Windows 10 i procesor ze smartfona? Surface Phone nadciąga

Microsoft opracował w porozumieniu z firmą Qualcomm rozwiązanie pozwalające na uruchamianie „pełnych” aplikacji z Windows 10 na urządzeniach pracujących pod kontrolą mobilnego procesora (ARM). Wiecie, co to znaczy?

Windows 10 ARM

Efekty prac będą widoczne na wielu segmentach rynku mobile. Mam tu na myśli zarówno komputery przenośne, hybrydy, jak i smartfony. Najbardziej interesującym elementem może okazać się „mityczny” Surface Phone, ale po kolei.

Ale to już było

Desktopowy Windows na urządzeniach pracujących pod kontrolą układów ARM, znanych z tabletów oraz smartfonów z Androidem? Nic nowego – przerabialiśmy już Windows RT. Do złudzenia przypominał swoją pełnoprawną wersję, z tą różnicą, że nie pozwalał na uruchamianie aplikacji win32, czyli tych stanowiących siłę platformy. Jak nie trudno zgadnąć, Microsoft uśmiercił projekt, choć kontynuował markę Surface, która zadebiutowała wraz z pierwszą hybrydą z Windows RT.

Pracownicy nie daje jednak za wygraną. Postanowili połączyć zalety różnych urządzeń, tworząc system ostateczny i uniwersalny. Tym OS-em miał być Windows 10. Po części się to udało, ba – niektóre smartfony z mobilnymi kafelkami po podłączeniu do akcesoriów i monitora udają pełny system. Udają, gdyż jest to tak naprawdę pewna wariacja na temat RT.

Teraz będzie inaczej

Inaczej, to znaczy jak? Na początek kwestia komputerów osobistych, w których skład wlicza hybrydy i urządzenia konwertowalne. Okazuje się, że dzięki zastosowaniu jednostek od Qualcomma, w tym nadchodzącego Snapdragona 835, wspomniany sprzęt będzie lżejszy i smuklejszy od dotychczasowych konstrukcji. Mało tego – architektura ARM nie powoduje zbyt wielkiego apetytu na energię, za co podziękują wbudowane w komputery akumulatory.

http://www.youtube.com/watch?v=A_GlGglbu1U

Drugą stroną technologi będą smartfony, a może nawet premiera Surface Phone’a. Wspomniany sprzęt może być (czysto teoretyczne rozważania poparte przewidywaniami ekspertów) rozwinięciem telefonu-komputera, czyli rozwiązania, które istnieje i ma się świetnie. Różnicą pomiędzy starym a nowym byłaby obsługa pełnych aplikacji z Windows. Oczywiście po podłączaniu do zewnętrznego monitora.

Podsumowując – technologia opracowana przez Microsoft i Qualcomm może delikatnie mówiąc „pozamiatać” na szeroko pojętym rynku mobile.

Źródło: Techradar, YouTube

 

_________________________________________

Zapraszamy do naszego e-sklepu, gdzie znajdziecie szeroki wybór sprzętu w bardzo atrakcyjnych cenach. Polecamy również profil Vip Multimedia na Facebooku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

6480 More posts in News category
Recommended for you
Tomb Raider
Nowa gra mobilna Tomb Raider. A kiedy kolejna wersja tej popularnej gry video?

Minęły już dwa lata od ostatniej gry z bardzo popularnej serii Tomb Raider i wielu...