HDR dla mobilnej przeglądarki Chrome

Branża mobilna stale ewoluuje i ani myśli zwalniać. Nowe smartfony zdolne są do wyświetlania obrazu o szerokiej rozpiętości tonalnej. To cieszy, choć korzystanie z HDR nie jest do końca sprawą prostą. Problem leży nie w technologii, ale w dostępności odpowiedniego oprogramowania. Aż dziw bierze, że mobilne przeglądarki internetowe nie mogą poradzić sobie z obsługą tytułowego rozwiązania. To jednak może się niebawem zmienić.

HDR

Zapowiada się na to, że gigant z Mountain View pójdzie po rozum do głowy i zaimplementuje obsługę obrazu HDR w mobilnej odsłonie przeglądarki Google Chrome dla systemu Android. Jeśli doniesienia się potwierdzą, firmie będą należały się brawa, gdyż po niedawno wprowadzonych rozwiązaniach do aplikacji YouTube, podmiot nie próżnuje.

HDR w Chrome dla Androida

Smuci jedynie to, że w dalszym ciągu mówimy o doniesieniu i choć nie opiera się ono na wymysłach analityków, nie możemy być pewni jego przyszłej sprawdzalności. Do rzeczy. Okazuje się, że w kodzie Chromium, znalazły się wpisy sugerujące, iż nadchodzące wersję Chrome dla systemu Android będą zdolne do odczytywania metadanych VP9 HDR z przeróżnych kontenerów wideo. Naturalnie zebrane informacje byłyby następnie przekazywane do dekodera. Mówić językiem laika, nowe rozwiązanie pozwoliłoby na pełną obsługę HDR w przeglądarce internetowej uruchamianej na kompatybilnych smartfonach.

Obecnie jedynymi smartfonami z Androidem, które zdolne są do wyświetlania obrazu HDR, są modele takie jak Galaxy S8 od Samsunga, Galaxy Note 8 od Samsunga, V30 od LG oraz Xperia XZ Premium od Sony. Podejrzewam jednak, że smartfonów zgodnych z High Dynamic Range image zacznie przybywać, podobnie jak ma to miejsce w przypadku telewizorów.

HDR

Co daje High Dynamic Range image?

Żeby zrozumieć, jak przydatną rzeczą może być HDR, wypada zapoznać się z “książkową” definicją pojęcia. W tym celu posłużymy się, a jakże, Wikipedią.

Obraz HDR (ang. High Dynamic Range image) – obraz o zakresie jasności (luminancji) porównywalnej do zakresu jasności widzianego przez człowieka. Zakres jasności definiowany jest jako stosunek najjaśniejszego punktu na obrazie do punktu najciemniejszego.

Część z was kojarzy zapewne HDR z pięknymi, lecz przesadnie wystylizowanymi zdjęciami, za które przeważnie odpowiadają filtry lub dedykowane rozwiązaniu funkcje. Nic w tym złego, ale pamiętajcie — to, co wiążecie z fotografią, nie oddaje tego, jak użyteczne i miłe dla oka jest HDR w przypadku filmów i innych materiałów wideo. W tym przypadku technologia pozwala na zapoznanie się z “zaciemnionymi” fragmentami kadru, co odbywa się bez uszczerbku dla optymalnego poziomu jasności pozostałych fragmentów.

W związku z powyższym, działania Google związane z implementacją nowości w przeglądarce Chrome powinniśmy odbierać niezwykle ciepło. Nie mniej, czuje się lekko zaskoczony, gdyż wdrażanie nowinek odbywa się przeważnie dopiero w chwili, kiedy lwia część urządzeń dostępnych na rynku może sobie z nimi “hardware’owo” poradzić. Wątpię, w to, że nagle producenci zaczną masowo stosować rozwiązania pozwalające na odtwarzanie materiałów HDR. Nawet postępowanie Google’a nie będzie w stanie “wymusić” rzeczonych kroków. Oczywiście sprawa może ulec zmianie w ciągu najbliższych lat.

Źródło: XDA, YouTube, Wikipedia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

1407 More posts in artykuły category
Recommended for you
Honor 10 zaprezentowany. Kiedy trafi do Polski?

Wczoraj odbyła się chińska premiera najnowszego smartfona submarki Huawei, modelu Honor 10. Urządzenie zapowiada się...