You are here
DeskJet Ink Adventage 4515 e-All-in-One, czyli test mini kombajnu od HP testy 

DeskJet Ink Adventage 4515 e-All-in-One, czyli test mini kombajnu od HP

Urządzenia wielofunkcyjne pozwalające na drukowanie, skanowanie oraz kopiowanie nie należą do najtańszych, choć są oczywiście wyjątki. Jednym z nich jest testowany przez nas model, który ze względu na prostotę konfiguracji, kompaktowe rozmiary oraz kompatybilność z urządzeniami „w chmurze” powinien zainteresować nie tylko użytkowników domowych.

IMG 20150129 083440141 HDR

Unboxing i pierwsze wrażenia

Drukarka, została zapakowana w standardowy karton, na którym umieszczono informacje o podstawowych parametrach oraz ogólnym przeznaczeniu sprzętu. Zawartość pudełka, biorąc pod uwagę relatywnie niską cenę urządzenia, nie będzie dla nikogo zaskoczeniem. Producent zdecydował się na dołączenie wyłącznie dwóch akcesoriów (kabel zasilający oraz USB do komunikacji z PC)  oraz płytki instalacyjnej, zawierającej autorskie oprogramowanie HP.

IMG 20150129 083511583 HDR

Testowany Deskjet to solidna, choć lekka konstrukcja. Dobre spasowanie elementów (szczególnie w okolicach skanera, co jest istotne) wpływa na pozytywny odbiór całości. Schludny w większości matowy plastik, z jakiego wykonano drukarkę, idealnie komponuje się z połyskującym frontowym elementem, który niestety potrafi zbierać odciski palców.

 IMG 20150129 083611474

Design dopełniają imitujący aluminium przycisk power oraz 2,65-calowy wyświetlacz dotykowy. Podstawowym zadaniem tegoż niewielkiego ekranu jest informowanie użytkownika o stanie drukarki, aktywnych procesach czy ilości materiałów eksploatacyjnych. Niestety, jest to wyświetlacz oporowy, przez co jego obsługa nie należy do najprzyjemniejszych. Można oczywiście ułatwić sobie interakcje z menu, które prezentuje wyświetlacz. Wystarczy używać specjalnego rysika lub od biedy długopisu tudzież ołówka.

Na bokach drukarki nie znajdziemy żadnych dodatkowych elementów, zaś tył skrywa jedynie dwa gniazda: zasilające oraz komunikacyjne, które służy do połączenia z komputerem.

Konfiguracja

IMG 20150129 084918631 HDR

Na tym polu urządzenie bardzo przyjemnie zaskakuje. Po umieszczeniu okablowania w odpowiednich miejscach proces instalacji jest banalnie prosty. Ogranicza się do kilku kliknięć myszką, włożenia płyty oraz zapoznania się z menu dodatkowego oprogramowania, z poziomu którego możemy zarządzać zachowaniem (jakość druku, kolory, rodzaj papieru) drukarki.

1druk

Oczywiście, jeśli zależy nam, aby drukarka pracowała „w chmurze” niezbędne okażą się kolejne kroki, jak sparowanie z siecią domową  przy użyciu Wi-Fi. Proces ten również nie powinien sprawiać nikomu problemu, lecz jeśli takowe nastąpią wystarczy udać się pod np. ten adres i postępować zgodnie z instrukcją.

Specyfikacja Techniczna

  • Funkcje: Drukowanie, kopiowanie, skanowanie, zdjęcia (o czym później), obsługa internetu
  • Wielozadaniowość
  • Prędkość druku w czerni (według producenta) ISO:do 8,8 str./min, Tryb roboczy: do 21 str./min
  • Prędkość druku w kolorze (według producenta) ISO:Do 5,2  str./min, Tryb roboczy 17 str.min
  • Zalecana miesięczna liczba stron wydruków: od 300 do 400 arkuszy
  • Technologia druku: technologii termiczna HP Inkjet
  • Jakość: kolor – do 4800×1200 dpi, czerń – 1200×600 dpi.
  • Procesor 500 Mhz

Drukowanie

Prędkości podane przez producenta, jak to zwykle bywa, odbiegają od deklarowanych w specyfikacji technicznej.  I tak w przypadku drukowania zdjęcia (bez marginesów) mówimy o 64 i 70 sekundach  ( kabel/WiFi ), 47 i 53 sekundach przy dokumentach PDF oraz 60-70 sekundach przy drukowaniu 5 stron tekstu w kolorze czarnym. Wyniki są oczywiście uśrednione.

