E-papierosy – ustawia skomplikuje życie e-palaczom

Palicie elektroniczne papierosy i cenicie sobie swobodę, jaką one zapewniają? To już przeszłość – sejm wprowadza nowelizację ustawy o ochronie zdrowia. Uderzy w e-palaczy.

 e smoke

E-papierosy to temat rzeka. Nie ma tygodnia, aby w sieci nie pojawił się kontrowersyjny materiał na ich temat. Nic dziwnego – choć wspomniany produkt jest wyrobem tytoniowym, nie ma, a raczej nie było dotąd, żadnej konkretnej regulacji prawnej dotyczącej ich sprzedaży i użytkowania. Teraz, po środowej nowelizacji ustawy o ochronie zdrowia wszystko zostanie odpowiednio podsumowane, tak aby zgadzało się z dyrektywą tytoniową.

Prawie, jak prawdziwe papierosy

Nowe przepisy nakładają pewne obowiązki i uprawnienia na sklepikarzy trudniących się handlem towarem w postaci e-papierosów. Przede wszystkim od teraz nie będą mogli oni sprzedawać „waperów” osobom niepełnoletnim, a w razie braku pewności co do wieku klienta, będzie można poprosić go o dowód osobisty lub inny dokument stwierdzający tożsamość.

Dla sklepikarzy może to oznaczać spadek zysków, ale czego nasz rząd nie zrobi dla najmłodszych. Są priorytety i każdy prowadzący biznes jegomość musi to zrozumieć i zaakceptować. Co ciekawe – kiepskiej sprzedaży nie można rekompensować sobie poprzez dystrybucję za pośrednictwem sieci, gdyż ta została właśnie zakazana. Zgadza się – w internecie nie kupicie już e-papierosów ani liquidów. Nie uważam, żeby akurat to było właściwe, ale prawo to prawo – trzeba je respektować.

Reklamuj wszystko, tylko nie e-tytoń

Podobnie, jak w przypadku alkoholi wysokoprocentowych, jak i wyrobów tytoniowych, e-papierosy nie będą mogły być reklamowane ani promowane. To skutecznie ograniczy zasięg producentów, a co za tym idzie zainteresowanie produktem spadnie.

Nie rozumiem co złego jest w reklamowaniu e-papierosów, podobnie zresztą jak innych użytek, ale to nie ja jestem tutaj ustawodawcą.

e smoke

Kupisz, ale nie zapalisz

Za kilka miesięcy kupno elektronicznego papierosa może być nie lada wyzwaniem. Brak reklam oraz ograniczenia w dystrybucji mogą skutecznie zniechęcić sprzedawców do oferowania tychże produktów. Z tego też powodu nabycie e-fajków nie będzie proste. Zakładając jednak, że uda się je kupić, musisz wiedzieć jedno – nie zapalisz go wszędzie…

Lubiliście „popalać” sobie w biurze, na przystanku czy przy piwku w knajpie? Świetnie, dalej możecie to robić, ale musicie brać pod uwagę mandaty karne. Teraz na poważnie – e-palenie będą określały te same przepisy co tradycyjne palenie. To skomplikuje życie osobom, dla których opisywany gadżet stanowił sensowną elektroniczną alternatywę.

W imię czego?

Nie palę elektronicznych papierosów i prawdę mówić problemy ich użytkowników są mi obce. Nie mniej jednak dostaje białej gorączki na wieść o tym, co robią władze. Wchodzą z butami w prywatność obywateli wszędzie gdzie tylko się da. Błąd – tam gdzie się nie da też wchodzą, co udowadniają opracowywane właśnie ustawy zwiększające uprawnienia funkcjonariuszy.

Dzisiaj e-papierosy jutro zapachowy papier toaletowy. Z dnia na dzień jesteśmy świadkami coraz to większych ograniczeń nakładanych przez ustawodawców. Najgorsze jest jednak to, że niewiele możemy zdziałać.

Źródło: Twitter

_______________________________________________

Zapraszamy do naszego e-sklepu, gdzie znajdziecie szeroki wybór produktów w bardzo atrakcyjnych cenach. Polecamy również profil Vip Multimedia na Facebooku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

6480 More posts in News category
Recommended for you
Tomb Raider
Nowa gra mobilna Tomb Raider. A kiedy kolejna wersja tej popularnej gry video?

Minęły już dwa lata od ostatniej gry z bardzo popularnej serii Tomb Raider i wielu...