You are here
Sprawdź punkty karne online — usługa wystartowała artykuły News 

Sprawdź punkty karne online — usługa wystartowała

Punkty karne możemy sprawdzić, odwiedzając najbliższą komendę policji. Znacznie łatwiej zrobić to bez potrzeby wychodzenia z domu, co umożliwia najnowsza usługa obywatel.gov.pl, która wystartowała właśnie dziś.

Punkty karne

O możliwości kontroli liczby punktów karnych obywatela za pośrednictwem serwisu internetowego mówiło się od dawna, lecz dopiero kilka miesięcy temu pojawiły się konkrety. Cyfryzacja urzędów postępuje, a co za tym idzie — coraz więcej czynności jesteśmy w stanie “załatwić” poprzez specjalne serwisy internetowe. Nie oznacza to jednak pełnego Państwa Cyfrowego 2.0. Do tego poziomu Polsce daleko, co pokazały najnowsze badania związane z Indeksem Gospodarki Cyfrowej i Społeczeństwa Cyfrowego), o których pisałem TUTAJ. Nie mniej jednak powinien nas cieszyć każdy krok urzędów, którego celem jest usprawnienie kontaktu i drogi procesowej.

Punkty karne sprawdzisz w przeglądarce internetowej

Jednym z najbardziej pożądanych usprawnień okazywała się możliwość sprawdzenia liczby punktów karnych zdobytych przed osobę uprawnioną do kierowania pojazdami mechanicznymi. Na szczęście usługa pozwalająca na dokonanie wspomnianej czynności zagościła już w sieci, ale skłamałbym, określając ją mianem nowoczesnej. Proces “kontroli” stanu punktów potrafi sprawiać problemy, ale nie dzieje się to zawsze. Wszystko zależy od kilku czynników, ale po kolei.

Aby skorzystać z funkcji serwisu obywatel.gov.pl, musimy legitymować się tak zwanym Profilem Zaufanym. To narzędzie weryfikacyjne pozwalające na udowodnienie naszej tożsamości w sieci. Dzięki e-dokumentowi będziemy mogli dokonać wielu urzędowych czynności tylko za pośrednictwem internetu. Zdobycie eGo nie jet jednak proste. Istnieją dwie metody i każda z nich związana jest z jednorazową wizytą w urzędzie lub innej zaufanej placówce (np. Bank). W zależności od tego, którą opcję wybierzemy — proces uzyskania uprawnień potrwa krócej lub dłużej. Od niego zależy także poprawność przyszłej weryfikacji. W tym wypadku opcja pierwsza (Urząd) działa zdecydowanie pewniej.

Wróćmy do sprawy kontroli punktów karnych. Po zdobyciu Profilu Zaufanego będziemy mogli zalogować się do odpowiedniej podstrony obywatel.gov.pl, z poziomu której dokonamy wspomnianej czynności. Po przejściu autoryzacji system kilkukrotnie zapyta nas o “te same” rzeczy, co jest podyktowane panującymi przepisami. Następnie naszym oczom ukaże się informacja z liczbą “zdobytych” punktów karnych. Dane zawierają również informacje o szczegółach “zajścia”, podczas którego został na nas nałożony mandat karny. Wygodne, owszem, ale tylko w teorii.

Mizerne UX i niepewność uzyskania informacji

Jeśli już przebrniemy przez pytania i nieprzyjazny dla użytkownika interfejs może spotkać nas przykra niespodzianka. Jak donoszą pierwsze osoby korzystające z usługi, prawdziwość danych, jakie uzyskali, wypada naprawdę kiepsko. Owszem, w wielu przypadkach mamy do czynienia z potwierdzeniem faktycznej liczby punktów karnych, ale zdarzają się przypadki, w których liczba ta jest mniejsza. Najbardziej zastanawiające są jednak sytuacje, w których serwis “twierdzi”, że nie widniejemy w systemie punktowym. Jak przypuszczalne powody podaje:

  • Brak punktów karnych
  • Niewpisanie (opóźnienie) punktów karnych do systemu
  • Przekroczenie limitu 24 punktów (lub 20 w przypadku świeżych kierowców)
  • Brak uprawnień do kierowania pojazdami

Jeśli prezentowane podpowiedzi wydają się wątpliwe, system zaleca kontakt z Urzędem. Wygląda to naprawdę słabo, ale pamiętajmy — to dopiero pierwszy dzień działania usługi, w której sprawdzimy punkty karne. Z czasem powinno być lepiej.

Źródło: obywatel.gov.pl, Twitter (opinie)

Related posts

Leave a Comment