You are here
Koniec ery PC. Nawet Intel zwalnia News 

Koniec ery PC. Nawet Intel zwalnia

Intel planuje zwolnienie aż 11 procent swojej kadry. Prace straci ponad 12 tysięcy osób, a wszystko przez nowe technologie, które wypierają klasyczne rozwiązania. Czy to już „post-PC”?

Intel750x300

Przedsiębiorstwo opublikowało właśnie swoje najnowsze wyniki finansowe (pierwszy kwartał). Nie jest dobrze, spadek sprzedaży komputerów osobistych jest dotkliwy także dla giganta pokroju Intela. W związku, z czym firma planuje potężne zwolnienia, naturalnie pracę stracą głównie osoby zatrudnione w działach związanych z produkcją komponentów do PC. Nie oznacza to oczywiście, że firma jest w poważnych tarapatach. Koncern szykuje „typową” restrukturyzację, w myśl której Intel skupi się teraz na wschodzących technologach, jakich jak internet rzeczy oraz nowoczesne centra danych.

Sprzedaż komputerów maleje i nic w tym  dziwnego – pełnoprawne stacje robocze wykorzystywane są głównie w korporacjach oraz urzędach. Oczywiście doceniają je także profesjonaliści, dla których są one niezbędnymi narzędziami pracy. Przeciętny Kowalski chce tylko wygodnie konsumować tworzone przez wydawców treści, komunikować się ze znajomymi oraz zarządzać zdjęciami tudzież filmami ze swojej kolekcji. Do tego w zupełności wystarczają urządzenia mobilne, „podpięte” pod dysk w chmurze. Trend ten znajduje odzwierciedlenie w sprzedaży komputerów osobistych, przez co Intel musi szukać nowych metod na „zarobek”.

Firma dostrzegła szanse w rynku nowych technologii i to właśnie na tym segmencie rynku skupią się najbliższe jej działania. Naturalnie „przebudowanie” obecnych struktur koncernu nie należy do łatwych i co ważnie tanich. Całe zamieszanie będzie kosztować Intel ok. 1,2 mld dolarów, a przynajmniej taką kwotę przewidują analitycy. To sporo, ale należy pamiętać, że zwolnienia pracowników pozwolą na oszczędności (roczne), znacznie przewyższające koszt działań restrukturyzacyjnych.

Firma skupi się na działach, które w ostatnim czasie zanotowały wzrost poziomu zysków. Wśród niech znalazły się między innymi:

  • Dział centrów danych (4 mld zysku)
  • Dział Internetu Reczy (651 mld zysku)
  • Dział systemów zabezpieczeń (653 mld zysku)

Firma notuje zyski to prawda, ale według prognoz wzrost sprzedaży będzie znacznie niższy niż wcześniej prognozowano, stąd opisywane wyżej działania.

To nie pierwszy razy, kiedy liczące się na rynku firmy przesuwają segment PC na bok, aby skupić się na nowych technologiach – mobilnych oraz cloudowych. To utwierdza mnie w przekonaniu, iż już niedługo komputerowe stacje robocze będą sprzedawane wyłącznie profesjonalistom. Właściwe gros z nich już dziś mógłby porzucić PC, na rzecz danym na to tabletów. Przykład – popatrzcie tylko na ostatniego iPada Pro. Sprzęt ten jest wprost stworzony do zaawansowanych działań usera.

Intel1

Co kilka miesięcy analitycy wieszczą erę post-PC i biorąc pod uwagę powyższe – w stwierdzeniu tym jest sporo prawdy. Sporo, co nie oznacza tutaj absolutnej zgody na przewidywania wspomnianych jegomościów. Komputery klasy PC w mojej ocenie nie znikną z rynku przez wiele lat. O ile konsumpcja treści ewoluuje, przedstawiając model znany z  filmów science fiction, o tyle zaawansowane prace związane z tworzeniem naszej wirtualnej rzeczywistości w dalszym ciągu wymagają pewnych standardów. Standardów, które na chwilę obecną zapewniają wyłącznie potężne, wydajne stacje robocze, mysz, klawiatura oraz desktopowe oprogramowanie, które tworzone jest na bazie doświadczeń profesjonalistów.

Spadki sprzedaży będą i jest to nieuknikone, gdyż rynek jest napędzany głównie przez klientów indywidualnych, nie mniej jednak – komputery nie znikną, a nawet jeśli to w mojej ocenie nie stanie się to wcześniej niż za 10, a nawet 20 lat.

Źródła: ReCode, Newsroom.intel.

Grafika: Intel.

_________________________________________

Zapraszamy do naszego e-sklepu, gdzie znajdziecie szeroki wybór sprzętu w bardzo atrakcyjnych cenach. Polecamy również profil Vip Multimedia na Facebooku.

Related posts

Leave a Comment