Operatorzy blokują telefony i mają ku temu powody. Lepiej uważajcie przy zakupie

Plus oraz T-Mobile blokują telefony komórkowe osobom niespłacającym rat za urządzenie. Niestety, jest to problem przede wszystkim dla osób decydujących się na zakup smartfona z rynku wtórnego.

blokują telefony

Decydując się na zakup telefonu od operatora komórkowego w popularnym “abonamencie”, mam tak właściwie do wyboru dwa warianty zobowiązania. W pierwszym kwota za smartfon jest integralną częścią miesięcznej opłaty, a co za tym idzie, klient od samego początku jest właścicielem telefonu. Niezależnie od tego, czy wywiązuje się ze zobowiązania względem operatora komórkowego, czy też decyduje się nie “spłacać” telekomu, sprzęt należy do niego. W drugim wariancie urządzenie dobierane jest do abonamentu “na raty”. Te oferty są zdecydowanie atrakcyjniejsze, to też, klienci znacznie częściej wybierają właśnie taką drogę nabycia smartfona oraz usług operatora. Różnica względem opcji numer jeden jest znacząca — smartfon do czasu opłacenia ostatniej raty jest własnością telekomu.

To rodzi pewne problemy, a w zasadzie może rodzić w przypadkach, w których klient nie wywiązuje się ze zobowiązania finansowego.

Blokują telefony dłużników

Wyobraźcie sobie sytuację. Przychodzicie do komisu z telefonami komórkowymi lub decydujecie się na zakup używanego smartfona za pośrednictwem internetu. Oferta wydaje się w porządku, sprzęt nie jest kradziony, co łatwo sprawdzić na komisariacie Policji, dodatkowo jego stan wizualny zachęca. Może to być urządzenie prawie nowe lub jak kto woli “wyjęte z pudełka w celu sprawdzenia działania”. Nabywacie sprzęt i cieszycie się jego funkcjami przez okres kilku lub kilkunastu dni, po którym ten nagle przestaje łączyć się z siecią. Co robicie?

Pierwszą reakcją będzie zapewne próba własnoręcznego poradzenia sobie z problemem, z którym oczywiście nie uda się wam zwyciężyć. Następnie oddacie smartfon na “gwarancję” i tutaj pojawi się problem. Dowiecie się, że na urządzenie nałożono blokadę IMEI, a więc “kaganiec” niepozwalający na zalogowanie się do polskich sieci komórkowych. Najprawdopodobniej sprzęt trafi bezpośrednio do operatora, a wy stracicie swoje pieniądze. Dlaczego?

Zapewne osoba, która zakupiła te urządzenie od operatora w systemie ratalnym przestała spłacać zobowiązanie. Należy przy tym pamiętać, że w takim przypadku urządzenie wraca do prawowitego właściciela, którym jest telekom. Wy możecie dochodzić swoich racji na drodze cywilnoprawnej, czyli w sądzie. To jednak potrwa, a wy zostaniecie w tym czasie bez pomocy. To nie scenariusz programu “Uwaga”, a rzecz, która spotyka ludzi naprawdę często. Problem nie dotyczy jednak wszystkich operatorów, przynajmniej nie oficjalnie.

Na co uważać?

Na chwilę obecną operatorzy blokują telefony tylko w przypadku sieci Plus GSM oraz T-Mobile. Obydwa telekomy odniosły się do sprawy oficjalnie, co jest w mojej ocenie naprawdę uczciwe. Ba — w przypadku pierwszego z wymienionych operatorów jest naprawdę dobrze, gdyż udostępnił on zainteresowanym narzędzie do sprawdzenia tego, czy dany telefon został wzięty na raty.

Samo urządzenie dotknięte blokadą będzie w zasadzie działać, ale wyłącznie jako terminal internetowy. Każda próba połączenia się z jakąkolwiek polską siecią komórkową skończy się fiaskiem. Sama metoda “zabezpieczenia” swoich interesów przez operatorów wydaje się naprawdę skuteczna, ale wiąże się ze sporym ryzykiem dla osób chcących zakupić telefon z rynku wtórnego.

Źródło: T-Mobile, Plus, Twitter

One Comment

  • stasiu 40 napisał(a):

    Tak czy inaczej uwazam ze operatorzy poniosa bardzo duze straty jak przed wprowadzeniem blokad imeilowych,wiekszosc ludzi i tak wie o tych blokadach wiec najlepszym wyjsciem byloby przywrocic pierwotny system udzielania abonamentow bez telefonow ,lub inne bardziej wygorowane srodki wiazace umowe.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

1196 More posts in artykuły category
Recommended for you
cyberprzestępczość
7 trendów technologicznych, czyli co nas czeka w 2018 roku w IT

Rozwój innowacyjnych technologii stał się potężną gałęzią gospodarki. Obecnie rynek IT rośnie w bardzo szybkim...