IMG 20150129 083520922

Jakość wydruków tekstu oraz prostych grafik jest więcej niż zadowalająca, lecz jeśli ktoś marzy o zdjęciach rodem ze studia foto – może poczuć się zawiedziony. Urządzenie nie radzi sobie najlepiej na tym polu, lecz ze względu na niską cenę nie powinniśmy traktować tego jako wady.

Proces drukowania odbywa się wyjątkowo cicho jak na urządzenie tej klasy, co docenią szczególnie użytkownicy domowi. Ci są zdecydowanie bardziej wyczuleni na „mechaniczne” dźwięki niż pracownicy biur, których odgłos pracującej drukarki nie rusza.

IMG 20150129 083833915

Testowany model pozwala na dwustronne drukowanie, co nie jest wcale takie oczywiste w „kompaktowych kombajnach”. To nie jedyny plus, gdyż miłym zaskoczeniem okazała się możliwość wydruku bez marginesów, co w przypadku zdjęć jest bardzo wygodne.

Skanowanie

Urządzenie bez problemu radziło sobie ze skanowaniem oraz kopiowaniem materiałów, zarówno kolorowych, jak i tych czarno-białych. Prędkości tegoż procesu przedstawiają się następująco:

  • Skanowanie zdęcia – 62 sekundy
  • Skanowanie tekstu – 23 sekundy
  • Kopiowanie (kolor) – 41 sekund
  • Kopiowanie (czarno-białe) 21 sekund

Podobniej jak to miało miejsce przy drukowaniu, poziom oraz natężenie dźwięków wydobywających się z urządzenia nie jest uciążliwy dla ludzkiego ucha.

Funkcje dodatkowe

Jak przystało na urządzenie stosunkowo młode, znajdziemy w nim kilka interesujących dodatków, które mogą zaważyć na decyzji o zakupie właśnie tego modelu.

IMG 20150129 083817461

Pierwszą rzeczą na jaką zwróciłem uwagę jest możliwość skanowania np. dokumentów nie tylko do pliku, ale również bezpośrednio do poczty e-mail czy urządzeń pracujących pod kontrolą systemów iOS lub Android.

Drugim ciekawym dodatkiem jest już wcześniej wspomniany panel dotykowy, będący domeną „potężniejszych” drukarek. Za jego pomocą możemy skanować, drukować wybrane materiały oraz zarządzać podstawowymi parametrami urządzenia.

Ostatnią, lecz niezwykle przydatną dla mnie rzeczą, okazał się slot na karty SD. Owszem, możemy podpiąć drukarkę do komputera lub skorzystać z połączenia sieciowego – to wygodne. Jednak jeśli dokumenty trzymam właśnie na karcie SD, chciałbym pominąć czasochłonną (u mnie zajęła 8 minut) konfigurację, na co pozwala zaimplementowany w testowanym sprzęcie slot.

Podsumowanie – czy warto?

W kwocie, jaką przyjdzie nam zapłacić za recenzowany model, czyli od 400 do 650 zł, próżno szukać sensownej alternatywy z analogicznymi funkcjami. Sprzęt jest wprost idealny do domowych zastosowań, ba, sprawdzi się nawet w przypadku „domowego biura”. Wszystko za sprawą dodatków w postaci skanera, opcji kopiowania, współpracy z urządzeniami mobilnymi czy właśnie slotu na kartę SD.

Nie bez znaczenia są również kompaktowe wymiary Deskjet Ink Advantage ( 445 x 334 x 120 mm), dzięki którym znalezienie mu miejsca na biurku nie będzie stwarzać problemów.

Jednym słowem – polecamy.

Related posts

One thought on “DeskJet Ink Adventage 4515 e-All-in-One, czyli test mini kombajnu od HP

  1. Henryk

    Jak podłączyć slot do karty SD

Leave a Comment