Ubuntu pobierzecie teraz z Windows Store — to nie żart

Zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią mającą miejsce na minionej konferencji Microsoft Build, Ubuntu możemy uruchomić bezpośrednio z poziomu Windowsa. To jednak nie wszystko, okazuje się bowiem, że możemy pobrać go bezpośrednio z Windows Store. Prościej się nie da.

Ubuntu

Dzisiejszy Microsoft w niczym nie przypomina firmy sprzed dekady. To nowoczesny koncern otwarty na nowości i przede wszystkim — słuchająca swoich użytkowników. Włodarze firmy, która stoi za systemem Windows wiedzą, że poza userami liczą się jeszcze programiści. Dopieszczanie ich leży w interesie koncernu, wszak to właśnie oni tworzą oprogramowanie na daną platformę. To między innymi dla deweloperów Microsoft zdecydował się zezwolić dystrybucjom Linuxa na obecność w sklepie Windows Store.

Ubuntu i Windows Subsystem for Linux

Ubuntu to pierwsza, ale nie ostatnia dystrybucja Linuxa, która ląduje w Windows Store. Niebawem pojawi się tam również SUSE oraz uwielbiana przeze mnie niegdyś Fedora. Po pobraniu i zainstalowaniu systemu, co swoją droga jest niezwykle proste i ogranicza się do kilku kliknięć i restartu komputera, możemy zacząć korzystać z OS-u. Dzięki Windows Subsystem for Linux jest on uruchamiany w specjalnym sandboxie, a więc w środowisku izolowanym. Oznacza to, że programiści/użytkownicy otrzymają z poziomu Ubuntu dostęp do prawie całego systemu plików, jednak Linux nie będzie mógł wykonywać niektórych programów. To gwarantuje względne bezpieczeństwo.

Chcecie spróbować Ubuntu na Windowsie? Niestety, aby to zrobić, musicie spełnić kilka warunków. Po pierwsze, konieczna będzie najnowsza wersja Windows 10 z programu Insider. Zakładając, że pracujecie na najświeższym sofcie Microsfotu, pozostaje już tylko udać się do panelu sterowania, z poziomu którego włączymy dodatkową funkcję Windows — „Windows Subsystem for Linux. To wszystko, możecie cieszyć się Pingwinkiem.

Źródło: Twitter (Rafael Rivera)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

3828 More posts in artykuły category
Recommended for you
cyberprzestępczość
Komputery kwantowe – nadzieja czy zagrożenie cyberbezpieczeństwa?

Wyścig do stworzenia pierwszego powszechnie stosowanego komputera kwantowego trwa - być może wkrótce poznamy producenta,...