotę dania drapaka z miejsca spotkania.

Dotychczasowe roboty BD, choć interesujące nie grzeszyły urodą i interesującym wyglądem. Najnowsze urządzenia zostały zabudowane, a więc człowiek nie dostrzega “ich” wnętrza. Fakt, wygląda to dobrze, ale jednocześnie wywołuje to (u mnie) poczucie zagrożenia. Czy realne?

Wielokrotnie już pisałem o tym, że Skynet znany z “Terminatora” to nie tylko wizja zrodzona w twórcy filmu popularnonaukowego, a realna technologia, z którą dziś się stykamy. Roboty takie jak najnowszy “pies”, również idealnie wpisują się w uniwersum “Terminatora”. Może właśnie dlatego, uważam je za nieco przerażające. Na szczęście nie każda nowa technologia budzi lęk. Jeśli więc nie lękacie się nowinekpowinniście odwiedzić nas sklep.

Źródło: YouTube (Boston Dynamics)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

1407 More posts in artykuły category
Recommended for you
Honor 10 zaprezentowany. Kiedy trafi do Polski?

Wczoraj odbyła się chińska premiera najnowszego smartfona submarki Huawei, modelu Honor 10. Urządzenie zapowiada się...