You are here
[Test] Co mają do siebie aplikacje i zabytki? testy 

[Test] Co mają do siebie aplikacje i zabytki?

Tożsamość miejsca, w którym przyszło nam żyć i funkcjonować jest niezwykle ważna. Przybywając do jakiegoś miasta chcemy, a przynajmniej powinniśmy chcieć, poznać jego historię. Nic więc dziwnego, że powstają aplikacje, które ułatwiają nam przyjrzenie się zabytkom.

Do najciekawszych programów, które nam to umożliwiają, należy niewątpliwie aplikacja wydana przez Centrum Cyfrowe Projekt: Polska, czyli Otwarte Zabytki. Jest to katalog zabytków współtworzony przez każdą chętną osobę. Na chwilę obecną liczy on 9717 sprawdzonych obiektów z całej Polski a liczba ta stale się powiększa.

Po uruchomieniu aplikacji wyświetla się nam wyszukiwarka zawierająca dwie opcje szukania: co i gdzie. Możemy wybrać dodatkowo datę powstania. Dla bardziej wymagających przygotowano trzecią możliwość wyszukiwania – opcje filtrowania. Kiedy już wybierzemy interesujący nas zabytek, pojawia nam się jego data powstania, lokalizacja z mapką Google i opis. Dodatkowo mamy zdjęcie zabytku lub jego galerię oraz ankietę. Moim zdaniem najbardziej wartościowym elementem jest wspomniana ankieta, bowiem pozwala na lepszy wgląd na stan zachowania obiektu. Po jej kliknięciu pojawiają się opcje, które musimy uzupełnić i są to: 1) Czy ściany zewnętrzne są popękane?, 2) Czy ściany zewnętrzne są zawilgocone?, 3) Czy ściany zewnętrzne są pomazane (np. graffiti)?, 4) Czy ściany są porośnięte porostami, mchem, inną roślinnością?, 5) Czy budynek jest ocieplony?, 6) Czy zewnętrzne ozdoby są w dobrym stanie?, 7) Czy drzwi i okna wyglądają na oryginalne?, 8) Czy szyby w oknach/drzwiach są powybijane?, 9) Czy dach jest w dobrym stanie?, 10) Czy rynny są w dobrym stanie?, 11) Czy rynny są zapchane np. liśćmi?, 12) Czy obiekt wygląda na wyremontowany?, 13) Czy do budynku można wejść/zajrzeć do środka? Każda z tych opcji ma odpowiedzi już podane, z których należy wybrać właściwą. Na koniec ankiety jest pytanie otwarte, obejmujące ogólną ocenę zabytku. Ankietę zapisujemy i aktualizujemy opis obiektu.

Dodany lub zaktualizowany przez nas zabytek możemy zobaczyć na stronie projektu, na której pojawiają się dodatkowe możliwości. Podany jest numer w rejestrze zabytków, ale nie to jest najciekawsze. Jeśli chcemy poznać wybrany budynek z bliska, Otwarte Zabytki udostępniają nam mini-przewodnik, który możemy wydrukować i zabrać ze sobą. Zawiera on dodatkowe informacje o obiekcie w postaci ważnych dat z jego historii. Podane są także odnośniki pomagające lepiej zgłębić dzieje budowli. Istnieje też opcja adopcji zabytku, która obliguje nas do zbierania informacji o wybranym przez nas obiekcie i uzupełniania ich w aplikacji lub na stronie Otwartych Zabytków.

Trzeba przyznać, że program Otwarte Zabytki to złodziei czasu, bo można spędzić na szukaniu interesujących nas zabytków i uzupełnianiu informacji o nim długie godziny. Dla każdego, kto chce poznać historię swojej okolicy przez pryzmat znajdujących się w niej obiektów aplikacja jest pozycją obowiązkową.

Testowano na smartfonie LG Optimus L5 E610 z systemem Android 4.1 Jelly Bean. Grafika pochodzi ze strony interntowej Otwartych Zabytków, gdzie do testu wybrano Pałacyk Konopackiego.

 

Plusy:

wysoki walor edukacyjny

intuicyjne użytkowanie

bogata baza zabytków i wciąż dochodzą nowe

integracja treści ze stroną internetową

Minusy:

brak widocznych wyników ankiet

Android 2.2 lub nowszy, 1.5MB, wersja 0.9.10, aplikacja darmowa

___________________

Zapraszamy również do polubienia naszego profilu na Facebooku oraz do zapoznania się z ofertą naszego sklepu internetowego.


Related posts

Leave a Comment