Instagram otrzymał dziś tryb portretowy

Doniesienia potwierdziły się. Aplikacja Instagram dla systemów Android oraz iOS otrzymała aktualizację zawierającą nową funkcję — tryb portretowy. Co ciekawe, opcja działa również na urządzeniach z pojedynczym aparatem.

Tryb portretowy

Instagram poinformował za pośrednictwem swojego bloga o uaktualnieniu aplikacji dla mobilnych systemów operacyjnych. Najważniejszą nowością jest “Focus”, który w polskiej wersji apki nazwano “Wyostrzenie”. Naturalnie jest to nic innego, jak znany ze smartfonów tryb portretowy. Działanie funkcji w przypadku Insta opiera się na algorytmach, dzięki czemu nie ma konieczności korzystania z dwóch aparatów, czego wymaga, chociażby natywna aplikacja dla iOS.

Wyostrzenie, czyli tryb portretowy na Instagramie

Choć większość was zapewne wie, czym jest tryb portretowy, chciałbym nakreślić jego działanie osobom mniej zaznajomionym z technologią. Otóż funkcja, która w ostatnich latach zyskuje na popularności to swego rodzaju imitacja “bokeh”, czyli rozmycia tła znanego z lustrzanek z jasnymi obiektywami. Efekt jest niestety jedynie zbliżony do oryginału, jednak dla lwiej części użytkowników smartfonów, jest to wystarczające.

W świecie fotografii mobilnej rozróżniamy dwie metody uzyskiwania wyostrzenia. Pierwsze zakłada wykorzystanie podwójnego modułu aparatu, drugie pojedynczego wspieranego oprogramowaniem. Oczywiście istnieją jeszcze aplikacje firm trzecich, które pozwalają uzyskać podobne rozmycie tła. Od teraz Instagram będzie się do takowych zaliczał.

Aplikacja społecznościowa otrzymała wspomniany tryb portretowy, który użytkownicy smartfonów znajdą w sekcji efektów pomiędzy opcją Boomerang, a Superzoom. Choć działanie trybu pozostawia wiele do życzenia, warto skorzystać z niego i sprawdzić możliwości na własnym przykładzie.

“Wyostrzanie” jest dostępne na smartfonach — iPhone SE, 6S, 6S Plus, 7, 7 Plus, 8, 8 Plus, X oraz urządzeniach z Androidem.

Źródło: Instagram

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

155 More posts in Aplikacje category
Recommended for you
Office 2019
Microsoft Office 2019 dla macOS i Windowsa wylądował

Choć lwia cześć użytkowników domowych oraz firm wykorzystujących pakiet Microsoft przerzuciła się na Office 365,...