Hełm dla rycerza z GoPro? Takie rzeczy na Ukrainie

GoPro to ulubione „uzbrojenie” dla sportowca. Można „upolować” szusowanie na nartach, nurkowanie, a nawet… sportowe walki rycerskie. Firma Buhurt Technologies z Ukrainy stworzyła hełmy rycerskie z „okiem” na kamerę GoPro. 

 
Co to są sportowe walki rycerskie? Około 2009 roku na potrzeby zmagań rycerzy, którzy chcieli ostrzej walczyć stworzono zasady walki pełnokonktaktowej w zbrojach historycznych. W walkach grupowych dozwolone są kopnięcia, uderzenia głowicą miecza, rantem tarczy i inne „nierycerskie” chwyty. Walczy się do momentu położenia wszystkich zawodników drużyny przeciwnej na ziemi. Drużyny na ringu liczą albo po pięciu, 10, 16 albo po 21 fighterów.
 
Nieco inaczej jest w rywalizacji indywidualnej, tam zawodnicy walczą w trzech półtoraminutowych rundach, zaś sędziowie zliczają punkty za trafienia. W całej Polsce powstały już kluby walki, które nacisk stawiają na technikę i siłę, a nie rekonstrukcję historycznych realiów – jak wcześniejsze bractwa rycerskie. Oczywiście zbroje i broń muszą mieć odzwierciedlenie w źródłach historycznych, lecz istotną kwestią jest by były także bezpieczne – utworzono więc przepisy, nad których przestrzeganiem czuwają sędziowie. 
 
Stworzono mistrzostwa świata, które rokrocznie śledzi kilkadziesiąt tysięcy widzów oraz kolejne setki przed ekranami komputerów w live streamie. Filmy z walk są bardzo popularne w internecie – swego czasu polskim hitem był „Spartański kopniak”, pokazywany nawet na antenie MTV Europe. Ukraińcy poszli o krok dalej i… stworzyli heły dostosowane do kamer Go-Pro. Wykonane przez płatnerza cuda po zawieszeniu kolorowego, wełnianego wianka nie wyglądają „nieśredniowiecznie”. Zresztą, obejrzyjcie filmik.
 
 
– Rycerstwo sportowe to takie trochę sumo – wyjaśnia Sylwester Koper, zawodnik Fabryki Świń i współzałożyciel projektu wynajmijrycerza.pl – jest to widowiskowy sport walki w tradycyjnej oprawie. Do tej oprawy z pewnością można zaliczyć nagrywanie filmów GoPro, które mają pokazać jak bardzo efektowny jest to sport i przyciągnąć kibiców. 

_________________________________________

Zapraszamy do naszego e-sklepu, gdzie znajdziecie szeroki wybór sprzętu w bardzo atrakcyjnych cenach. Polecamy również profil Vip Multimedia na Facebooku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

4097 More posts in News category
Recommended for you
Asystent Google trafia do Polski. Otrzymałeś już dostęp do usługi?

Po mglistych zapowiedziach pojawienia się polskiej lokalizacji usługi Asystent Google, wiedziałem jedno. Narzędzie trafi do...